Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Projevy / Úvodní slovo ministra vnitra Ivana Langera k vládnímu návrhu...

[01.01.1970]

Úvodní slovo ministra vnitra Ivana Langera k vládnímu návrhu novely zákonů na úseku cestovních dokladů

Ministr vnitra ČR Ivan Langer Děkuji. Jsem rád, že nedošlo k naplnění rčení jednota ducha i těla, protože potom problémy, které jste měl, by byly ještě jiného druhu.

Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, je mi velmi líto, že jsme se nesetkali coby předkladatelé za vládu s pochopením Poslanecké sněmovny, tedy s žádostí projednat tento návrh zákona v souladu s § 90 odstavec 1 zákona o jednacím řádu, neboť tato novela se chce vypořádat s časovou kolizí, ke které může dojít, a zdůrazňuji, nikoliv zaviněním České republiky, resp. Ministerstva vnitra v oblasti cestovních dokladů.

Cílem navrhovaného zákona je odložení termínu pro vydávání cestovních dokladů s údajem o otiscích prstů, tak jak s tím počítá zákon číslo 136/2006 Sb., kdy byl stanoven termín pro vydávání cestovních údajů s údajem o otiscích prstů k 1. květnu tohoto roku. Jinými slovy, teď je leden a za zhruba tři měsíce by měla mít povinnost Česká republika podle tohoto zákona vydávat cestovní doklady s otisky prstů. Tento termín byl stanoven na základě nařízení Rady Evropských společenství číslo 2252/2004, a to ve lhůtě 36 měsíců ode dne rozhodnutí Komise, kterým se stanoví technické specifikace. Toto rozhodnutí přijala Komise 28. června 2006 a nejzazší termín pro vydávání cestovních dokladů s údajem o otiscích prstů je tedy 28. červen 2009.

Česká republika byla plně připravena akceptovat ten původní termín, dosud však nebyla ze strany Evropské komise schválena technická specifikace pro zdokonalené bezpečnostní mechanismy, pro ochranu otisků prstů a přístupu k nim. V návaznosti na to nejsou zatím dostupné ani operační systémy čipů podporující tyto zdokonalené bezpečnostní mechanismy. Z tohoto důvodu se navrhuje odložení termínu pro vydávání cestovních dokladů se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickým údajem o otiscích prstů na 1. duben 2009, tedy odklad zhruba o rok oproti stanovenému termínu.

Současně tento návrh zákona navrhuje vydávat vlastní cestovní doklady se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji i dětem mladším pěti let. Chci zdůraznit, že bez této změny by děti mladší pěti let nemohly vycestovat do států, které tento typ cestovních dokladů požadují nebo budou požadovat.

V současné době je tento požadavek již uplatňován například Kanadou v souvislosti se zrušením vízové povinnosti. A platí, že pro děti mladší pěti let Kanada stanoví pouze dočasnou výjimku, která má platit do 1. dubna tohoto roku. V budoucnosti by se toto mohlo týkat i cestování do Spojených států amerických, které takovýto požadavek vznesly v rámci jednání o zrušení vízové povinnosti. Platí ovšem, že možnost zápis do cestovních dokladů rodičů zůstane zachována a zapsané děti budou moci nadále cestovat do států, které předložení vlastního dokladu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji nepožadují.

Třetí změnou, která je obsažena v tomto návrhu, je odstranění rozporu § 3 zákona o cestovních dokladech s evropskou směrnicí číslo 2004/38/ES o právu občanů unie a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských státků. Podle této směrnice jsou členské státy povinny umožnit občanům Evropské unie překračování hranic mezi nimi s platným průkazem totožnosti. A podle dosud platného § 3 zákona o cestovních dokladech je možné použít jako cestovní doklad pouze občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, a to jen pro překračování tzv. vnitřních hranic. Předloženým návrhem se tato kolize zákona o cestovních dokladech s výše uvedenou směrnicí odstraňuje.

Odložení termínu pro zavedení údajů o otiscích prstů musí nabýt účinnosti před původně stanoveným termínem k 1. květnu, a právě proto požádala vláda o možnost projednání tohoto návrhu zákona ve zrychleném čtení, tedy podle § 90 odst. 1. Respektuji veto, které vůči užití tohoto ustanovení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny padlo, nicméně chtěl bych požádat všechny kolegyně a kolegy, zda bychom se mohli shodnout přinejmenším na tom, že výrazným způsobem zkrátíme lhůtu projednávání ve výborech tak, aby onen termín 1. května nebyl ohrožen, v tomto smyslu tedy aby tato novela zákona nabyla účinnosti ještě před 1. květnem tohoto roku.

Děkuji vám za pozornost, za pochopení, za vstřícnost a za spolupráci.

Ivan Langer, Poslanecká sněmovna, 30. ledna 2008