Rozhovory / Rozpočet se změnil. Teď je na řadě vláda.
[06.01.2000]
Politika obecně
Rozpočet se změnil. Teď je na řadě vláda.
V případě, že se s ČSSD nedohodneme, nelze vyloučit, že opoziční smlouva skončí a přistoupíme k jinému řešení
Několik měsíců Občanská demokratická strana říkala, že vláda sociálních demokratů musí padnout, nebo vládne špatně. Nyní to vypadá, že Klausově straně "postačí" několik personálních změn v Zemanově týmu. "V případě, že se s ČSSD nedohodneme, nelze vyloučit, že opoziční smlouva skončí a přistoupíme k jinému řešení," říká před pátečním setkáním lídrů obou stran místopředseda ODS Ivan Langer.
Tři měsíce jste se marně pokoušeli dojednat s ostatními stranami supervelkou koalici. Proč se nyní soustřeďujete jen na jednání s ČSSD a nevyjednáváte s ostatními stranami o vzniku nové vlády?
My jsme kvůli jasně definovaným důvodům zahájili jednání o vytvoření supervelké koalice. Ukázalo se, že ochotu o tom diskutovat projevila jen sociální demokracie, nikoliv KDU-ČSL a Unie svobody. Proto při trvání těch důvodů, pro které jsme ono jednání vyvolali, teď pokračujeme v jednání s ČSSD. To je přirozený vývoj. Teprve uvidíme, jestli tato cesta má pouze jeden směr, nebo jestli na jejím konci je nějaká křižovatka s různými směry: pokračování opoziční smlouvy, ukončení opoziční smlouvy, předčasné volby, vytvoření koalice 113 (vláda ČSSD, Unie svobody a lidovců pozn. red.). To jsou asi tak všechny, které jsou ve hře.
Ale těch variant je teoreticky ještě několik včetně takzvané středopravicové vlády. Tu jste nezmínil. Proč?
Protože v tuto chvíli jsem hovořil o variantách v rámci jednání se sociální demokracií. Ta byla jediná, která s námi byla ochotna jednat. Ovšem jaký bude výsledek toho jednání, nejsem schopen v tuto chvíli popsat.
Proč jste nezačali jednat o nové vládě s lidovci a Unií svobody?
Protože ochota k jednání ze strany unie a lidovců je podmíněna ukončením opoziční smlouvy. A my jsme se právě chtěli vyhnout takovémuto skokovému řešení. Chtěli jsme najít kontinuálně přerůstající řešení, které jde z jedné formy do druhé, aniž by to znamenalo nějaký zásadní otřes na politické scéně.
A není pro vás důležitější to, aby vláda byla kvalitativně jiná než taktika, kterou při tom volíte?
Víte, já si myslím, že logicky pokračujeme v našem jednání. Přitom ale nikdo neříká, že v případě nedohody se sociálními demokraty nenastane to řešení, které se dá nazvat skokovým, tedy že skončí opoziční smlouva a přejdeme k nějakému jinému řešení, tedy některému z těch, o kterých jsem hovořil.
Z toho, co jste prozradili, že chystáte na páteční schůzku s ČSSD, a z následných reakcí sociálních demokratů, se však dá předem usoudit, že se dohodnete.
No, to si nejsem jist. To jsou závěry, které děláte z bezprostředních reakcí na jednotlivosti, které zazněly z úst členů ODS, ale já bych si výsledkem jednání až tak jist nebyl, protože každá strana má zřejmě jiný pohled na realitu a každá má jiný názor na řešení.
Budeme-li vycházet z toho, co už z úst vašich kolegů zaznělo, tak v pátek sociálním demokratům navrhnete, aby provedli zásadní rekonstrukci vlády, a doporučíte jim, aby do ní dosadili i některé nezávislé odborníky. Lze tedy očekávat, že výměnou za to jste připraveni ČSSD tolerovat některé její zákony, například státní rozpočet. Je to tak?
Pokud jde o rekonstrukci vlády, tak to jsou názory konkrétních lidí, nikoliv však jednotné stanovisko celého vedení ODS. Ale vedle toho platí teze, že je velmi těžko představitelné, že by vláda mohla v klidu vládnout i v případě, že by jí nebyl schválen třetí návrh státního rozpočtu. Současně platí, že jsme při projednávání druhého návrhu rozpočtu řekli, že takový rozpočet této vládě schválit nemůžeme a nechceme. Rozpočet se změnil můžeme diskutovat, jestli zatím málo, nebo přiměřeně -, ale pořád platí, že zůstává tato vláda.
A pokud by vláda prošla obměnou, pak řeknete, že už to není tato vláda?
To už mě tlačíte k nějaké interpretaci, k níž nechci před pátečním jednáním přistoupit. S návrhy, se kterými na to jednání půjdeme, vás v celé šíři seznámíme, ale nejdříve by se měly dostat k sociálním demokratům.
Je pro vás představitelné, že by se ODS zavázala k podpoře či toleranci klíčových vládních návrhů zákonů? Nebylo by pak čestnější uzavřít přímo koalici?
Těžko můžete očekávat, že by ODS na takovýto závazek přistoupila. Myslím si však, že lze hledat určitou formu souhlasu a spolupráce nad evropskými normami, které - a už se nám líbí, nebo nelíbí, a já bych řekl z pohledu ODS, že spíš nelíbí - přijmout musíme včetně těch standardů, které nejsou zcela v souladu s liberálně konzervativním viděním světa podle ODS. Ale jestliže říkáme, že do Evropské unie chceme, tak nám nezbývá nic jiného.
Jaké místo ve vašich úvahách nyní zaujímají změny ústavy a volebního zákona, které byly součástí opoziční smlouvy?
Naprosto jednoznačné. To je závazek, který trvá. Když padla myšlenka supervelké koalice, pro niž jsme byli ochotni tento cíl opustit, tak jsou tyto návrhy znovu na stole.
Mladá fronta Dnes, 6.1.2000