Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Program ODS

[07.08.2008]

Program ODS

Spokojenější stáří

  • Od srpna navyšujeme všechny důchody o 470 Kč
  • V roce 2008 zvyšujeme důchody průměrně o 890 Kč
  • Zvyšujeme důchody rychleji než minulé vlády vedené ČSSD
  • Posilujeme mezigenerační solidaritu mezi rodiči a dětmi
  • Podporujeme péči o seniory v domácím prostředí
  • Podpoříme nové služby v komunitních centrech a stacionářích
  • Zavedeme vyšší standardy kvality pro ústavní péči
  • Podporujeme aktivní život ve stáří
  • Zavedli jsme daňovou slevu pro pracující důchodce ve výši 24 840Kč

 

I. Nový přístup k stárnutí populace 

 Prodlužuje se střední délka života

  • Za posledních 15 let se u nás prodloužila o 4 roky a předpokládá se, že tento vynikající trend bude nadále pokračovat - za každých dalších šest let se život bude prodlužovat o další 1 rok.
  • Vyšší podíl starších lidí poskytuje naší společnosti větší stabilitu, více moudrosti a vyzrálosti. Proto stárnutí populace patří mezi hlavní úkoly, kterými se musí společnost v následujících letech zabývat.
  • Minulé vlády, vedené ČSSD, ale tento pozitivní trend nedokázaly ocenit a starosti seniorů pro ně byly okrajovou a zanedbávanou záležitostí. ODS si postavila kvalitu života ve stáří jako jednu ze svých priorit.

 Nutnost nového přístupu

  • Pozitivní trend prodlužování života ovšem znamená také nový pohled na řešení situace seniorů. Proto zvyšujeme důchody rychleji než předchozí vlády. Zavádíme řadu opatření, která umožní lepší péči o naše seniory. Naší prioritou je, aby tato péče mohla být co nejvíce poskytována v domácím prostředí. Ale podporujeme také aktivní přístup seniorů k životu a zejména zvýšení mezigenerační solidarity mezi dětmi a rodiči. Stav, kdy 56 % důchodců přispívá svým dětem ze svého důchodu, zatímco 72 % dětí nikdy nepřispělo svým rodičům, není možno déle tolerovat.
  • Společnost také nemůže vylučovat starší spoluobčany z trhu práce a neposkytnout příležitost těm, kteří chtějí žít aktivně. Proto prosazujeme více možností pro aktivní a soběstačný život ve stáří, nejen více residenčních a kvalitnějších zařízení pro seniory.

 

II. Důchody

 Jistota automatické valorizace důchodů

  • Na rozdíl od všech ostatních skupin obyvatel mají senioři zaručenou automatickou valorizaci svých příjmů. Zvýšení důchodů se v řádném termínu (od 1. ledna daného roku) stanovuje tak, aby u průměrného starobního důchodu pokrylo částku odpovídající nejméně 100 % úhrnného růstu cen a dále také částku odpovídající nejméně jedné třetině růstu reálné mzdy. Senioři mají tedy jistotu, že valorizace vždy pokryje inflací zvýšené životní náklady.

 Mimořádná valorizace všech důchodů o 470 Kč

  • V letošním roce jsme prosadili mimořádnou valorizaci důchodů, což si vyžádalo změnu zákona o důchodovém pojištění. Původní zachování podmínky 10 % růstu cen pro uskutečnění zvýšení důchodů v mimořádném termínu by v konkrétních podmínkách roku 2008 znamenalo, že důchody by bylo možno zvýšit až v pravidelném lednovém termínu roku 2009. Z důvodu výraznější inflace především vlivem růstu světových cen potravin a energií by tak mohlo dojít ke snížení reálné hodnoty důchodů v porovnání s rokem 2007. Proto jsme prosadili snížení hranice růstu cen pro mimořádné zvýšení důchodů z původních 10 % na 5 %, čímž je umožněno mimořádné zvýšení důchodů ještě v roce 2008.
  • Od 1. srpna 2008 je zvýšena základní výměra důchodu, která je jednotná pro všechny důchodce, z 1 700 Kč na 2 170 Kč měsíčně. Zvýšení je stejné pro všechny druhy důchodů (starobní, plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí). Je stejné u důchodců pobírajících pouze samostatně vyplácený důchod i u důchodců, pobírajících současně např. starobní a vdovský důchod, protože při souběhu nároku na výplatu více důchodů náleží základní výměra pouze k jednomu důchodu. Zvýšení je plošné o stejnou částku pro všechny na rozdíl od předchozích valorizací. Vycházíme tak vstříc především lidem s nižšími důchody. Každému důchodci se důchod zvýší o 470 Kč měsíčně.
  • Zvýšení se vztahuje nejen na důchody již vyplácené, ale i na důchody, které budou přiznány, neboť základní výměra je pro všechny shodná.
  • Výše zvýšení byla v souladu s ustanovením zákona stanovena tak, aby částka zvýšení u průměrného starobního důchodu odpovídala 100 % růstu cen v období srpen 2007 až leden 2008. V tomto období dosáhl růst 5,1 %. Průměrný vyplácený starobní důchod se zvýší o 5,1 % na 9 616 Kč. Mimořádné zvýšení důchodů tak pokryje růst životních nákladů důchodců v posledním období.
  • Důchody se vlivem mimořádné valorizace zvyšují rychleji než za vlád ČSSD. 
     
Zvýšení průměrného starobního důchodu
Července 1998 380 Kč
Srpen 1999 295 Kč
Prosinec 2000 356 Kč
Prosinec 2001 495 Kč
Leden 2003 217 Kč
Leden 2004 146 Kč
Leden 2005 416 Kč
Leden 2006 385 Kč
Leden 2007 508 Kč
Leden-srpen 2008 820 Kč (350 a 470 Kč) 

  • Reálná hodnota průměrného starobního důchodu vypláceného v roce 2008 bude činit 107,6 % jeho reálné hodnoty v roce 1989.
  • Relace průměrného starobního důchodu vypláceného v roce 2008 k průměrné hrubé mzdě bude 40,3 % a relace k čisté mzdě zůstane zachována ve výši 52,9 %.
  • V roce 2008 (leden-prosinec) dosáhne celkové zvýšení důchodů v průměru 890 Kč.

 Důchody v roce 2009 přesáhnou v průměru 10 000 Kč

  • Dopady reformy veřejných financí byly částečně kompenzovány již v roce 2007, kdy od 1. ledna došlo k nejvyšší valorizaci důchodů od roku 2001 (přičemž v následujícím roce 2002 valorizace neproběhla), v průměru o 508 Kč. Průměrné navýšení důchodů v roce 2007 činilo 6,2 %, tedy výrazně nad povinné minimum. V témže roce se přitom poprvé podařilo obrátit trend rozevírání nůžek mezi průměrnými penzemi a průměrnými platy. Za vlád ČSSD tento poměr neustále klesal. Pro úplnost lze uvést, že za socialistických vlád byly důchody valorizovány o nižší částky – v průměru za 8 let její vlády zhruba o 290 Kč ročně.
  • Průměrná výše vypláceného starobního důchodu od září 2006, tedy od nástupu Topolánkovy vlády (kdy činila 8188 Kč),stoupne do 1. ledna 2009 o zhruba 1800 Kč (zatímco za poslední vlády ČSSD stoupl od prosince 2002 do září 2006 zhruba o 1300 Kč).
  • Spolu s očekávanou lednovou řádnou valorizací lze očekávat, že výše průměrného důchodu v roce 2009 přesáhne 10 000 Kč.

 Průměrná měsíční výše starobního důchodu



Prosinec 2007 -  8 761 Kč
Prosinec 2008 -  9 650 Kč
Prosinec 2009 -  přes 10 000 (odhad)

 

III. Péče o seniory

 Podpora péče o seniory v domácím prostředí

  • Preferujeme, aby senior mohl pobývat v domácím prostředí. Proto prosazujeme zajištění takových podmínek, které umožňují setrvání a důstojný život v domácím prostředí co nejdelší dobu podle vlastního přání. S tím souvisí potřeba provázání zdravotních a sociálních terénních pracovníků, docházejících za seniory, a zajištění jejich dostatečného množství.

 Změna zákona o sociálních službách

  • Současný systém sociálních služeb umožňuje seniorům čerpat příspěvek na péči ve čtyřech stupních od 2 000 do 11 000 Kč. V roce 2006 bylo za vlády ČSSD vydáno na sociální služby 13 mld. Kč, v roce 2007 místo plánovaných 16,5 mld. Kč o 6 mld. Kč více a v roce 2008 to bude už 25 mld. Kč. Na sociální služby jde nyní téměř dvakrát více peněz než za vlády ČSSD.
  • Tento zákon je však nedostatečně efektivní a vyžaduje změny. Tyto finanční prostředky nesmějí ze systému unikat a musí být vynaloženy na skutečnou péči.

 Nové služby pro seniory

  • Zavedeme nové služby, jako jsou komunitní centra a stacionáře, kde může rodina zanechat seniora přes den. Tato centra budou poskytovat starším spoluobčanům a rodinám podporu a flexibilní služby.
  • Prosadíme i nové terénní sestry a lékaře, kteří budou za staršími lidmi chodit až domů. Plánujeme speciální školení v oboru geriatrie. Chystáme nový zákon, který umožní rychlé měnění režimu pacienta podle toho, jestli zrovna potřebuje zdravotní nebo sociální péči.
  • Musíme zvýšit kvalitu ústavní péče. Řadu lůžek v léčebnách dlouhodobě nemocných chceme transformovat na specializovaná geriatrická oddělení s vyšší kvalitou péče o seniory. K tomu nám bude sloužit zavádění vyšších standardů této péče. Zároveň posílíme inspekci kvality sociálních služeb.
  • Uvažujeme o zavedení příspěvku dětí na dlouhodobý pobyt rodičů v léčebnách, jehož výše se bude odvíjet od finanční situace rodiny. Z průzkumu vyplývá, že 56 % seniorů přispívá svým dětem ze svého důchodu, zatímco 72 % dětí nikdy nepřispělo svým rodičům. Považujeme za vhodné, aby se tímto způsobem posílila mezigenerační solidarita v těch případech, kdy už rodina není schopna postarat se o seniora v domácím prostředí.

 

IV. Podpora aktivity

 Daňové slevy pro pracující důchodce

  • Pracující důchodci byli od 1. ledna 2008 podpořeni přiznáním vysoké daňové slevy ve výši 24 840 Kč, zatímco předtím nemohli uplatnit žádnou. Důchody nejsou zdaňovány až do výše 364 000 Kč.
  • Pokud důchodce stále pracuje na částečný úvazek například za 10 000 Kč hrubého měsíčně, je na tom od letošního roku finančně lépe. Nově zavedená daňová sleva pro pracující důchodce se projeví tak, že tento důchodce nebude platit žádnou daň, pouze sociální a zdravotní pojištění. Jeho čistá mzda stoupne ze 7 694 Kč na 8 750 Kč, tedy o 1 056 Kč. 

 Podpora zaměstnávání starších pracovníků

  • Starší pracovníci mohou být přínosem pro zaměstnavatele v důsledku dlouholeté pracovní zkušenosti, zralosti a nižší fluktuace. Chceme zvýšit jejich zaměstnanost a zabránit jejich vyčleňování z trhu práce. Proto chceme podpořit zaměstnávání starších spoluobčanů a umožnit jejich flexibilnější přechod do důchodového věku.
  • Prosazujeme zvýhodnění zaměstnávání na částečný pracovní úvazek. Zaměstnavatel bude moci uplatnit slevu na pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (do výše 1500 Kč měsíčně) se zaměstnancem, který je starší 55 let (toto zvýhodnění se bude týkat i zdravotně postižených, rodičů pečujících o dítě do 10 let, studentů a lidí pečujících o osobu, která je závislá na péči osoby ve stupni II. až IV.). Zároveň jim bude zrušena povinnost platby minimálního zdravotního pojištění.

zpravy.ods.cz, 6. srpna 2008