Rozhovory / Náměstí není sněmovna
[05.01.2001]
Média
Náměstí není sněmovna
O krizi v ČTa novém zákoně o ČT
Jedním z posledních politiků, který stojí za ředitelem České televize Jiřím Hodačem, je místopředseda ODS Ivan Langer. Jeho přesvědčení nezesláblo ani poté, co zaplněné Václavské náměstí žádalo Hodačův odchod. "Trvám na tom, že pan Hodač byl zvolen podle platných zákonů, na tom nemám co měnit," zopakoval včera Langer.
Václav Klaus v Hospodářských novinách uvedl, že se situace kolem ČT vyhrotila už natolik, že nestačí říkat, že vše bylo podle zákona, ale že se musí zvolit citlivé řešení. Co si o tom myslíte?
Kdybyste mi položil otázku, jestli si nemyslím, že by situaci nevyřešila komunikace obou stran, tak bych vám odpověděl, že ano. Ale představa, že jedna strana převálcuje druhou stranu, je podle mě velmi krátkozraká. Protože pokud v tomto sporu nebudeme vítězi všichni, ale bude vítěz jenom jeden, tak ten se může za několik měsíců ukázat jako poražený.
Co pro vás znamenalo sto tisíc lidí na Václavském náměstí?
Povinností politika je mluvit s lidmi, naslouchat jim. Současně ale platí, že shromáždění sebeúctyhodnějších občanů na náměstí nemůže problém racionálně a věcně vyřešit. K tomu jsou povolány v demokratické společnosti instituce jako parlament. Poslanecká sněmovna byla zvolena sedmi a půl milionu obyvatel této země a její mandát je silnější než mandát té velmi početné, ale přesto ve srovnání s Českou republikou omezené skupiny občanů, kteří přišli na Václavské náměstí.
Na vaše názory to nemělo sebemenší vliv?
Ve svém názoru, že zákony platí pro všechny a že žijeme v parlamentní demokracii, jsem naprosto pevný a neochvějný.
A co říkáte názoru Václava Klause, že krizi v televizi může vyřešit jen nový zákon o ČT?
Nový zákon může být krokem k řešení, ale znovu dodávám, že má-li někdo iluzi, že zákony vyřeší veškeré problémy našeho žití, tak se velmi plete. I ten sebedokonalejší zákon, pokud není respektován lidmi - a tady jsme byli svědky, že možná nedokonalý zákon nebyl respektován -, nezabrání, aby problémy nastaly.
Podpoříte tento zákon, který nově upravuje princip volby členů Rady ČT? Tedy že už je nebudou nominovat politici, ale občanské iniciativy?
Já si jako právník myslím, že to tam vůbec být nemusí. Tento nominační princip mohl být aplikovatelný i za stávajícího zákona.
Budete trvat na tom, aby si poslanci nakonec vybrali z nominací podle poměrného klíče? To znamená, že ČSSD by si z nabídky vybrala a měla právo prosadit, dejme tomu, deset lidí, vy osm a tak dále?
Princip poměrného zastoupení je univerzální princip, podle kterého se sestavují různé orgány Poslanecké sněmovny. Vždycky to tady bylo. Ale asi to tady nebude po novém zákonu. Nevím.
Chtěl byste, aby to zůstalo?
Jsem jedna dvousetina sněmovny.
Chtěl byste?
Budu o tom velmi přemýšlet.
Mladá fronta Dnes, 5.1.2001