Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Vznik kontaktních míst Czech Point se možná uspíší

[11.07.2007]

eGovernment

ČTK: Vznik kontaktních míst Czech Point se možná uspíší

Snazší a rychlejší komunikace občanů s úřady

Vznik sítě jednotných kontaktních míst Czech Point, která lidem umožní elektronickou komunikaci s úřady, se možná o několik měsíců uspíší. Novela, která má vytvoření těchto míst umožnit, by mohla začít platit už letos na podzim, nikoli až na jaře příštího roku. Lidé by tak mohli ještě před koncem roku na obecních úřadech či pobočkách České pošty získat výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, rejstříku trestů či živnostenského rejstříku.

S návrhem na rychlejší uvedení zákona v platnost dnes přišel na jednání senátního výboru pro veřejnou správu náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. Odůvodnil to zkušenostmi z pilotního projektu, v jehož rámci v Česku už fungují tři desítky kontaktních míst, která umožňují vydávání ověřených výpisů z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. Pokud by Senát příští týden návrh schválil, sněmovna by se změnou zákona o informačních systémech veřejné správy znovu zabývala pravděpodobně v srpnu.

Síť míst Czech Point by mělo tvořit asi 1300 obecních úřadů, jejichž seznam podle Zajíčka bude obsažen ve vyhlášce. Připojit by se k nim mělo také 2000 poboček České pošty. O zařazení do seznamu budou moci požádat i další obecní úřady, uvedl náměstek.

Na Czech Pointech lidé získají veškeré údaje, opisy a výpisy, které jsou vedeny v centrálních veřejných evidencích a registrech o jejich osobách, majetku a právech. Jejich prostřednictvím bude mít občan možnost úředně ověřit dokumenty, listiny a podpisy a převést dokumenty do elektronické formy. Dále se bude moci přes Czech Point oficiálně obrátit na kterýkoli úřad veřejné správy, a také získat informace o průběhu řízení, která se ho týkají.

Návrh předpokládá, že za službu Czech Pointu budou lidé platit správní poplatek 50 korun. V individuálních případech ale umožňuje snížení tohoto poplatku, řekl již dříve ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Příjem z poplatků bude podle něj směřovat do rozpočtu obcí. Zřízení Czech Pointů má financovat ministerstvo. Náklady na technické vybavení jednoho kontaktního místa odhadl Langer na 76.000 korun během prvních tří let. Celkové náklady na provoz Czech Pointů budou asi 120 milionů korun, dodal.

Sněmovna v rámci novely schválila i úpravu, podle níž budou moci lidé získat výpis z rejstříku trestů elektronickou cestou ze svého počítače, aniž by museli navštívit příslušný úřad. Tato možnost teoreticky existuje už nyní, v praxi ale nefunguje, protože elektronický podpis nutný pro získání výpisu nelze dostatečně ověřit. Nově by proto ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo Rejstříku trestů poskytovat identifikační údaje, které vede o občanech. Rejstřík trestů by tak mohl elektronický podpis začít uznávat.

Zpravodajství ČTK, 11. července 2007