Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Rozhovory / ČRo1-Radiožurnál: Rozšíření Schengenského prostoru, na jehož základě mají skončit pohraniční kontroly

[12.07.2007]

Evroská unie

ČRo1-Radiožurnál: Rozšíření Schengenského prostoru, na jehož základě mají skončit pohraniční kontroly

Cestování do zemí EU bez hraničních kontrol

Moderátor (Petr Dudek):

Rozšíření tak zvaného Šengenského prostoru, na jehož základě mají skončit pohraniční kontroly je totiž tématem schůzku ministrů vnitra devíti středoevropských zemí v rakouském Innsbrucku. Českou republiku zastupuje Ivan Langer. Dobrý večer, pane ministře. Zajímalo by mne toto. Rakouský ministr vnitra už několikrát zapochyboval o připravenosti středoevropských zemí, včetně nás, na vstup do Šengenského prostoru. Zazněly i dnes tyto výhrady z jeho strany?

Host (Ivan Langer):

Částečně ano a cílem tohoto jednání je zejména tyto výhrady rozptýlit a ujistit se navzájem, že sdílení volného pohybu znamená také převzetí odpovědnosti za bezpečnost všech občanů a já jsem přesvědčen, že se nám podaří ještě v průběhu dneška, respektive zítřka, tyto obavy jednoznačně rozptýlit.

Moderátor (Petr Dudek):

Má rakouská strana, případně i německá delegace nějaké specifické výhrady? Bojí se něčeho konkrétního, co se týče naší připravenosti na Šengenský prostor?

Host (Ivan Langer):

Konkrétní výhrady nezaznívají. Česká republika ukončila hodnocení z pohledu připravenosti. Stejně tak pan ministr vnitra Slovenské republiky Kaliňák nás informoval o tom, že slovenská strana úspěšně prošla imelovačním procesem. Já jsem bytostně přesvědčen, že na naší straně a ani na straně Slovenska neexistuje sebemenší důvod se obávat, že bychom nesplnili ta přísná kritéria.

Moderátor (Petr Dudek):

My se ke slovenskému případu za chvíli vrátíme. Teď by mne zajímalo. Víte, kolik peněz nás vůbec připojení k Šengenskému prostoru bude stát?

Host (Ivan Langer):

Nejde jen o peníze, ale samozřejmě také jsou důležité. Česká republika je připravena a částečně už se tak stalo, vynaložit na toto rozhodnutí a jeho realizaci částku zhruba půl miliardy korun. Současně jsme museli změnit naše zákony, museli jsme projít transformací služby cizinecké a pohraniční policie. Tedy je to celá řada úkolů, protože vstup do Šengenského prostoru není dar. To si musíme tvrdě odpracovat.

Moderátor (Petr Dudek):

Vy jste uhnul z mé otázky. Proč nechcete odpovědět na to, kolik peněz nás bude připojení k Šengenskému prostoru stát?

Host (Ivan Langer):

Já jsem řekl, že ty peníze jsou důležité a že celkové výdaje odhadujeme zhruba na půl miliardy korun. Jsou to výdaje, které jsou spojené s vybavením policie, se softwarovým vybavením, s připojením a současně také náklady, které souvisejí se změnou a úpravou režimu na hraničních přechodech.

Moderátor (Petr Dudek):

Vy už jste mluvil trochu o tom, že je potřeba nějakým způsobem transformovat celní správu a policejní sbor. Co budou dělat lidé, kteří zatím slouží na hraničních kontrolách? Mluví se o nedostatku policistů. Může to znamenat, že lidé z hranic půjdou třeba na silnice?

Host (Ivan Langer):

Ano. Nastane přesně to, co já jsem zde garantoval, že hustota policistů v tom příhraničním pásmu zůstane zachována. Zhruba 7200 policistů služby cizinecké a pohraniční policie, 2500 tisíce přejde do jiných útvarů policie. Posílí pořádkovou, železniční a dopravní policii. Nicméně zůstanou v těch regionech. Takže zůstává zde garance bezpečnostní situace a nemůže dojít z důvodů malého počtu policistů nebo jejich odsunu k jejímu zhoršení.

Moderátor (Petr Dudek):

Z rakouského Innsbrucku ministr vnitra Ivan Langer. Děkuji za rozhovor. Rozšíření Šengehského prostoru z velké míry záleží na tom, jak se podaří novým členům ochránit vnější hranice Evropské unie. Týká se to hlavně Polska a Slovenska. Naši východní sousedé, jak už jsme připomněli, byli před časem kritizováni, že podceňují ochranu hranice s Ukrajinou. Co se od té doby změnilo? Jak to na slovensko-ukrajinském pomezí vypadá dnes? Právě to sleduje náš bratislavský zpravodaj Lubomír Smatana. Jak tedy Slovensko postoupilo v ochraně východní hranice s Ukrajinou?

Redaktor (Lubomír Smatana):

No tak na první pohled velmi dobře. Pozemní hraniční přechod ve Višném německém už pracuje. Má evropské parametry a inspektoři s ním byli spokojeni. V tuto chvíli se opravuje druhý pozemní přechod v Uble. Ministerstvo vnitra také utrácí peníze za techniku. Hraniční policie dostává v podstatě každým dnem novější a novější vybavení. Dělníci dokončují na hranici plot a už osadili 24 kamerových systémů z celkového počtu 180. Problémem trochu zůstávají železniční přechody a letiště. Ty ale zřejmě dostanou pár měsíců výjimku, tedy letiště. Obecně mohu říci, že hranici utěsňují důkladně, i když ani převaděči a pašeráci nezahálejí a stále hledají nové cesty. Takovým věrným ukazatelem, že všechno běží jako na drátku je i to, že šéf hraniční a cizinecké policie pro oblast slovensko-ukrajinské hranice dostal v pondělí týdenní dovolenou.

Moderátor (Petr Dudek):

Jedna věc jsou viditelné změny na hranici. Druhá pak postoj Evropské komise. Kdy inspektoři z Evropské komise vypracují oficiální hodnotící zprávu?

Redaktor (Lubomír Smatana):

Tak, jak jsme slyšeli od Ivana Langera, že Robert Kaliňák už tu zprávu má. Ovšem oficiálně by to mělo být přesně za týden 19. července a nebo potom až v září. To záleží, kdy tu hodnotící zprávu dostane na stůl příslušná komise Evropské unie. Mimochodem inspektoři tam byli před třemi týdny a všechno viděli a slyšeli. Neoficiálně ale vím, že průběžnou zprávu už Brusel odeslal. Asi o ní tedy mluvil Ivan Langer a mají ji tedy někteří pracovníci Ministerstva vnitra. Já jsem se bohužel zatím k ní nedostal. Jenom bych připomněl, že komise vytýkala Slovensku ještě na konci minulého roku 168 nesplněných bodů. Dnes tedy vnitro udává, že všechno do puntíku splnilo. Raději si počkejme na zprávu komise. Ta je důležitá i pro obyvatele České republiky. Bez Slovenska do Šengenu neprojdeme.

Moderátor (Petr Dudek):

Připomíná zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Lubomír Smatana.

Český rozhlas 1 - Radiožurnál, 12. července 2007