Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Rovnost: Langer: Služebny jako v Brně

[15.09.2006]

Policie

Rovnost: Langer: Služebny jako v Brně

Modernizace policejních služeben

Ministr vnitra Ivan Langer předložil vládě návrh, jak postupně zmodernizovat policejní služebny v republice. Cílem takzvaného Projektu 1000 je postupně zlepšit podmínky nejen pro policisty, ale i lidi, kteří služebny navštíví. Předlohou bude pracoviště v Brně.

Nové, hezčí a vlídnější mají být podle ministra vnitra Ivana Langra policejní služebny. Mustr si vzal z brněnského policejního ředitelství, které už tři moderní recepce místo čekáren má. Dalších šest čeká na peníze.

„Postižený člověk nesmí být na služebnách v horších podmínkách než obviněný. Péče o občana v tísni je naší základní povinností,“ zdůraznil ministr Ivan Langer. Důvod je podle něj jediný. „Prvotní kontakt veřejnosti s policií často probíhá v nevyhovujících a někdy až ponižujících podmínkách,“ dodal Langer.

Z jeho hlavy se proto zrodil Projekt 1000, který teď předložil vládě. Ta rozhodla, že na projekt může ministr použít více než šest set milionů korun z prodeje budovy U Obecního domu v Praze, kterou v minulosti využívali úředníci ministerstva vnitra.
Prostředky pro druhou etapu rekonstrukce policejních služeben budou získány z prodeje neupotřebitelného nebo nedostatečně využívaného majetku. „Přesný postup čerpání takto získaných finančních prostředků stanoví ministr vnitra až po dohodě s ministrem financí,“ řekla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. Jestli bude i třetí etapa, záleží podle ní na Evropské unii. Ta by totiž musela poslat peníze ze zvláštních fondů.

Recepce místo čekárny

Policisty střídají v Brně mladé a usměvavé recepční. Umakartový nábytek zase moderní design. Tak vypadají tři služebny obvodního oddělení v brněnském Komárově, středu a na výstavišti již více než půldruhého roku. Zbylých šest takové štěstí nemá. Na kompletní rekonstrukci teprve čekají. Problém je však jediný, zato podstatný: peníze.

„Chceme, aby naše vrátnice vypadaly spíše jako recepce dobře fungujících úřadů,“ vysvětlil brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk. Oddělení Brno-střed v Běhounské ulici se stalo loni v březnu první policejní stanicí v Česku. „V té době to byla jediná služebna, v níž vznikla z vrátnice recepce s civilními pracovníky,“ pochlubil se Vaněk.

Na recepci policejní služebny obslouží pracovnice denně desítky lidí. „Kapesních krádeží máme nejvíce,“ řekl vedoucí oddělení Brno-střed Milan Janík.
Oloupení lidé nemusejí daleko. Za recepcí jsou dvě výslechové místnosti. Policisté nosí navíc vizitky se jménem. „Nemluví tak s číslem, ale s konkrétním policistou,“ připomněl Janík.

Mezi další překvapení patří i dětský koutek s přebalovacím stolkem, automaty na kávu a časopisy na zkrácení čekání.

Rovnost, 15. září 2006