Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

MINISTR VNITRA (09/2006 - 05/2009) / Novinky / Ministerstvo vnitra

[03.05.2007]

Ministerstvo vnitra

Poslanecká sněmovna včera schválila vznik Ústavu pro studium totalitních režimů

V rámci projektu Otevřená minulost (otevření a přiblížení archivních fondů občanům) se Ministerstvo vnitra zasádním způsobem podílelo na přípravě senátního návrhu zákona, který připravuje vznik specializované instituce pro zkoumání totalitní minulosti v nedávných dějinách České republiky.  Návrh zákona, který včera prošel sněmovnou navrhuje zřídit jednak Ústav pro studium totalitních režimů jako výzkumnou a osvětovou instituci a zároveň Archiv bezpečnostních složek pro správu archiválií a dokumentů z provenience bezpečnostních složek. Ministr vnitra Ivan Langer k posazenému zákonu uvedl: „Jedná se o významnou událost. Občané České republiky si po sedmnácti letech od revoluce skutečně zaslouží, aby se mohli seznámit z naší nedávnou historií, pochopit ji a vyrovnat se s ní.“

Po úspěšném ukončení legislativního procesu bude Ústav pro studium totalitních režimů působit jako výzkumná a osvětová instituce pro období nesvobody (1938-1945), komunistické totalitní moci (1948-1989) a historických procesů, které před únorem 1948 vedly k uchopení totalitní moci. Archiv bezpečnostních složek má za úkol spravovat archiválie a dokumenty bezpečnostních složek z let 1945-1990. Pod jeho střechou budou poprvé soustředěny archiválie v režimu archivního zákona dnes držené ve správě několika institucí (Ministerstvo vnitra, Úřad pro zahraniční styky a informace, Ministerstvo obrany, Vojenské zpravodajství a Vězeňské služby).
 
Ústav a Archiv budou nadále sloužit státním orgánům pro naplňování tzv. lustračních zákonů, bezpečnostních šetření a dalších úkonů. Obě instituce budou napomáhat při vyřizování žádostí občanů o zpřístupnění dokumentů vzniklých činností Státní bezpečnosti (zákon č. 107/2002 Sb.) i o nahlížení (zákon č. 499/2004 Sb.).
 
Ústav pro studium totalitních režimů převezme břemeno vyrovnávání se s naší totalitní minulostí. Jeho činnost díky apoliticky sestavené Radě a podmínkám spolehlivosti a bezúhonnosti pro první stupeň řízení (nesmí zde působit mj. bývalí členové KSČ ani členové stávajících politických stran) bude odstíněna od aktuální politické situace. Ústav by se měl soustředit i na mladou generaci a vykonávat osvětu vůči žákům a studentům středních a vysokých škol.


Jana Malíková, ředitelka odboru a tisková mluvčí, Ministerstvo vnitra, 3. května 2007