Interpelace / Písemná interpelace Ivana Langera na ministra informatiky...
[01.01.1970]
Písemná interpelace Ivana Langera na ministra informatiky České republiky Vladimíra Mlynáře ve věci poskytování služeb a informací Katastrálního úřadu a Českého normalizačního úřadu prostřednictvím sítě Internet
V Praze dne 22.října 2002
Vážený pane ministře,
na mojí poslaneckou kancelář se obrátil občan, který nebyl spokojen s poskytováním informací a služeb ze strany Katastrálního úřadu a Českého normalizačního úřadu. Protože se jedná o státní instituce, velmi mne znepokojila informace, že tyto úřady vybírají "poplatky" za informovanost občanů.
Jeden příklad za všechny, občan, který se obrátí na Katastrální úřad s žádostí o poskytnutí informace z výpisu katastru, ji má možnost jí získat jak v tištěné, tak i v elektronické podobě (ve formátu PDF). Obě tyto verze jsou placené. Nechci samozřejmě rozvíjet diskusi o cenách, ale je pro mne nepředstavitelné, že státní úřad, který je placen z daní všech občanů, poskytuje takovouto formou své služby.
Jsem přesvědčen, že stejně tak jako mne jde i Vám o to, aby občané měly možnost získat informace, které potřebují od státu, rychle a levně a to i prostřednictvím sítě Internet. Věřím, že se touto problematikou budete pečlivě zabývat.
Se srdečným pozdravem
Odpověď ministra informatiky České republiky Vladimíra Mlynáře
V Praze dne 25. listopadu 2002
Vážený pane místopředsedo,
dovolte, abych tímto odpověděl na Vaši interpelaci ve věci poskytování placených informací a služeb Českým úřade zeměměřickým a katastrálním (ČÚZK) a Českým normalizačním institutem (ČSNI) na Internetu. Svou odpověď opírám o stanoviska, která mi v této věci byla poskytnuta představiteli těchto úřadů a doplňuji vlastní tvrzení.
Oba jmenované úřady poskytují zpoplatněné služby v souladu se zákonem. Katastrální úřady poskytují především výpisy, opisy nebo kopie z katastrálních operátů ve formě veřejných listin, které jsou zpoplatněny správním poplatkem podle zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, či další údaje z katastru nemovitostí v jiné formě (např. digitální), poskytované za poplatek stanovený ve vyhlášce ČÚZK č. 162/2001 Sb., o poskytování údajů katastru nemovitostí ČR, a výnosy odvádějí do státního rozpočtu.
Výjimku tvoří veřejné listiny s údaji katastru nemovitostí subjektům osvobozeným od správních poplatků a případy, kdy jiný právní předpis ukládá katastrálním úřadům povinnost poskytovat údaje z katastru nemovitostí k nějakému konkrétnímu účelu. V tomto případě jsou informace poskytovány bezplatně. Občané mají též možnost bezplatného nahlížení do katastru nemovitostí v prostorách katastrálního úřadu. Z poplatků za služby se do státního rozpočtu vrací přibližně 25 % výdajů na tento úsek státní správy. V některých evropských zemích jsou poplatky za služby katastru nastaveny tak, aby pokrývaly výdaje potřebné pro fungování těchto úřadů, jsou tedy i výrazně vyšší než v České republice.
ČSNI je organizací pověřenou ministerstvem průmyslu a obchodu k tvorbě a vydávání českých technických norem. Hospodaří se státními prostředky, ty však pokrývají jen část nákladů nezbytných pro zpracování norem. Další potřebné finanční prostředky tak ČSNI získává prodejem technických norem, publikací, služeb a informací. V principu má být hospodaření ČSNI vyrovnané tak, aby nevykazovalo ztráty ani zisk.
Úřad poskytuje dva typy informací, přičemž základní informace o české technické normalizaci, o platných českých technických normách atd. jsou zdarma přístupné na adrese www.csni.cz. Informace o zahraničních, mezinárodních a evropských normách jsou zpoplatněny, nebo se poskytují z databází, které ČSNI nakupuje v zahraničí.
Ujišuji Vás, vážený pane místopředsedo, že zrychlit, zlevnit a zjednodušit styk občanů se státní správou je i mou prioritou a jedním z cílů nově vytvářeného ministerstva informatiky. Již v současné době pracujeme na projektu, který umožní úřadům vykonávajícím veřejnou moc pracovat (dálkově) s daty ČÚZK v rámci své agendy, pochopitelně bezplatně. Občan (klient) zaplatí pouze správní poplatek za úkon, nikoliv za data. Zpráva o tomto projektu bude připravena již na jaře příštího roku. Pokud budete mít zájem, budu Vás o výsledcích naší práce informovat.
Obecnějším úkolem ministerstva informatiky je pak definovat soustavu základních registrů veřejné správy a data z těchto registrů poskytovat v zásadě zdarma (výjimku budou tvořit registry, u kterých úplatné předávání dat stanoví přímo právní předpis, a omezení daná například zákonem o ochraně osobních údajů).
Věřím, vážený pane místopředsedo, že Vás má odpověď uspokojila a v případě potřeby jsem připraven Vám poskytnout i další informace, a to i mimo institut interpelací dle Jednacího řádu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
S pozdravem, Vladimír Mlynář