Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Interpelace / Ústní interpelace poslance Zdeňka Boháče na ministra vnitra...

[01.01.1970]

Ústní interpelace poslance Zdeňka Boháče na ministra vnitra Ivana Langera ve věci průběhu jednání o integraci ČR do Schengenského prostoru

Poslanec Zdeněk Boháč : Je v předsálí, takže bude slyšet. (Pan ministr přišel.)

Vážené dámy, vážení pánové, vážený pane ministře vnitra, postup v interpelacích se zrychlil, takže co se týče mé interpelace, mám téma schengenský prostor. Myslím si, že to je téma, které je nám daleko bližší a není tam takových názorových různic, jako bylo u mého předcházejícího vystoupení, které se týkalo amerického radaru. Takže si myslím, co se týče schengenského prostoru napříč politickým spektrem, máme názor velice blízký.

U radaru věřím, že budeblízký za určitý čas taktéž napříč politickým spektrem.
Tedy k Schengenu a k interpelaci. Devět nových členských států s výjimkou Kypru se stane součástí schengenského prostoru s mnohem menším zpožděním, než se původně očekávalo. Již na Silvestra letošního roku bude možné opustit území České republiky pozemní cestou bez čekání na hranicích, pasové kontroly či celní prohlídky. Česká mezinárodní letiště a letiště ostatních osmi nováčků zavedou dvojí režim pro cestující mezi zeměmi Schengenu a pro cestující, kteří směřují do schengenského prostoru z třetích zemí, či opačně, v termínu nejpozději do března roku 2008.

Vážený pane ministře, můžete nás informovat o dalších krocích vedoucích k integraci České republiky do schengenského prostoru a budou dodrženy výše uvedené termíny? Děkuji za odpověď.

Ministr vnitra a ministr informatiky ČR Ivan Langer Pane místopředsedo, kolegyně a kolegové, chci vás ujistit, že získání nebo užívání jednoho z těch největších práv a svobod, které jsou spojeny s naším členstvím v Evropské unii, a to je volný pohyb osob bez hraničních kontrol, je jedna z absolutních priorit nejen této, ale i předcházející menšinové vlády, která nezískala důvěru.

K tomu, abychom toho mohli dosáhnout v takovém termínu, jak zde bylo zmíněno, se musel udělat obrovský kus práce, a to jak na diplomatické, tak teď na té technické a realizační rovině. Bylo to díky našívelké iniciativě na podzim minulého roku, že Rada ministrů vzala na vědomí reálnost existence tzv. projektu SIS I. for all, což byla portugalská iniciativa, která umožňuje novým členským zemím zapojit se do stávajícího schengenského informačního systému. To byl velký průlom a udělali jsme to proto, že hrozilo a reálně hrozí, že ten tzv. SIS II., ten nový moderní informační systém, se kterým se plánovalo spuštění v roce 2009 a vstupem České republiky do tohoto informačního systému v roce 2009 bude extrémně oddálen a v tuto chvíli nikdo reálně neví, kdy bude spuštěn.

To je první vítězství, které se nám podařilo dosáhnout.

To druhé. Kéž bych mohl hovořit tak jako vy a konstatovat, že 31. prosince 2007 to tak bude. Nicméně děláme všechno pro to, aby to tak bylo, protože není ještě zdaleka vyhráno. A samozřejmě, že je otázka jednotlivých členských zemí, nakolik budou souhlasit se vstupem jednotlivých nových členských zemí do starého Schengenu v rámci projektu SIS I. for all, a to vyžaduje obrovské úsilí každé jedné země, protože to už není otázka politiky, to už není otázka diplomacie, to je otázka garancí bezpečnosti občanů Evropské unie, že každý nový účastník Schengenu bude garantovat ta pravidla a podmínky, které dosud platí.

Na Ministerstvu vnitra jsem vytvořil speciální Tast force (?). Je to zhruba 30člennný tým lidí, kteří pracují v jednotlivých úsecích Ministerstva vnitra, v oblasti migrace, uprchlických zařízení, v oblasti informačních systémů a tým, který je složený ze zástupců Policie, a to jak službyCizinecké pohraniční policie, vedení Policejního prezidia, zahraničního úseku Policie ČR. A máme stanovený velmi přesný harmonogram. Je to klasický projekt a manažování tohoto projektu, kdy prakticky po týdnech máme stanoveny úkoly, kdy a co je potřeba dělat.

Není to zadarmo, a i volný pohyb, i zrušení hraničních kontrol něco stojí. Jsou to investice do samotného software projektu SIS 1. for all. Jsou to investice do komunikačního připojení, jsou to investice do bezpečnostního zajištění tohoto propojení. Dále jsou to velké investice do oblasti telekomunikačního spojení policie, jsou to investice do hraničních přechodů tak, aby splňovaly všechna kritéria.

Je zpracována strategie vlády pro vstup České republiky do schengenského prostoru v rámci projektu SIS I. for all. Tato strategie je teď v připomínkovém řízení. Předpokládám, že bude projednávána vládou buď příští týden nebo přespříští týden. Celkové finanční prostředky, které jsou spojeny s tím, aby naši občané si mohli užívat svobody pohybu bez kontrol a nebyli jsme tedy i nadále nějakými občany druhé kategorie, se pohybují někde zhruba kolem 580 mil. Kč.

A to je rámec, jehož součástí jsou i alternativy, ke kterým může dojít. A já zdůrazňuji, že si nepřeji, aby k nim došlo. Ale pokud si stanovujeme vstup do Schengenu jako prioritu, potom s nimi musíme počítat. Musíme počítat s tím, že Česká republika splní povinnosti, nepodaří se to Polsku, podaří se to Slovensku. Česká republika splní, nepodaří se to Slovensku, podaří se to Polsku, Česká republika splní, nepodaří se to Polsku a nepodaří se to Slovensku.

A věřím, že někdy v březnu, kdy proběhnou první evaluační mise, u nás i u sousedů, budeme přesně vědět, jaké jsou šance našich sousedů. Myslím, že všichni si přejeme, aby Česká republika měla pouze jednu vnější hranici, a to je ta vzdušná, tedy na letištích, a že dojde tedy k 31. prosinci 2007 ke zrušení hraničních kontrol.

Je před námi ještě obrovský kus práce, bude to stát nemalé úsilí a dost finančních prostředků, ale myslím si, že ta cena, kterou za toto můžeme získat, je tak vysoká, že sevyplatí se tomu projektu věnovat naplno. A věřím, že 31. prosince 2007 se třeba v Mikulově na hranicích potkáme při odmontováníhraniční závory.

Poslanec Zdeněk Boháč: Děkuji za odpověď, pane minstře. Já rovněž chci být optimistou a věřím, že 31. prosinec 2007 bude tím termínem, kdy budeme přejíždět hranice bez jakýchkoli problémů.

Máme jenom doplňující dotaz. Já jsem rozuměl, že portugalská iniciativa směřuje k aktualizované verzi SIS I. ? Mám jenom malou podotázku, jestli odpovíte, že platí. Děkuji, pane ministře.

Ministr vnitra a ministr informatiky ČR Ivan Langer Ano. Původní idea byla, že Česká republika vstoupí do moderního informačního systému známého pod zkratkou SIS II., který obsahuje už i biometrická data. Nicméně jeho zpožďování znamenalo i ohrožení pro Českou republiku a její občany a odkládání zrušení hraničních kontrol prakticky na neurčito. Proto portugalská iniciativa, proto tedy projekt SIS I. for all, který znamená vstup do současného "starého" informačního systému, bez těch moderních prvků. Nicméně toto je jediná šance, jak v dohledné době mít doopravdy tu naději a mít tu reálnou možnost býti občany první kategorie.

Zapomněl jsem ještě jednu věc. Celé to samozřejmě má jak tu technickou realizační rovinu, tak stále i tu diplomatickou. A já jsem vedl konkrétní jednání se spolkovým ministrem vnitra panem Schäublem, ale budu vést také jednání s ministry vnitra spolkových zemí Saska a Bavorska, protože je potřebujeme ujistit, že bezpečnostskutečně nemá hranic a že je i v našem zájmu, aby v případě zrušení vnější hranice, která probíhá po česko-německém pomezí, to nepovede ke zhoršení bezpečnostní situace u nás a že budeme schopni garantovat tu úroveň policejní ochrany, která tam je teď v tuto chvíli, i poté.

Měl jsem nedávno jednání v Drážďanech s panem saským ministrem vnitra a jak jsem měl možnost vysledovat z jeho zpětných reakcí a následně i z dopisu pana spolkového ministra vnitra Schäubleho, tak to jednání ho velmi uspokojilo, a já věřím, že se nám to samé podaří i směrem k Bavorsku.

Poslanecká sněmovna, 1. února 2007