Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Interpelace / Ústní interpelace místopředsedy PSP ČR Ivana Langera na...

[01.01.1970]

Ústní interpelace místopředsedy PSP ČR Ivana Langera na ministra vnitra ČR Stanislava Grosse ve věci 16-ti třídního platového systému Policie ČR

Ivan Langer:

Vážená paní místopředsedkyně, omlouvám se za zpoždění, ale byl jsem zdržen v kuloárech a netušil jsem, že budou staženy tolikeré interpelace.

Vážený pane ministře, navazuji na svou interpelaci ze dne 30. října 2003, ve které jsem vyjádřil své obavy nad tím, že zavedení 16třídního platového systému u policie bude krokem nekoncepčním, nespravedlivým vůči kvalifikovaným a zkušeným policistům a v mnoha ohledech přinese zmatky a chaos. Mohl bych rozvádět důkazy toho, že mé obavy se naplnily. Stovky policistů vyjádřily svou nespokojenost s novým zařazením do platových tříd.

Vytýkány jsou tyto základní nedostatky: minimální, nulový, nebo dokonce záporný dopad na služební příjem, rozčarování ze zařazení do platové třídy, které podle mnohých neodpovídá nejnáročnějším činnostem, apod. Vedlo to také ke zhoršení vztahů mezi policisty a jejich nadřízenými a mezi mnohými příslušníky navzájem vůbec. U některých obvodních oddělení navíc dochází vzhledem k nedostatku policistů k některým činnostem k tomu, že policisté zařazení v nižších třídách dělají práci, kterou mají na starosti kolegové z vyšších tříd apod.

Na základě těchto informací si vám dovoluji položit následující otázky.

Stále považujete 16třídní platový systém za nejlepší řešení přechodného období, než nabude účinnost nový služební zákon?

Za druhé. Jak hodláte řešit situaci, kdy policisté z nižších platových tříd jsou nuceni konat činnosti náležející kolegům z vyšších platových tříd, a to navíc ovšem za nižší platy?

Za třetí. Ještě v říjnu 2003 jste ujišoval, že 16třídní platový systém bude účinný pouze jeden rok. Můžete nás i dnes ujistit, že od roku 2005 budou policisté odměňováni podle nového služebního zákona, nebo bude pokračovat systém, který byl zaveden tímto 16třídním platovým systémem?

Děkuji za odpovědi.

Stanislav Gross:

Vážená paní místopředsedkyně, paní poslankyně, páni poslanci, já budu velmi stručný, protože nebudu komentovat tu hodnotící část, protože můj komentář z ní vyplyne z odpovědi na tu první otázku.

Ta první otázka pana místopředsedy Langera zněla, jestli stále považuji za nejlepší zavedení 16třídního systému v mezidobí, než vstoupí v účinnost zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Odpověď na tuto otázku je vcelku jednoznačná. Nikdy jsem nepovažoval toto za nejlepší řešení, a když se dojednávala záležitost přechodu na 16třídní systém, snažil jsem se dohodnout, aby příslušníci bezpečnostních sborů nemuseli na ten jeden rok přecházet na 16třídní systém. Bohužel se toto nezdařilo. A samozřejmě ne vždy je člověk vítězem, protože musí vnímat nějaké kolektivní povinnosti, respektive prostě zájmy jednotlivých skupin, které pracují v rozpočtové sféře. Odpověď na otázku, zda stále považuji za nejlepší, prostě nemůže být jiná, než kterou říkám, protože já jsem to nepovažoval za nejlepší nikdy v minulosti a snažil jsem se, aby na ten jeden rok to probíhat nemuselo.

A to souvisí s odpovědí na otázku číslo 3, jestli mohu v tuto chvíli prohlásit, že to je skutečně pouze na jeden rok, jinými slovy implicitně v té otázce pana místopředsedy Langera je řečena otázka, zda bude platit služební zákon pro příslušníky bezpečnostních sborů s účinností od 1. 1. 2005. Odpověď je opět jednoznačná. Bude.

Ivan Langer:

Nejprve tedy stručná reakce. Jsem rád tedy, že pan ministr alespoň teď se přihlásil k tomu, že to bylo špatné rozhodnutí. Beru jeho odpověď jako potvrzení správnosti mých slov, když jsem z tohoto místa při projednávání služebního zákona příslušníků bezpečnostních sborů upozorňoval, že pro celý systém je mnohem efektivnější, méně nákladnější, méně byrokratičtější, když na pouhopouhý jeden jediný rok nedojde k tomu přechodu tak, aby půl roku předtím proběhl chaos v řadách policie, zavedl se nový systém a půl roku před ukončením jeho platnosti a přechodem na nový systém zavládl znovu další chaos. Jenom tedy konstatuji, že to bylo špatné rozhodnutí. Pan ministr vnitra se zbavil své odpovědnosti, nicméně dodávám, bylo to špatné rozhodnutí vlády Vladimíra Špidly, ve které je ministr vnitra prvním místopředsedou. Jeho odpovědnost je jasná.

Jen upozorňuji, že pan ministr neodpověděl na mou otázku, co hodlá činit s tím stávajícím problémem, který existuje, že policisté z nižších platových tříd dělají práci za kolegy z vyšších platových tříd, nicméně dostávají za to nižší mzdu.

Stanislav Gross:

Za prvé jenom poznámka. Nemyslím si, že vládne někde nějaký chaos. Samozřejmě při přetřídění desítek tisíc příslušníků bezpečnostních sborů to není jednoduchá záležitost. Ale chaos nevládne. To by se projevovalo určitě jinak. Toto odmítám, že by byl chaos.

Za druhé k tomu, co hodlám činit ve vztahu k problémům výkonu činností jednotlivých funkcí, tak jak ta otázka byla položena. Odpověď je vcelku jednoduchá. V tuto chvíli nejsou ještě, pokud vím, dořešena odvolání jednotlivých příslušníků policie a příslušníků bezpečnostních sborů, kteří nesouhlasili se svým zatříděním, takže tady se postupuje striktně v duchu stávající, platné legislativy a uvidíme, jak tato odvolání dopadnou a do jaké míry ovlivní potom celkové "zasystemizování" jednotlivých funkčních míst.

A pokud jde o to, zda to bylo špatné rozhodnutí, nebo nebylo špatné rozhodnutí. Já si myslím, že každý víme, že nic nejde dělat na sto procent. Jestliže se podařilo prosadit nový zákon o služebním poměru, o kterém říkám to, co říkám, to znamená, že nebude posunována jeho účinnost po 1. 1. 2005, tak samozřejmě člověk nemůže myslet, že se mu podaří prosadit každý rok exkluzivitu pro svůj resort. Tu exkluzivitu pro bezpečnostní sbory se nám podařilo myslím dosáhnout - prosazení zákona o služebním poměru, myslím si, že je to systémový krok, který je důležitější než prosazení jednorázového řešení na jeden rok. Pokud mluvíme o systémových věcech, tak ten zákon je z tohoto pohledu důležitější nežli to, co se mi nepodařilo, to je, aby na ten jeden rok měli příslušníci bezpečnostních sborů výjimku.

Děkuji.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 8. dubna 2004