Média o IL / Pojď s námi měnit svět
[22.01.2001]
Internet
Pojď s námi měnit svět
vzdělávací roadshow pro českou veřejnost
Je to neobvyklý úkaz. Karel Březina a Stanislav Gross, dva ministři sociálnědemokratického Zemanova kabinetu, společně s poslanci Ivanem Langerem za ODS a unionistou Vladimírem Mlynářem zapomínají na dva či tři dny v měsíci na stranické rozepře. Politiku v tu dobu transformují do "počítačové" koalice. Mají plán, že během následujícího půl roku objedou všechna krajská města České republiky s osvětou "pro laiky". Chtějí zbavit občany nedůvěry k internetu a naopak jim ukázat jeho možnosti. Minulý čtvrtek podnikli svou vzdělávací anabázi nazvanou "Roadshow" již podruhé. Před čtrnácti dny zahájili Ostravou, tentokrát jim naslouchali středoškoláci, úředníci, podnikatelé i běžní občané z Brna. Plán čtveřice politiků je úderný: změnit internetem svět.
Pozor na příjemná děvčata
V umakartem obložené kongresové hale brněnského hotelu Holiday Inn je třetí lednový čtvrtek od rána nabito. Zhruba sto padesát středoškoláků a jejich učitelů posedává na židlích a sleduje projekci filmu počítačového mága Billa Gatese z roku 1995. Pod plátnem se ledabyle opírají o dveře Langer s Mlynářem. Březina tu zatím není, Gross se z akce omluvil už předem. Film je banální: malý chlapec Jackson připravuje školní práci o předkolumbovské době. K tomu si v městské galerii zakoupí repliku dobové masky. Galerie je však rejdištěm pašeráků, kteří zjistí, že je maska ve skutečnosti ze zlata, atd. V příběhu se však míhají nejrozmanitější technické vymoženosti -- od elektronické peněženky přes videokonferenci v sanitce a počítačem ovládaný provoz celého domu až po virtuální repliky vzácných obrazů na stěnách galerie. "Má to být z budoucnosti, z roku 2005," říká Mlynář, který projekci v intervalu několika minut vždy na chvíli vypne a vysvětluje souvislosti. Společně s Langerem a zástupci firem zabývajících se informačními technologiemi (ti celou akci sponzorují) ukazují studentům, jak nakoupit přes internet cédéčko skupiny Chinaski. "Používání internetu ve školách by bylo dobré také proto, že byste už nemuseli nosit v hlavě hory informací, mohli byste si je na něm normálně vyhledat a pak sami zpracovat," říká Langer.
Pak následuje výklad o elektronické "občance", kterou by se mohli studenti přihlásit nejen ke školní síti, ale díky ní by měli přístup i k internetovému "kiosku" kdekoli na úřadě. "Systém by rozpoznal, že jste student, a pustil by vás jen na některé stránky. Já se přihlásím jako Mlynář-nestudent a podívám se klidně na Playboy," podotýká Mlynář a na plátně se za šumu sálu zobrazí webové stránky zmíněného magazínu. Nakonec se ze zákulisí zjeví ministr Březina a hned se ujímá slova: "Určitě si říkáte, kdy tohle všechno bude možné. Vláda letos investuje 1,7 miliardy na internetizaci všech škol," memoruje. Mladé osazenstvo ho však moc neposlouchá a uprostřed řeči zní ze sálu smích. Březina se otáčí na plátno za sebou, kde běží vtipné poznatky o internetu z Murphyho zákonů. "Hovoříte-li na internetu s příjemným děvčetem, je to chlap," říká informace. "Aha, já myslel, že se smějete mně," usmívá se Březina.
Žádné šidítko
Po dvou hodinách přednáška pro studentstvo končí, nastává čas k dotazům. Počáteční nesmělost přerušuje brýlatá dívka: "Když tady propagujete internet, jak jste mohli schválit tak vysoké ceny za připojení, které diktuje Telecom?" ptá se. Březina rychle odpovídá, že se s Telecomem "jedná" a zástupce Telecomu (jeden ze sponzorů) upozorňuje, že pro školy mají slevy. Dál akce probíhá až do pozdního večera pro úředníky, podnikatele a "širokou veřejnost".
"Jsem moc rád, že se dokázali spojit takto protikladní politici a něco takového udělat," říká čtyřicetiletý podnikatel, jehož bratr v Kanadě prý přes internet nakupuje látky z celého světa. "Abych pravdu řekla, byl to nápad hlavně pana Mlynáře. Ten chtěl dokonce objíždět okresy, to by ale bylo příliš náročné," říká k projektu Jitka Pavlonová, ředitelka Sdružení pro informační společnost, která celou akci organizuje. Projekt podle ní stál řádově několik milionů, přesnou částku ale říci nechce, "nevidí v tom souvislost". Spanilé jízdy sponzoruje šest firem.
Proč to všechno ale poslanci a ministři dělají? "Po přijetí zákona o elektronickém podpisu jsme chtěli udělat něco pro popularizaci celé věci. Ukázat lidem, že internet není jenom nějaké šidítko, o kterém se dočtete v novinách, ale skutečně praktická, užitečná věc," říká Mlynář. "Já chci opravdu změnit svět," doplňuje ho s úsměvem místopředseda sněmovny Langer,"prostřednictvím vzdělávání lidí, kteří zatím o internetu neměli tušení, nebo jenom malé. Důležitá na celém projektu je jeho zábavnost, že je to taková škola hrou. Komenský by měl radost."
Respekt, 22. ledna 2001