Média o IL / ČTK: Langer chce jednat s ČSSD o reformě policie
[18.02.2007]
Policie
ČTK: Langer chce jednat s ČSSD o reformě policie
Reforma Policie ČR
Ministr vnitra Ivana Langer (ODS) chce s ČSSD jednat o chystané reformě policie. Plánovaná změna by se podle Langra měla týkat především Inspekce ministra vnitra, která policii kontroluje, hospodaření, pravomocí policistů a systému jejich vzdělávání. Policie by podle nových pravidel měla začít fungovat od roku 2009. Ministr to řekl v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Langer uvedl, že v nejbližší době požádá bývalého ministra a současného předsedu bezpečnostního výboru sněmovny Františka Bublana o schůzku, na které by se měla dohodnout podoba společné komise. "Měla by (reforma) přinést jednodušší, přehlednější organizační strukturu... a měla by přinést také změny v práci typu zbavení (se) byrokratických agend, zavedení informačních technologií a zlepšení technického vybavení," řekl Langer po skončení pořadu novinářům.
Svou iniciativu zřízení speciální komise pro reformu policie, v níž by byli zastoupeni kromě poslanců parlamentních stran i zástupci hejtmanů, měst a obcí, chce Langer představit na příštím jednání sněmovny v polovině března.
Reforma by měla také změnit fungování neuniformované policie, tedy i kriminalistů a speciálních celorepublikových útvarů. Bublan v ČT řekl, že zřejmě právě v této otázce dojde mezi ČSSD a vládou ke střetu. Dalším sporným bodem by mohla být změna v územním členění policejních útvarů. Otázkou totiž je, zda mají například policejní správy kopírovat územněsprávní celky nebo území spadající pod jednotlivé soudy. Toto členění se totiž často odlišuje.
V otázce nové podoby Inspekce ministra vnitra se Langer i Bublan shodli, že stanovit její statut je velmi obtížné. V současné době podléhá přímo ministrovi. Její práce je ale často předmětem kritiky. Lidem vadí že trestné činy policistů řeší jejich kolegové spadající do stejného resortu. Variantou je její zařazení pod ministerstvo spravedlnosti, nebo zřízení takzvané generální inspekce podléhající parlamentu. Bublan dnes upozornil na skutečnost, že pokud by inspekce podléhala ministrovi spravedlnosti, mohlo by dojít ke stejnému střetu zájmů jako v současnosti. Ministerstvo totiž řídí také státní zástupce, kteří činnost inspekce dozorují.
"Předtím jsem chtěl mít inspekci pod sebou, ale teď s odstupem vidím, že by bylo lepší, kdyby to byla nezávislá instituce," řekl po skončení debaty novinářům Bublan, podle jehož názoru by případná generální inspekce kromě policistů kontrolovala i hasiče, vězeňskou službu, celníky a možná i zpravodajce.
Zpravodajství ČTK, 18. února 2007