Interpelace / Ústní interpelace na ministra zdravotnictví České republiky...
[01.01.1970]
Ústní interpelace na ministra zdravotnictví České republiky Bohumila Fišera ve věci dotačního programu na prevenci kolorektálního karcinomu.
Ivan Langer, místopředseda PSP ČR:
Vážený pane ministře,
v rámci dotačního programu, který je určen pro prevenci kolorektálního karcinomu, vyčlenilo Ministerstvo zdravotnictví prostředky ve výši 130 milionů Kč, které jsou účelově vázány např. na pořízení diagnostických přístrojů či jiného příslušenství.
Na základě informací, které mám k dispozici, mě velmi překvapilo, že do Olomouckého kraje nebyla zahrnuta zdravotnická zařízení z okresu Přerov, nýbrž naopak do Olomouckého kraje bylo zahrnuto zdravotnické zařízení z okresu Bruntál, které patří do sousedního Moravskoslezského kraje, a tudíž díky tomuto opatření vypadlo z možné péče v rámci tohoto programu zhruba 139 tisíc obyvatel okresu Přerov, kterým zajišují zdravotnickou péči dvě zdravotnická zařízení, a to je Nemocnice s poliklinikou Přerov a Nemocnice Hranice. Obě zařízení mají funkční nejen gastroenterologická pracoviště, ale mohou také provádět příslušná vyšetření.
Z těchto důvodů bych se chtěl zeptat, proč bylo do výše uvedeného preventivního programu zařazeno v rámci Olomouckého kraje zdravotnické zařízení z úplně jiného kraje, to za prvé, a za druhé, proč do tohoto programu nebyly zařazeny nemocnice s poliklinikou Přerov a Nemocnice Hranice a kdo konkrétně a podle jakých kritérií vybíral příslušná zdravotnická zařízení, která jsou do programu prevence kolorektálního karcinomu zařazena.
Děkuji.
Bohumil Fišer, ministr zdravotnictví ČR:
Vážený pane místopředsedo, vážená sněmovno,
pokusím se odpovědět na otázky. Snad k celému programu. Program byl připravován tak, že to byla gastroenterologická odborná společnost, která nám navrhovala jednotlivá pracoviště k financování příslušnou technikou.
Proč jsme přistoupili k tomuto kroku na Ministerstvu zdravotnictví? Důvod je ten, že potřebujeme pro preventivní vyšetření a ošetření kolnoskopicky dvě podmínky. Jednak techniku a jednak příslušné pracovníky - lékaře, kteří vyšetření ovládají a kteří v tom mají zkušenosti. Na základě jejich doporučení byl potom sestaven tento program.
Co se týče kraje Olomouc, vzhledem k tomu, že se program týká 91 pracoviš, tak všechny podrobnosti nemohu mít v paměti, ale uvedl bych jen, že z mých materiálů vyplývá, že Nemocnice Hranice a Nemocnice Přerov, které jste, pane místopředsedo, uváděl, mají být financovány v roce 2003 a 2004, protože tento program je rozvržen na tři roky, a to tak, že Nemocnice Přerov 1 milionem 700 tisíc v roce 2003 a 900 tisíc v roce 2004, zatímco Nemocnice Hranice 900 tisíc v roce 2003 a 600 tisíc v roce 2004, přičemž hlavní dotace v letošním roce, v roce 2002, by byla 2 miliony 600 tisíc na Nemocnici Olomouc, 1 milion 700 tisíc na Nemocnici Jeseník a 1 milion 700 tisíc na Nemocnici Šumperk, 1 milion 700 tisíc na Nemocnici Prostějov. To znamená, že celkem Olomoucký kraj by přicházel letos v úvahu 7 miliony 700 tisíc z celkové částky 130 milionů.
Program je zatím předběžný. Konečné rozdělení na jednotlivá pracoviště bude teprve tehdy, až bude program schválen Ministerstvem financí v rámci informačního systému programového financování, k čemuž má dojít v květnu tohoto roku. Podmínkou je, že všechna pracoviště musí vyplnit příslušný požadavek na financování, to znamená také, že musí přesně uvést využití této techniky.
Já jsem předem nevěděl, že dostanu otázku právě na kraj Olomouc. V takovémto případě bych si vyžádal od našich pracovníků přesné podklady, proč právě Nemocnice Hranice a Přerov předpokládají financování až v roce 2003, a ne v roce 2002, kde předpokládáme v tomto kraji financování nemocnic Olomouc, Jeseník, Šumperk a Prostějov.
Proto mně pro tuto chvílí nezbývá, než se jenom domnívat: je tomu možná proto - ale to říkám "možná" - že nemocnice Hranice a Přerov v současné době techniku mají k dispozici, a jak víme, ta technika se opotřebovává a je možné, že k tomu opotřebení právě dojde v průběhu příštího roku, takže teprve tehdy se objeví požadavek na financování techniky v roce 2003 podle našeho programu.
Ale já chápu vaši otázku jako zcela legitimní a nechám zpracovat naše oddělení, které se zabývá financováním toho programu, aby mně odpovědělo na otázku, proč nemocnice Hranice a Přerov byly přesunuty až na rok 2003, a dám vám odpověď. Děkuji.
Ivan Langer, místopředseda PSP ČR:
Děkuji, pane ministře. Možná příště bude lepší, když některý z vašich spolupracovníků, tak jak to dělají jiní ministři, se zeptá, co přesně je předmětem interpelace, a já mu to sdělím, tak jak to činím v případě pánů ministrů Grosse, Bureše a dalších. V každém případě bych chtěl upozornit vaše ministerstvo a vaše pracovníky, aby propříště nezařazovali okres Bruntál do Olomouckého kraje.
Bohumil Fišer, ministr zdravotnictví ČR:
Děkuji. Já okres Bruntál nemám ve svých materiálech v Olomouckém kraji zařazen. To, co jsem přečetl, jsou ty materiály.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 31. ledna 2002