Média o IL / ČTK: Langer se dohodl s odbory na nutnosti změnit služební zákon
[01.05.2007]
Služební zákon
ČTK: Langer se dohodl s odbory na nutnosti změnit služební zákon
Jednání s odbory o novém služebním zákonu
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a zástupci odborů všech bezpečnostní sborů se shodli na nutnosti novely služebního zákona, který platí od začátku letošního roku. Na její přípravě začnou ještě letos pracovat zástupci odborů i ministerstva. Do vlády by měl materiál přijít ještě do konce roku a platit by mohl v roce 2008. Jedním z bodů, který je podle odborářů nutno zásadně změnit, je otázka 150 přesčasových hodin, které podle současného zákona musí pracovníci bezpečnostních složek odpracovat zdarma.
Pondělního, více než pětihodinového jednání s Langrem se zúčastnili předsedou Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milanem Štěpánkem, předseda Odborového svazu hasičů Vladimír Mühlfeit, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová a předseda Unie bezpečnostních složek (UBS) Miloš Plechatý.
Jednání vedení svých odborových svazů s Langrem přišly před ministerstvo vnitra podpořit necelé tři desítky příslušníků bezpečnostních složek. Shromáždění, které trvalo asi dvě hodiny, svolala před ministerstvo právě UBS. Ta vznikla letos v únoru ze skupiny policistů nespokojených s novým zákonem. Nové odbory chtějí být radikálnější než ostatní organizace.
Zástupci odborů po jednání novinářům před půlnocí řekli, že ještě před novelou bude co nejrychleji sjednocena praxe jednotlivých útvarů i složek při uplatňování pravidla 150 hodin zdarma. Zástupce hasičů Mühlfeit přesto řekl, že hasiči se budou snažit tento sporný bod napadnout u Ústavního soudu.
Dalším bodem jednání byly poklesy platů, které podle odborářů způsobil právě nový služební zákon. Vedení ministerstva ovšem poukázalo na to, že platy všech policistů meziročně za první čtvrtletí letošního roku vzrostly o 2225 korun. Podle Langra ze 46.722 policistů postihl pokles 5278, u hasičů, kterých je 9385, doplatilo na zákon 284. Ministr uvedl, že tyto poklesy se snaží vyrovnávat a hodlá v tom pokračovat. Odboráři jeho slova potvrdili.
Účastníci schůzky uvedli, že další jednání o služebním zákonu bude v červenci. Langer řekl, že se změnou ustanovení zákona o přesčasových hodinách nesouhlasí, ale počká si na výsledky expertní skupiny.
Předseda UBS předal ministrovi petici, kterou prý již podepsalo přes 11.500 policistů, hasičů i členů vězeňské služby. Langer k tomu uvedl, že plně respektuje právo všech občanů včetně policistů na petiční právo a že dohlédne na to, aby signatáři nebyli nijak postihováni.
Zástupci UBS původně požadovali, aby sporné ustanovení o přesčasových hodinách ze zákona zmizelo už do konce června. Po pondělním jednání, které vnímají jako úspěch, již na této podmínce netrvají.
Nový zákon mění pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Celkem jde o zhruba 72.000 lidí. Největší část tvoří policisté, kterých je asi 47.000. Pracovníci bezpečnostních složek tvrdí, že kvůli němu přišli o peníze, zákon také zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu jim však prodlužuje dovolenou, zkracuje týdenní pracovní dobu a dává nárok na rehabilitaci. Měl jim také plošně navýšit základní platy. Protesty proti němu trvají od doby, kdy vstoupil v platnost.
Zpravodajství ČTK, 1. května 2007