Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Komora.cz: Czech Point

[16.01.2007]

Omezování byrokracie

Komora.cz: Czech Point

Usnadnění komunikace občanů s úřady

Už žádné zbytečné fronty

Projekt Czech Point je nástrojem sloužícím občanům pro jednoduchou efektivní komunikaci s úřady, zejména získávání ověřených výpisů a opisů z katastru nemovitostí a obchodního nebo živnostenského rejstříku.

Ministerstva vnitra a informatiky se spolu s Hospodářskou komorou ČR dohodla na spolupráci při realizaci projektu Czech Point, což následně podpisem memoranda o vzájemné spolupráci na konci listopadu stvrdili ministr Ivan Langer a prezident HK ČR Jaromír Drábek.

„Czech Point je zkratkou pro Český podací ověřovací informační národní terminál, který chce zabezpečit, aby obíhala data, nikoli občan po úřadech.
Cílem je, aby tento úřad měl bezproblémový přístup do centrálních registrů, z kterých by si opisy a výpisy opatřil sám, a občana tím do budoucna neobtěžoval. Stát mezi jednotlivými orgány bude komunikovat pouze elektronicky,“ uvedl náměstek Zdeněk Zajíček.

Na 30 pověřených úřadech bude začátkem letošního roku implementována první verze systému, který by snadnější způsob vydávání opisů a výpisů z registrů umožňoval. V následujících měsících se ověří průběh fungování sytému a přibudou nová příslušná kontaktní místa např. na matrikách, poštách či pobočkách hospodářské komory; jejich plánovaný počet po celé České republice se blíží až čtyřem tisícům.

Hospodářská komora ČR chce použít a nabídnout pro realizaci první etapy projektu Czech Point svoji již vyzkoušenou a certifikovanou síť tzv. InMP - Informačních míst pro podnikate, která už plně fungují a jsou jakýmisi předchůdci Czech Pointu. Zde jsou poskytovány informace o veškerých aktivitách v oblasti podnikání, ale i o činnosti státní správy ve prospěch podnikatelského prostředí. Regionální síť (kontaktní část projektu InMP) je tvořena 14 krajskými koordinačními místy a 160 regionálními informačními místy. „Zjednodušení komunikace se státní správou a zajištění informačního servisu občanům patří k předpokladům kultivovaného státu,“ říká Jaromír Drábek a dodává: „Stát naplněním tohoto projektu přispěje ke zkvalitnění života nejen podnikatelů, ale všech občanů žijících v ČR. Komora zaevidovala již na 40 000 požadavků od 12 500 podnikatelů, ve kterých uváděli přání zlepšit dostupnost informací.“ Občan si za tuto službu bude muset připlatit, a to i za výpisy z centrálních registrů, stejně jako je už teď hradí přímo u jejich správců. „My však máme zájem o to, aby bylo možné stanovit výši poplatku za výpis v rámci rozpětí daného zákonem,“ podotýká náměstek Zajíček. „Náklady na výpis budou určitě jiné na úřadu velkého města a jiné na malé matrice. Pokud si některý úřad stanoví vysoký poplatek, pak si občan dojde pro levnější výpis třeba na sousední poštu. V tomto smyslu bude prospěšná jistá forma konkurence, čímž také dojde k eliminaci neodůvodněné exkluzivity některých úřadů, a tím ke snížení prostoru pro možnou korupci a klientelizmus.“ Každý starosta má možnost vybudovat na svém úřadu Czech Point, a pokud se rozhodne poskytovat zmíněné služby, získané příjmy půjdou do obecní kasy.

Komora.cz, 16. ledna 2007