Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Frattini: Víza USA a Kanady vůči nováčkům v EU jsou nepřijatelná

[14.06.2007]

Cestování

ČTK: Frattini: Víza USA a Kanady vůči nováčkům v EU jsou nepřijatelná

Zrušení vízové povinnosti pro české občany do USA a Kanady

Další přetrvávání americké a kanadské vízové povinnosti vůči nováčkům v EU je nepřijatelné, prohlásil dnes v Praze evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini. Spolu s německým ministrem vnitra Wolfgangem Schäublem jehož země nyní unii předsedá, na to chce upozornit dopisem americké partnery. V Kanadě hodlá Frattini tuto otázku otevřít při své plánované návštěvě.

"Takové rozdělení nebudeme tolerovat," řekl novinářům komisař na adresu USA a Kanady, které ve své vízové politice dělají rozdíly mezi "starými" a "novými" členskými státy EU.

Frattini v Praze jednal s ministry vnitra Ivanem Langrem a spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. Langer Frattiniho podporu českému úsilí o zrušení víz ocenil. Za iniciativu jsme vděčni, uvedl Langer.

Česká diplomacie nedávno kritizovala Evropskou komisi za to, že málo tlačí na zrušení kanadských víz. Kanadě hrozí zavedením diplomatických víz, pokud nebude k odstranění víz vstřícnější.

Vedle toho usiluje Praha o zrušení amerických víz. Zatímco ve Spojených státech o vízové politice rozhoduje Kongres, který ji může měnit zákonem, v Kanadě o tom rozhodují úřady. Američtí zákonodárci již mají návrhy, které by mohly k režimu bez víz vést. Kanada začala přezkoumávat možnosti, zda by s ČR mohla mít bezvízový styk.

Frattini upozornil, že Američané z bezpečnostních důvodů navrhují pro EU systém elektronické registrace pro všechny členy unie. Někteří experti upozorňují na to, že vyplňování elektronických dotazníků by bylo v podstatě typem jakýchsi "elektronických víz".

Celá Evropská unie má společnou vízovou politiku se všemi ostatními státy. USA a Kanada přistupují ale rozdílně k původní patnáctce zemí, od kterých víza v drtivé většině nepožadují, a novým členům. Vůči nim vesměs vízovou povinnost stále zachovávají. Na rozdíl od USA Česko s Kanadou již bezvízový režim mělo. Ovšem Ottawa jej přehodnotila poté, co za oceánem začali z ekonomických důvodů hromadně žádat o azyl čeští Romové. Kanaďané a Američané pro cesty do EU vízum mít nemusejí.

Zpravodajství ČTK, 14. června 2007