Média o IL / Právo: ODS chce změnit pravidla pro odposlechy
[30.09.2006]
Odposlechy
Právo: ODS chce změnit pravidla pro odposlechy
Právní úprava odposlechů
Ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) vadí, že zákon v současné době povoluje nasazení odposlechů nejen v případě té nejzávažnější kriminality, ale také u podezření pro trestné činy, k jejichž potírání nás zavazují nejrůznější mezinárodní smlouvy.
Chce proto jasněji vymezit okolnosti, které dovolují nasazení odposlechů. Podle Pospíšila je současný zákon napsaný neurčitě a soudy tak vyhovují až 80 procentům žádostí.
„Bohužel jsme se dostali do situace, kdy se nepovolují odposlechy na ty nejzávažnější trestné činy jako vraždy, ale na běžnou trestnou činnost ano," poznamenal k tomu včera Pospíšil.
Komise, tvořená zástupci Nejvyššího soudu, státních zástupců nebo ministerstva vnitra, by podle něj měla zaručit, aby budoucí podoba zákonů umožňujících policii odposlouchávat podezřelé byla především v souladu se závěry Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten požaduje především přezkoumatelnost zákonnosti odposlechů a jednoznačně dané důvody pro jejich nasazení.
Podle soudce Libora Vávry z Obvodního soudu pro Prahu l není problém pouze v mezinárodních smlouvách, ale také v době, ve které musejí soudci rozhodovat o povolení odposlechu. „Rozhodnutí musí proběhnout v řádech minut či hodin. Soudce je pod velkým tlakem," zdůrazňuje Vávra.
Pospíšil hodlá také navázat na svůj dřívější legislativní návrh, na němž spolupracoval i nynější ministr vnitra Ivan Langer. „Navrhoval jsem, aby ten, kdo je odposloucháván, byl po ukončení odposlechů o věci informován. To bohužel u nás neprošlo, ČSSD tento návrh zamítla," řekl Právu Pospíšil. Lidé, kteří byli odposloucháváni, by podle tohoto návrhu mohli také požádat o přezkoumání zákonnosti policejního postupu.
Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové práci policie i justice stěžuje současná praxe, kdy člověk může získat telefonní SIM kartu bez uvedení osobních údajů, tedy tzv. předplacenou kartu. Jelikož lidé z podsvětí mají často desítky karet, musí policie žádat o odposlech každého telefonního čísla, i když je používáno jedním člověkem. V jiných evropských zemích podle ní existují evidence vlastníků SIM karet.
„Pravidla prodeje předplacených karet se v jednotlivých zemích liší podle místní legislativy. Povinnost registrace klientů u těchto karet existuje například v Austrálii," řekl tiskový mluvčí O2 Martin Žabka.
Právo, 30. září 2006