Interpelace / Ústní interpelace místopředsedy Poslanecké sněmovny Ivana...
[01.01.1970]
Ústní interpelace místopředsedy Poslanecké sněmovny Ivana Langera na premiéra České vlády Vladimíra Špidlu ve věci nárůstu počtu úředníků
Ivan Langer:
Vážený pane premiére, pane předsedající, kolegyně a kolegové. Sociální demokracie byla motorem, ne-li lídrem takzvané reformy veřejné správy, o které jste, nebo díky které jste slibovali občanům, že dojde ke snížení počtu úředníků, zlepšení kvality výkonu veřejné správy, že dojde ke zlevnění a přiblížení úřadů k občanům.
Jaká je skutečnost? V mnohých případech lidé namísto toho, aby museli jezdit na jeden úřad, tak jak bylo zvykem, jezdí hned na několik úřadů, velmi často jezdí podstatně dále, než jezdili předtím. A zejména statistické údaje hovoří zcela jasně, že za vašeho předsedování této vládě počet úředníků v Čechách, tedy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, přesáhl magické hranice 250 tis. lidí. Nikdy v životě předtím, nikdy v historii, novodobé historii České republiky, nic takového nebylo.
Podotýkám naši reakci zpoza mne na slova blbost, že jsou to informace, které publikoval Český statistický úřad, a prosím, jestli něco nazýváte blbostí, říkejte, že je blbý Český statistický úřad.
V každém případě se vás chci zeptat, jaké kroky hodláte učinit k nápravě tohoto stavu, pokud považujete tento stav za špatný. Za druhé, kdo ponese odpovědnost za další náklady, které musí být ještě v souvislosti se špatně provedenou reformou vynaloženy, a na jakou výši tyto náklady odhadujete a jaké hodláte konkrétní kroky vyvodit vy sám osobně z nezvládnuté reformy veřejné správy a ze stále rostoucího počtu úředníků.
Děkuji vám za odpověď na tyto otázky.
Vladimír Špidla:
Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci. Konstatuji, že pan poslanec Langer se mýlí - ono číslo 260 tisíc je sice číslo, které je jaksi správně napsané, ale je nesprávně interpretované. Počet úředníků veřejné správy nedosahuje tohoto počtu. Je to údaj, který zřejmě pan poslanec Langer nepochopil přesně, jakým způsobem se vytváří, a dovolte mi tedy, abych konstatoval několik fakt.
Po ukončení první fáze reformy veřejné správy bylo na krajích 3266 zaměstnanců, z okresních úřadů bylo usnesením vlády delimitováno 2076 funkčních míst. Z toho vyplývá, že předpokládaný počet úředníků měl být 5342.
K 30. 6. činil tento počet 5058, což je 95 %. V roce 2002 bylo před zahájením druhé fáze reformy veřejné správy na okresních úřadech zaměstnáno 18 961 zaměstnanců, z nich bylo delimitováno na oblastní archivy a na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových celkem 939 zaměstnanců. V rámci druhé fáze reformy veřejné správy bylo k 1. 1. 2003 na územní samosprávy a obce s rozšířenou působností a krajské úřady delimitováno 15 248 funkčních míst, z toho na obce s rozšířenou působností 13 135 funkčních míst, včetně 2603 funkčních míst na státní sociální podporu. Počet úředníků na obecních úřadech narostl na počátku roku 2003 v souvislosti s přechodem agend a tím i delimitovaných úředníků podle zákona č. 320, kdy radnice přebíraly agendy po zrušených okresních úřadech. K 30. 9. 2003 je podle údajů z obcí z delimitovaného počtu funkčních míst obsazeno 12 404, což je 94 %. Nebylo naplněno celkem 731 funkčních míst.
Bez ohledu na to, zda byla obsazena všechna funkční místa, obce obdržely finanční příspěvek na výkon státní správy na všechna delimitovaná funkční místa, což zabraňuje navyšování počtu úředníků. Na obcích s rozšířenou působností bylo k 30. 9. celkem 29 301 zaměstnanců, včetně zaměstnanců vykonávajících samosprávné úkoly. Většina obcí s rozšířenou působností v současné době bilancuje a nadále se předpokládá, že počty úředníků se budou snižovat. V některých případech hodlají provést změnu organizační struktury. Významnější změny, případně snížení počtu úředníků lze však podle mnohých sdělení tajemníků očekávat teprve v příštím roce.
Stejně tak další úřady, na které byli delimitováni zaměstnanci v rámci druhé fáze reformy veřejné správy, nebyly naplněny na 100 %. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových snížil počet zaměstnanců a delimitovaná funkční místa jsou obsazena ze 67 %, Ministerstvo vnitra - orgán dozoru, funkční místa jsou obsazena z 95 %, pozemkové úřady jsou obsazeny z 97 %. Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo kultury - v archivech byla obsazena všechna delimitovaná funkční místa.
Závěr, který chci sdělit. Z provedených analýz vyplývá zřejmě, že v důsledku druhé fáze reformy veřejné správy, ukončení činnosti okresních úřadů, nedošlo k navýšení počtu úředníků na samosprávných a krajských úřadech nad rámec počtu delimitovaných funkčních míst. Na ústřední orgány státní správy byli přesunuti úředníci, kteří danou činnost vykonávali na okresních úřadech, a jejich přesné rozdělení bylo dáno usnesením vlády. Děkuji vám.
Ivan Langer:
Já bych chtěl poděkovat panu premiérovi Špidlovi, že poněkud změnil svoji rétoriku proti původním reakcím, kterými vždy odsuzoval tazatele nebo předřečníka. Tentokrát alespoň konstatoval, že mám sice správná čísla, ale přece jsem nic nepochopil. Sice malý posun v jeho zvyklostech, ale přesto posun.
Já se přesto domnívám, a nejenom domnívám, jsem přesvědčen o tom, že jestliže mám špatná čísla a nic jsem nepochopil, tak by tato výtka měla být směřována Českému statistickému úřadu, nebo ten pracuje s těmi informacemi, na jejichž základě jsem já svoji interpelaci přednesl. Já nemám sebemenší důvod pochybovat o správnosti čísel Českého statistického úřadu, zato mám tisíc a jeden důvod pochybovat o správnosti argumentů pana premiéra.
Vladimír Špidla:
Myslím si, že bude velmi dobré, když se s panem poslancem Langrem sejdeme se šéfem statistického úřadu a pokusíme si objasnit, jakou metodikou je vytvořeno ono číslo 260 tisíc. Konstatuji pouze, že do onoho čísla se zařazují i jiné profese a jiní zaměstnanci veřejné správy, nikoli pouze správní úředníci. Celkový počet správních úředníků obecně se už delší dobu pohybuje kolem 80 tisíc. Ta ostatní místa jsou prostě jiné profese. Myslím si, že bude zajímavé probrat to velmi pečlivě a detailně tak, abychom se naučili argumentovat statistikou metodicky korektně.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 30. října 2003