Interpelace / Interpelace na ministra vnitra České republiky Mgr....
[01.01.1970]
Interpelace na ministra vnitra České republiky Mgr. Stanislava Grosse ve věci hospodaření ministerstva vnitra České republiky
Vážený pane ministře,
velmi mne znepokojily informace, které mám k dispozici ze šetření Nejvyššího kontrolního úřadu o činnosti Vašeho resortu. Výsledky tohoto šetření, zabývající se převážně obdobím let 1998 - 2000, prokazují závažné nedostatky v hospodaření ministerstva vnitra a v nakládání s majetkem, který má k dispozici. Domnívám se tedy, že ve světle této zprávy je současná situace v tomto resortu v přímém rozporu se sliby a cíly, které si ČSSD vytkla před volbami 1998 a které definovala ve svém vládním prohlášení menšinová vláda ČSSD.
Uvědomuji si, že některá pochybení v činnosti ministerstva vnitra, která odhalil Nejvyšší kontrolní úřad spadají do období, kdy tento resort řídil Váš stranický kolega Václav Grulich. O to více mne však překvapuje, že jste za dobu svého řízení resortu výše popsané nedostatky (mající více charakter systémového než personálního selhání) neodhalil a neodstranil sám, respektive Vám podřízení pracovníci ministerstva a Policejního prezídia. Na základě zpráv z šetření NKÚ musím dokonce konstatovat, že za Vašeho vedení ministerstva vnitra se tento stav nejen zakonzervoval, ale dokonce i prohloubil. A to považuji za nejhorší možné konstatování.
Stát musí být schopen postarat se o bezpečnost svých občanů. Musí tak činit ovšem maximálně efektivně a s velkým důrazem na to, aby finanční prostředky byly vynakládány způsobem, který posiluje akceschopnost resortu v jeho působení při potírání trestné činnosti. Není to tak dávno, kdy z řad Policie ČR zněly hlasy, které hovořily o ohrožení akceschopnosti policie z důvodu nedostatku finančních prostředků. Dnes jsme naopak svědky toho, že NKÚ předkládá důkazy o tom, že uvnitř resortu se i s tím, co má, nehospodaří dobře, že Váš resort se svěřenými dokonce finančními prostředky plýtvá. Některé z případů navíc vedle nehospodárnosti dávají prostor úvahám o možné korupci v řadách Policie ČR.
Proto Vás, jako ministra vnitra, žádám o zodpovězení následujících otázek:
Jakým způsobem a za jakých podmínek v loňském roce proběhl odprodej 1365 osobních automobilů z majetku ministerstva vnitra? Kteří pracovníci Vašeho resortu byli za tento prodej zodpovědní?
Za jakých podmínek ministerstvo vnitra pronajímá své nemovitosti, nebo jejich části? Který úsek a kteří jeho pracovníci jsou zodpovědní za smlouvy, napadené ze strany NKÚ?
Jaký je systém placení a odměňování znaleckých posudků, které ministerstvo vnitra používá? Kdo tento systém vytvořil a kdo kontroluje zda výše zaplacených úhrad za znalecké posudky odpovídá reálně provedené činnosti?
Proč používá ministerstvo vnitra CCS karty a nepřistoupí k používání staničních karet, nebo plateb v hotovosti?
Domníváte se, že v důsledku takového neefektivního vynakládání finančními prostředky může být ohrožena důvěryhodnost Policie ČR v očích veřejnosti?
Jaké konkrétní organizační a personální závěry vyvodíte ze šetření NKÚ?
Děkuji za odpovědi na mé otázky.
S pozdravem
V Praze dne 27. března 2001