Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Zpravodajství ODS

[27.02.2008]

Zpravodajství ODS

Premiér Topolánek jednal s americkým prezidentem Bushem v Bílém domě

Na tiskové konferenci po jednání českého premiéra Mirka Topolánka a amerického prezidenta George W. Bushe ve středu 27.2.2008 bylo oznámeno, že dohody o radaru ještě nebylo dosaženo, ale je blízko. Oba státníci uvedli, že jednání proběhla k oboustranné spokojenosti.

"Dohoda je velmi blízko," uvedl po jednání v Bílém domě americký prezident G. W. Bush. Předseda vlády ČR Mirek Topolánek dodal, že "jde jen o malé detaily". Předseda vlády Mirek Topolánek upřesnil pak svá slova, že se jedná o požadavek české strany na přísné dodržování ekologických norem americkou armádou v ČR. Dodal: "Jsem si jist, že toto bude v brzké době vyřešeno."

Americký prezident uvedl, že jednání jsou komplikovaná, co se týče dohody o statusu amerických jednotek, jak budou řízeny a podle jakých předpisů. "Takové otázky, na které se premiér dotazoval, jsou zcela legitimní," uvedl americký prezident a dodal: "To vše bude dořešeno!"

Jedním z dalších hlavních témat jednání byla možnost cestování pro české občany do USA bez víz. Této možnosti by se naši občané podle slov amerického prezidenta měli dočkat letos v září.

Co se týče memoranda o porozumění, George W. Bush sdělil, že tímto není uzavřená poslední kapitola a podotknul, že Česká republika se nyní postavila do první linie zemí, které chtějí přijmout tzv. "visa waiver program". "Ještě nás čeká mnoho práce. Jsem si jistý, že vše dokončíme," řekl americký prezident.

"Vyjednávání bylo velmi pracné," uvedl ve své řeči premiér Mirek Topolánek, když popisoval vývoj k průlomovému okamžiku, který označil za "obrovský úspěch".

 

Výběr z tiskové konference v Bílém domě

U tzv. Velké smlouvy byly dojednány všechny dosud neprojednané body - kromě bodu, týkajícího se životního prostředí. Uvedl to premiér Mirek Topolánek po setkání s prezidentem USA Georgem W. Bushem v Oválné pracovně Bílého domu.

V otázce životního prostředí bylo mezi českou a americkou stranu dojednáno, že společný postup obou stran bude řízen vždy přísnější normou obou států. "Jedná se o záležitost technického charakteru. Tato otázka bude brzy vyřešena, nepředstavuje žádný problém," uvedl premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci v Bílém domě.

Premiér ve své řeči neopomněl zmínit osudový význam čísla osm v dějinách Československa a České republiky. Předseda vlády M. Topolánek zástupce tisku seznámil se stručným přehledem zásadních událostí, spojených s "osudovými osmičkami" v historickém vývoji naší země. V jeho závěru vyjádřil naději, že rok 2008 bude nositelem výjimečně pozitivních událostí. "Skutečně si přeji, aby se rok 2008 stal důležitým rokem pro Českou republiku a Spojené státy americké a naše oboustranné vztahy," uvedl premiér.

"Rád bych také využil této příležitosti a poděkoval prezidentu Bushovi za jeho úsilí," řekl premiér v souvislosti s podepsáním Memoranda o porozumění, které označil za historický průlom. "Velice oceňuji, když politik něco slíbí a vzápětí svůj slib také naplní. A právě podpis Memoranda je toho příkladem," dodal premiér. Podpis tohoto aktu označil za "ohromný úspěch" a připoměl nedávný vstup ČR do Schengenského prostoru, který českým občanům umožňuje volně cestovat po Evropě bez cestovního dokladu. "Stejnou věc jsme nyní udělali pro naše občany v podmínkách pro cestování do Kanady a USA. Zaručili jsme jedno ze základních lidských práv, kterým je svoboda pohybu," zdůraznil předseda vlády.

Prezident George W. Bush společně s premiérem Mirkem Topolánkem opakovaně upozornili, že protiraketová obrana v žádném případě není namířena proti Ruské federaci. Veškeré otázky, spojené s budoucí konečnou podobou SOFA, prezident Bush označil jako oprávněné a upozornil, že americká strana navštíví Českou republiku za účelem doladění detailů otázek, za jakých podmínek a jakým způsobem bude řízen pobyt amerických vojáků na půdě českého státu. "Otázky pana premiéra jsou zcela legitimní, stejné otázky pokládá i Polská republika," uvedl prezident Bush. Připomněl, že premiér Mirek Topolánek jasně vyjádřil, že to bude Česká republika, kdo bude mít rozhodující slovo v rozhodnutích o tom, kdo bude v ČR pobývat. "Naprosto tomu rozumím," potvrdil prezident Bush.

V závěru tiskové konference padl dotaz na cestu představitelů české sociální demokracie do Sýrie. "Skutečně bych byl radši, kdyby tuto cestu vykonali jako turisté," uvedl premiér M. Topolánek na adresu předsedy ČSSD J. Paroubka a místopředsedy L.Zaorálka. Delegace ČSSD jednala v Sýrii o české zahraniční politice a možnostech obchodní spolupráce obou zemí, cesta delegace ČSSD byla podle stanoviska této strany uskutečněna po konzultacích s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. "Především bych rád poukázal na to, že tyto aktivity lídrů opozice a jejich zahraniční politika neslouží zájmům naší země," uvedl premiér Mirek Topolánek. Vzápětí novinářům ukázal náramek, který dostal darem od amerického ministra obchodu Gutierreze. Ten patří k vrcholným představitelům kubánského disentu v americké administrativě. "Na tomto náramku je napsáno jednoduché slovo - "cambio," což znamená "změna." Na Kubě byste za nošení takového náramku mohli být klidně zatčeni. Až se vrátím do své vlasti, budu ho nosit kvůli panu Paroubkovi a panu Zaorálkovi," uvedl premiér v nadsázce s úsměvem na rtech.

Zdroj: Tiskový odbor Úřadu vlády ČR

zpravy.ods.cz, 27. a 28. února 2008