Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Langer získal prověrku pro přísně tajné informace

[12.02.2001]

NBÚ

Langer získal prověrku pro přísně tajné informace

osvědčení od NBU

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer získal po čtyřech měsících od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) prověrku, která mu umožňuje seznamovat se s přísně tajnými informacemi. Langer, který je členem sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS), to potvrdil v dnešním vydání deníku Právo.

"Myslím, že úřad musí vědět, pod co se podepisuje a jestli jeho informace jsou dostačující, protože odpovědnost za mou spolehlivost nyní přechází na něj," odpověděl Langer na dotaz, co urychlilo jeho prověření, když u některých poslanců trvá i více než rok.


Podle listu je ze sedmi členů komise pro kontrolu BIS takto prověřeno pět poslanců. Osvědčení stále nemají František Ondruš (Unie svobody) a František Španbauer (ČSSD). Loni se v tisku objevily spekulace, že Ondruš by prověrku nemusel získat, on sám si je ale nedovedl vysvětlit. Na prověření čeká již přes rok. Španbauer v polovině ledna ČTK řekl, že NBÚ ještě nepředložil podklady pro prověrku kvůli rodinným problémům životě. Právo píše, že kvůli odchodu a návratu manželky musel přepisovat dotazník.

Ve sněmovně jsou dvě komise pro kontrolu tajných služeb a jedna dohlíží na používání policejních odposlechů. Tyto orgány pracují s tajnými materiály. V lednu nebyla podle zjištění ČTK prověřena zhruba polovina jejich členů, poslanci ale dávali najevo, že z tohoto důvodu komise neopustí.

Někteří právníci už loni tvrdili, že členové hlavně komisí pro Vojenské obranné zpravodajství a BIS, kteří prověrku neabsolvují do konce roku 2000, v nich nebudou moci od letošního 1. ledna pracovat. Právníci se opírali o zákon o ochraně utajovaných skutečností.

ČTK, 12. února 2001