Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Právo:Armádní vrtulníky mají na letišti u Přerova ještě šanci

[09.11.2006]

Olomoucký kraj

Právo:Armádní vrtulníky mají na letišti u Přerova ještě šanci

Zachování vrtulníkové základny a letiště v Přerově

Vláda bude příští týden jednat o odkladu zrušení zdejší 23. základny vrtulníkového letectva

Naděje, že v Bochoři u Přerova zůstane zachováno vojenské letiště, stále ještě žije. Tak by se dal charakterizovat výsledek jednání o dalším osudu zdejší 23. základny vrtulníkového letectva, kterého se v úterý zúčastnili v Praze premiér Mirek Topolánek, ministři Petr Nečas, Jiří Šedivý a Ivan Langer spolu s hejtmanem Olomouckého kraje Ivanem Kosatíkem a náměstkem hejtmana Zlínského kraje Josefem Slovákem (oba ODS).

Dohoda o tom, že ministr obrany Jiří Šedivý předloží příští týden na zasedání vlády návrh na odklad zrušení vojenské základny v Bochoři a tím i odložení jejího přemístění do Náměště nad Oslavou, se v regionu setkala s příznivým ohlasem.

„Jsem mírný optimista“

„Pokud bude návrh schválen, vznikne prostor pro další jednání. Jsem mírný optimista v tom, že stále ještě existuje šance, aby vojáci v Bochoři zůstali a bylo tu vybudováno regionální civilní letiště se smíšeným leteckým provozem,“ řekl Právu ve středu Kosatík, který byl spolu s Langrem iniciátorem úterního jednání. „Bylo první od roku 2003, ze kterého mám dobrý pocit, že vláda má opravdový zájem situaci řešit a vážně se zabývat našimi argumenty,“ poznamenal hejtman.

Na ekonomičnost a výhodnost společné existence vojenského a civilního letiště poukazuje i studie, kterou si nechal před časem Olomoucký kraj zpracovat. Civilní letiště, které by mohlo odbavit až 55 tisíc cestujících, by mohlo být v Přerově vybudováno do roku 2013. Záměr podporuje i sousední Zlínský kraj.

Obavy z vyšší nezaměstnanosti

Podmínkou jeho uskutečnění je zachování vrtulníkové základny, která by se podle tři roky starého rozhodnutí vlády měla v příštím roce přestěhovat do Náměště nad Oslavou.

Případné přestěhování vrtulníkové základny, kde pracuje celkem 1400 vojáků a civilních zaměstnanců, působí velké starosti hlavně přerovské radnici. Její představitelé se v důsledku toho obávají zejména zvýšení nezaměstnanosti ve městě. „Ještě před červnovými volbami do Sněmovny se pro zachování vojenské základny vyslovili i tehdejší premiér Jiří Paroubek a nynější šéf Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

„Z hlediska lobbingu je nyní na řadě ODS. Nové podkladové materiály týkající se nepříznivého vlivu přestěhování vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou jsem předal Úřadu práce v Přerově. Tam si je převzal ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který naše argumenty zřejmě použije na jednání vlády. Myslím, že stále je naděje, aby se rozhodnutí o stěhování základny změnilo,“ uvedl přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Doplnil, že pokud vláda návrh přijme, s největší pravděpodobností ministr obrany příští čtvrtek osobně přerovskou základnu i radnici navštíví.

Podle mluvčího 23. základny vrtulníkového letectva v Přerově Milana Kouřila vojáci vnímají nynější vývoj, ale nijak ho nekomentují. „Personálně se na stěhování připravujeme už teď. Pokud by opravdu došlo k přesunu základny podle platného harmonogramu, určitě by nastal odliv části personálu, především z řad civilních zaměstnanců. Někteří lidé ještě nejsou rozhodnuti, zda půjdou do Náměště. Zázemí a rodinu mají v Přerově, kde také chodí jejich děti do středních škol. Je to pro ně velmi složité,“ poznamenal Kouřil.

„Věřím, že budeme schopni vládu přesvědčit o významu základny a letiště v Bochoři pro Olomoucký kraj i celou Moravu,“ dodal Kosatík. „Já osobně chci udělat vše, co bude v mých silách, aby vrtulníková základna i letiště v Přerově zůstaly zachovány,“ uvedl k tomu Langer.

Právo, 9. listopadu 2006