Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Aktuálně.cz: Paroubek mohl číst odposlechy Langra a Vidíma

[06.10.2006]

Odposlechy

ČTK: Aktuálně.cz: Paroubek mohl číst odposlechy Langra a Vidíma

Kauza odposlechy novinářů a politiků

Předseda ČSSD Jiří Paroubek může jakožto poškozený nahlížet do vyšetřovacího spisu v kauze úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy a může se seznamovat i s odposlechy při vyšetřování pořízenými. Policie v souvislosti s kauzou odposlouchávala 46 telefonních přístrojů, mimo jiné nynějšího ministra vnitra Ivana Langra a bývalého šéfa sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jana Vidíma (oba ODS). Paroubek tvrdí, že do spisu nenahlížel, zda to dělal jeho advokát, neví. Informoval o tom dnes zpravodajský server Aktuálně.cz.

Kvůli úniku Kubiceho zprávy Inspekce ministra vnitra obdržela trestní oznámení od několika osob, vyšetřování ale oficiálně zahájila podle oznámení Jiřího Paroubka. Inspektoři vybrali čtyři trestné činy, kterými šetření zdůvodnili: ohrožení utajovaných skutečností, zneužití pravomoci veřejného činitele, neoprávněné nakládání s osobními údaji a trestný čin pomluvy. Právě u dvou posledně zmíněných deliktů je poškozenou osobou Jiří Paroubek, který v tomto duchu podal trestní oznámení. A jako poškozený má nárok na to, aby znal detaily vyšetřování.

"Poškozený stejně jako obviněný mají právo nahlédnout do spisu. Mají právo vědět, jaké důkazy tam jsou uvedeny. A mají právo seznámit se i s odposlechy," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Michal Zachystal. Paroubek podle mluvčí ČSSD Květy Kočové svého práva seznámit se spisem a odposlechy nevyužil. "Zda to udělal jeho právník, to neví," řekla Aktuálně.cz Kočová.

Zachystal má na starosti celou kauzu a ve spolupráci s inspekcí zjišťuje možnou trestní odpovědnost lidí, jejichž přičiněním se utajovaný dokument Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dostal do médií. Část odposlechů byla zastavena před čtrnácti dny, kdy jeden z odposlouchávaných - ministr vnitra Ivan Langer - veřejně mluvil o tom, že má informace o odposlouchávání politiků a novinářů. Zbytek byl zastaven tuto středu. "Je pravda, že 4. října jsem obdržel žádost o souhlas se zastavením odposlechů a žádosti jsem vyhověl," sdělil serveru Zachystal.

Utajovanou zprávu ÚOOZ v režimu důvěrné předložil ředitel policejního útvaru Jan Kubice na květnovém zasedání poslanců branného výboru. Přestože šlo o tajný materiál, jeho obsah se dostal ještě týž den do médií. V příštích několika týdnech obdržel žalobce Zachystal více než desítku trestních oznámení na Kubiceho i neznámého pachatele kvůli úniku informací ze zprávy i samotnému obsahu dokumentu.

Případ pak začala vyšetřovat Inspekce ministra vnitra a v rámci své práce prý požádala prostřednictvím žalobce soud o odposlech 46 telefonních přístrojů. Údajně patřily celkem osmi lidem, mezi nimiž jsou vedle Langra, Vidím, jeho poradce, lékař a současný náměstek ministra obrany Martin Barták, Jan Kubice, jeho dva podřízení a také novináři Jan Hrbáček a Sabina Slonková.

Postupem inspekce i žalobce se nyní zabývá na popud nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké také Městské státní zastupitelství v Praze, které pracuje na dohledové prověrce kauzy. Zjišťuje, zda bylo postupováno v souladu se zákonem a jaké byly důvody i okolnosti nařízení 46 odposlechů v případu.

Zpravodajství ČTK, 6. října 2006