Média o IL / Lidové noviny: U vnitra je stále 800 estébáků
[06.12.2006]
Policie
Lidové noviny: U vnitra je stále 800 estébáků
Jak se nový služební zákon vypořádá s bývalími příslušníky StB u Policie ČR
Bývalé příslušníky StB „vyžene“ z policejních funkcí nový služební zákon
Případ osmi estébáků, kteří ještě před dvěma týdny pracovali přímo v archivu ministerstva vnitra, je jen konkrétní ukázkou skutečného stavu, který v resortu panuje. Ve strukturách ministerstva, včetně policejních složek, je do dnešního dne zaměstnáno osm set příslušníků bývalé komunistické tajné policie.
„Na začátku 90. let sice proběhly prověrky, pak už se ale o osud bývalých estébáků nikdo dál nezajímal,“ tvrdí badatel Radek Schovánek, který studuje archivy bývalé StB. Personální spisy estébáků se začínají otevírat až nyní, kdy byl z bývalého odboru archivní a spisové služby vyčleněn archiv bezpečnostních složek MV a kdy do jeho čela usedl historik Pavel Žáček. Klíčová fakta o skutečném působení kmenových estébáků jsou uložena právě v tomto, dosud nedostupném archivu.
Estébáci by měli vnitro postupně opouštět v souvislosti s novým služebním zákonem, který začne platit od ledna příštího roku. Takový je alespoň plán nového ministra Ivana Langra. Na výkon vybraných funkcí by od příštího roku měly být kladeny vyšší kvalifikační předpoklady. V případě estébáků by mělo jít o prověření na stupeň utajení „tajné“, které by měl udělovat Národní bezpečnostní úřad.
„V tomto okamžiku nemáme žádné signály, že by bývalí estébáci hromadně opouštěli policejní sbor. Je ale třeba připomenout, že pan ministr včera podepsal systemizaci služebních míst, podle níž budou muset všichni vedoucí pracovníci od úrovně okresního ředitele do 10. prosince požádat o prověrku na stupeň tajné,“ řekl LN náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar. Podle nových předpisů by tak bývalí příslušníci StB od příštího roku neměli zastávat žádné významné funkce. Nařízení se týká okresních a krajských ředitelů a rovněž šéfů všech policejních útvarů s celorepublikovou působností. „V zásadě jde o kompletní policejní management,“ řekl Salivar.
O svou funkci by tak například mohl přijít ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Ten byl na konci 80. let evidován jako příslušník StB.
Lidové noviny, 6. prosince 2006