Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Hospodářské noviny: Langer věří Kubicemu i po aféře biolíh

[13.07.2007]

Policie

Hospodářské noviny: Langer věří Kubicemu i po aféře biolíh

Policie ČR

Přestože vyšetřování největší korupční aféry loňského roku – kauzy biolíh – skončilo fiaskem, ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dál důvěřuje Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který případ vyšetřoval. Kauza přitom tvořila základ takzvané Kubiceho zprávy, která rozdmýchala před loňskými volbami ostrý politický spor. Opozice už několikrát žádala odvolání šéfa útvaru Jana Kubiceho, výzvu naposledy zopakoval šéf ČSSD Jiří Paroubek včera krátce poté, co žalobkyně vyšetřování kauzy zastavila. »Jan Kubice má moji důvěru. A právě proto s ním i s dalšími řediteli hodlám spolupracovat na reformě neuniformované policie,« reagoval ministr vnitra Ivan Langer na dotaz HN.

Poučení do budoucna

Kubiceho detektivům se nepodařilo doložit obvinění z korupce šestici státních úředníků a podnikatelů, které před šestnácti měsíci za velké mediální pozornosti zatkli. Státní zástupkyně ve středu ohlásila, že jejich trestní stíhání zastavila: popisovaný skutek prý nebyl trestným činem.
Vedení policejního sboru nechce práci protimafiánské jednotky zatím hodnotit. »Dosud jsme neobdrželi usnesení o zastavení trestního stíhání. Bez znalosti odůvodnění nemůžeme k věci zaujmout stanovisko,« tlumočila reakci vedení mluvčí Petra Srnková.
Samotný Langer práci Kubiceho lidí ohodnotil slovy: »Pro všechny to bude poučení v tom smyslu, že vedle výborné operativní práce je třeba odvést stejně dobrou práci i ve vlastním trestním řízení.«
Zjednodušeně řečeno: policisté si musí uvědomit, že nestačí nekalosti jen vypátrat, je nutné je i podložit precizními důkazy.

Omluva nebude

Někteří z obviněných už avizovali, že se budou domáhat odškodnění a omluvy.
»Přišla jsem o práci, rodinný život i o zdraví. Určitě to tak nenechám,« řekla například Ludmila Schwarzová, jež byla mezi šesticí stíhaných. Langer nicméně připomněl, že policisté pracovali pod dozorem státního zastupitelství. »Omluva je na místě vždy, je-li orgánem státní moci porušen zákon. Nemám informace, zda byl porušen zákon. Pokud ano, je omluva na místě,« poznamenal ministr vnitra.
Státní zástupkyně Jana Hercegová, která stíhání zastavila, je ale přesvědčena, že vyšetřování probíhalo v mezích trestního řádu. »Já bych v žádném případě nehodnotila policejní práci jako špatnou. K tomu, že se nejednalo o trestný čin, jsem mohla dospět až po obsáhlém vyšetřování. Pro zahájení trestního stíhání stačí vyšší míra pravděpodobnosti, nikoli jistota,« řekla.

Případ nekončí

Ale hlavně, ne všichni ze stíhaných jsou zcela očištěni.
Omluvy se nyní může jen těžko domáhat lobbista František Vybíral, ústřední postava aféry. Je totiž obviněn ještě v dalších třech případech. Dvakrát za korupci, jednou za podvod.

Hospodářské noviny, 13. července 2007