Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Langer chce zřídit centrální protikorupční linku 199

[23.10.2006]

Korupce

ČTK: Langer chce zřídit centrální protikorupční linku 199

Boj proti korupci

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce zřídit jednu centrální protikorupční linku. Provozovala by ji nevládní organizace Transparency International (TI) a na čísle 199 by nejenom přijímala oznámení o možném korupčním chování, ale poskytovala by také právní rady. Novinářům to dnes oznámil Langer spolu se zástupci TI.

Pokud Langrův návrh ve středu schválí vláda, mohla by nová linka začít fungovat od začátku příštího roku. Na jejím financování by se zřejmě podílelo ministerstvo vnitra a částečně i TI.

Nevládní organizace, která se věnuje boji proti korupci, by měla podle plánu jednotlivé podněty také zpracovat a následně předat státním institucím.

Současné linky, které provozuje řada institucí a ministerstev a kam mohou lidé volat své podezření na korupci, by byly zrušeny. Podle Langra je jednou z jejich chyb skutečnost, že řada institucí nemá důvěru občanů a lidé nevěří, že se stížností bude někdo vážně zabývat.

Současná praxe je podle Langra taková, že krátce po vzniku linky na ni volají až stovky lidí. Po nějaké době ale zájem utichá a zájem se radikálně sníží.

Například protikorupční linka ministerstva vnitra podle jeho tiskového odboru zaznamenala v roce 2000 sedm stovek podání, v roce 2005 přibližně už jen 450. Upozornění lze ale také posílat elektronickou poštou a počet těchto podání naopak stoupá. V roce 2000 jich bylo 4000, loni už 6019. V letošním roce přijalo ministerstvo 600 telefonických a 4070 elektronických podání. V loňském roce bylo 35 podání, z toho pět na policisty, předáno protikorupční policii nebo jinému útvaru.

Stejná linka funguje také na ministerstvu spravedlnosti. V roce 2004 přijala celkem 400 podání, ze kterých bylo téměř 60 předáno policii. V loňském roce to již bylo jen 100 podnětů a policie jich obdržela 18. Ostatní byla převážně řešena s dotčenými složkami ministerstva nebo dalšími úřady.

Nová telefonní linka má být součástí vládní strategie boje proti korupci, kterou kabinetu představil ministr vnitra již minulý týden.

"Boj proti korupci je postaven na třech "p", prevence, průhlednost a postih," řekl Langer. Dalšími body koncepce jsou proto také přísnější tresty pro veřejné činitele, kteří se dopustí korupce, speciální soudy a možnost nasazení protikorupčních agentů.

Měl by také vzniknout speciální rejstřík, kde by byli vedeni všichni lidé odsouzení za korupci nebo pletichy při veřejné soutěži. Firmy, kde tito lidé pracují nebo které jim patří, by se nesměly účastnit veřejných zakázek. Další variantou je povinné čestné prohlášení, že nikdo z firmy nebyl odsouzen za uvedený trestný čin.

Podle průzkumu agentury GfK Praha si 66 procent Čechů myslí, že žijí ve zkorumpovaném státě. Většina lidí považuje úplatky za běžnou součást života. Z loňské zprávy organizace Transparency International vyplývá, že Česká republika patří v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. Na žebříčku zahrnujícím 159 zemí světa se Česko dělí o 47. až 50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůře pouze Lotyšsko a Polsko.

Podle Světové banky je Česko na prvním místě v růstu korupce mezi státy střední a východní Evropy.

Zpravodajství ČTK, 23. října 2006