Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / MF Dnes: Žádné obíhání úřadů, stačí pošta

[24.02.2007]

Omezování byrokracie

MF Dnes: Žádné obíhání úřadů, stačí pošta

Reforma veřejné správy, jednodušší a vstřícnější komunikace úřadů s lidmi

REVOLUCE NA ÚŘADECH. Na poštách a matrikách mají vzniknout takzvané Czech Pointy, kde by lidé měli dostat úředně ověřené dokumenty, o které požádají. Výpis z rejstříku trestů nebo katastru nemovitostí by tak zájemci získali přímo v místě svého bydliště.

Potřebujete výpis z katastru nemovitostí nebo z rejstříku trestů? Od příštího roku možná nebudete muset obíhat úřady a bude vám stačit krátká zastávka na nejbližším obecním úřadu.

Vláda totiž tento týden schválila změnu zákona, díky níž by na poštách a matrikách mohly vzniknout takzvané Czech Pointy - tedy místa, kde by mohl každý požádat o ověřené dokumenty. Kouzlo návrhu je v tom, že například výpis z katastru nemovitostí by mohl člověk získat na obecním úřadě či poště kdekoli v republice a nemusel by cestovat na konkrétní katastrální úřad. „Zatím počítáme s tím, že by od 1. ledna z Czech Pointů byly přístupné rejstřík trestů, katastr nemovitostí a obchodní a živnostenský rejstřík,“ plánuje náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který má projekt na starosti. Jedním dechem přiznává, že to bude ještě dlouhá cesta.

Začne se v 35 městech

Už v dubnu chce ministerstvo spustit pilotní projekt v pětatřiceti městech a obcích. „Vyzkoušíme, jestli nám funguje spojení mezi registry, a také spočítáme, kolik bude takový provoz stát,“ říká Zajíček.

Ve stejné době bude ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v Poslanecké sněmovně bojovat, aby prošla zmíněná novela zákona. Ta totiž zjednoduší přístup úředníků z Czech Pointů k databázím.

„Připravujeme terminály pro 1400 matričních úřadů a k tomu 1200 poboček České pošty. A cílovým stavem má být, že Czech Point budete moci mít i ve svém domácím počítači,“ uvedl ministr Langer v rozhovoru pro MF DNES.

„Pokud se podaří zákon do podzimu schválit a vyjde i pilotní projekt, otevřeme počátkem roku Czech Pointy na třech stovkách obecních úřadů,“ slibuje Zajíček.

Když k tomu připočteme dva a půl tisíce Czech Pointů, které plánuje otevřít na svých pobočkách Česká pošta, bude možné pořídit výpisy z rejstříků na každém rohu.

A jak takový Czech Point bude vypadat v praxi? Představte si, že si jdete třeba požádat o stavební povolení. Úředník s vámi sepíše žádost a vy už jen přidáte svůj souhlas s tím, aby si potřebné dokumenty sám „vytáhl“ z ostatních registrů. Odpadne vám tak cesta na katastr nemovitostí a do ruky dostanete už hotové stavební povolení.

„Samozřejmě zaplatíte poplatek i za výpis z katastru nemovitostí, ale ušetříte čas, který by padl na zbytečnou pochůzku,“ řekl Zajíček.

Ministerstvo se však nechce zastavit jen u vydávání ověřených dokumentů. Jednou možná budou lidé mít své vlastní Czech Pointy doma na svém počítači.

S elektronickým podpisem by člověkmohl nejen stahovat ověřené dokumenty z různých databází, ale také si ověřit, jaká řízení s ním stát vede. „Z Czech Pointů by se postupně měly stát jakési univerzální podatelny,“ plánuje Zajíček. K tomu však musí nejdřív poslanci schválit několik zákonů - třeba ten, který by zrovnoprávnil elektronický dokument s tradičním orazítkovaným papírem. Novela zákona, kterou ve středu schválila vláda, má ve Sněmovně šanci. Zvednout ruku pro ni chtějí koaliční strany a proti nejsou ani komunisté.

Topolánkova vláda přitom není první, která se pokouší lidem zjednodušit jednání s úřady. Paroubkův kabinet se zaměřil na živnostníky -od loňského srpna si lidé mohou o živnostenský list požádat, aniž by museli obíhat ještě finanční úřad, správu sociálního zabezpečení, finanční úřad a úřad práce.

Úředníci si také sami shánějí doklad o bezdlužnosti a výpis z rejstříku trestů. Jenže celá procedura trvá dlouho, protože úřady si listiny nepředávají elektronicky, ale zatím postaru v papírové podobě poštou. „Náš projekt s papírem vůbec nepočítá. Navíc nechápu, proč by to měli mít živnostníci jednodušší než ostatní lidé. Czech Pointy budou pro každého,“ slibuje Zajíček.

* Czech Pointy Konec obíhání úřadů?

Co to vlastně jsou takzvané Czech Pointy?

Budou to místa na obecních úřadech a poštách, kde lidé dostanou ověřené výpisy z katastru nemovitostí, rejstříku trestů a živnostenského a obchodního rejstříku. Později chce ministerstvo zpřístupnit i další registry veřejné správy.

V dubnu spustí ministerstvo pilotní projekt v 35 městech a obcích. Pokud bude úspěšný a Sněmovna do podzimu schválí novelu zákona o informačních systémech veřejné správy, od ledna ministerstvo vnitra spustí 300 Czech Pointů na obecních úřadech. Celkem jich chce rozjet dvanáct set. K tomu by postupně mělo začít pracovat 2500 Czech Pointů na poštách.

Bude se za výpisy, které člověk pořídí na Czech Pointu, platit?

Lidé zaplatí běžný správní poplatek za každou ověřenou listinu. Výhodou je, že ušetří čas, který by věnovali obíháním různých úřadů.

Kolik bude nový systém propojení registrů stát?

Ministerstvo zná zatím jen rozpočet na pilotní projekt: pět milionů korun. Při zkušebním provozu vyzkouší, zda propojení Czech Pointů s rejstříky funguje, a spočítá náklady na provoz.

MF Dnes, 24. února 2007