Média o IL / Český rozhlas: Schůzka ODS a ČSSD zkrachovala
[21.08.2006]
Politika obecně
Český rozhlas: Schůzka ODS a ČSSD zkrachovala
Povolební jednání o sestavení vlády
Petr HARTMAN, moderátor
--------------------
Jak už jste slyšeli ve zprávách, dnešní schůzka představitelů ODS a ČSSD zkrachovala. Konkrétně sociální demokraté tvrdí, že je občanští demokraté neberou vážně. Naopak ODS obviňuje předsedu ČSSD z toho, že na schůzku přišel s úmyslem se nedohodnout. Politici ODS říkají, že je ČSSD tlačí do skryté velké koalice, což je pro ně nepřijatelné. Podle předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka jsou v případě nedohody dvou nejsilnějších stran dvě varianty dalšího vývoje. Jednou z nich je kratší přechodná vláda, která by republiku dovedla k novým volbám už v příštím roce. Druhou pak možnost, že Topolánkova vláda půjde do sněmovny se žádostí o důvěru i v případě, že nebude mít dopředu vyjednanou podporu. Kdyby důvěru dolní komory nezískala, pověřil by prezident republiky takový kabinet správou země až do jmenování nové vlády. Sociální demokraté věří, že druhou šanci sestavit ministerský tým by dostal právě Paroubek. ČSSD pak odpoledne vydala následující prohlášení, cituji: "Vyzýváme ODS, aby opravdu urychleně vytvořila podmínky ke jmenování vlády Mirka Topolánka, a tím k převzetí vládní odpovědnosti. Jsme přitom okamžitě připraveni seriózně jednat. Ovšem seriózním způsobem a se seriózním partnerem. V žádném případě nechceme dále prodlužovat stav, kdy zemi vládne kabinet v demisi a kdy zatím ani nezačala třicetidenní lhůta nové vlády pro získání důvěry Poslanecké sněmovny," konec citátu tiskového prohlášení sociální demokracie. V této souvislosti je zajímavé, že předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům odpoledne naopak řekl, že chce ukončit jednání o budoucí vládě s ODS. Dnešní jednání o nové vládě mapoval Milan Bouška.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
K zásadnímu jednání, které nás mělo dále posunout k dořešení povolební situace a vzniku nové vlády se dnes sešli představitelé dvou nejsilnějších stran, ODS a ČSSD v prozatímním sídle designovaného premiéra vlády Mirka Topolánka v Hrzánském paláci. Schůzka však skončila poměrně záhy, po necelé hodině, a to zjevnou nedohodu obou stran. Situace se tak místo uvolnění ještě více zkomplikovala a obě strany navíc i předestřely každá své zhodnocení situace a jejích příčin, které se ovšem od té druhé diametrálně lišilo. Jako první předstoupil před novináře viditelně rozladěný dosluhující předseda vlády Paroubek, který poměrně stroze oznámil, že k žádné dohodě nedošlo.
Jiří PAROUBEK, dosluhující předseda vlády /ČSSD/
--------------------
Já budu velice stručný, protože musím říct, že k našemu velkému žalu ta schůzka neměla žádný výsledek, a pokud, chtěl bych říci, že pokud bude ODS takovýmto způsobem pokračovat, tak se s námi ani nedohodne. Takže já nechci klást žádná ultimata, to nemá smysl. Myslím, že těch nesmyslných věcí bylo řečeno v posledních dnech mnoho. Ale nemůžeme se dohodnout ani v programové oblasti ani v procedurální oblasti. Vidím to jako velmi obtížné takto pokračovat. Cokoliv, co předložíme jako kompromis, tak je považováno za samozřejmost a takovýto způsob jednání nemá nejmenší smysl. Já bych doporučoval ODS, aby co nejrychleji si převzala vládu, aby ukázala, jak si zajistí tedy většinu v Poslanecké sněmovně.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Jiří Paroubek hovoří o kompromisech, které protistraně nabízí a které ona odmítá. Podíváme-li se ovšem na ony návrhy blíže, pak už se jako kompromisní příliš nejeví. Sporné oblasti bychom mohli rozdělit do tří okruhů. Za prvé, program, který podle ČSSD nesmí být ani levicový ani pravicový. Nehodlají tolerovat ovšem prakticky nic z programu ODS. Nejvíce vadí rovná daň nebo nepřípustné změny v zákoníku práce. Za druhé jsou to personální požadavky. ČSSD totiž hodlá hovořit i do obsazení úřadů, obsazovaných vždy výsostně podle stranického klíče. Navíc Jiřímu Paroubkovi osobně vadí jména jako Langer či Vondra. A za třetí, je to požadavek doby, po kterou by mohla vláda vykonávat úřad. Paroubek připouští předčasné volby, ale chce je v roce 2008. Žádný jiný termín nepřichází podle něj v úvahu. Podle Paroubka by byla škoda, kdyby pan Topolánek byl zrovna v této věci tvrdohlavý. V tomto prostě neustoupíme, řekl. Ovšem právě funkční období vlády je pro ODS poměrně zásadní a není proto divu, že nechce v této věci ustoupit, a tak se novináři Jiřího Paroubka zeptali, kde vidí příčinu dnešního rychlého konce jednání?
Jiří PAROUBEK, dosluhující předseda vlády /ČSSD/
--------------------
Je to celkový přístup v jednání, kdy pánové přistupují k nám jako představitelé Velké Británie a my jsme jako Zanzibar, myslím, někde ke konci devatenáctého století. Tak ta situace skutečně není. Takže já bych řekl, já pán, ty pán. Pokud nás nebudou brát vážně, upřímně řečeno, já jsem týden ta jednání trošku pozdržel, protože jsem si říkal, že je potřeba, aby ty hlavy trošku vychladly, abychom mohli jednat. Ale primárně tedy sestavuje vládu ODS, čili ona se musí snažit a ne my, abychom přicházeli jako školáčci pořád s novými a novými návrhy, které jsou odmršťovány. Takže, je mi to líto, ale v tuhle chvíli to na podporu menšinové vlády ODS prostě nevidím. V té programové oblasti není mnoho věcí, kde bychom se nemohli dohodnout, tam je v podstatě jenom jedna věc v oblasti daňové, tam jsem navrhl kompromis, velkorysý kompromis, kdy jsem očekával nějaký jiný kompromis v procedurální oblasti. Bylo nám řečeno, že to už jsme měli s tím přijít před třemi týdny. Takováto jednání nemají smysl. Dámy a pánové, já už bych nerad hovořil o detailech. To nemá smysl hovořit. Je to prostě celkový tón jednání, jak jsem řekl, Zanzibar - Velká Británie a já bych nerad tady dělal Zanzibar.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Tak tedy viděl průběh jednání Jiří Paroubek. Jeho pohled se však zásadně lišil od pohledu protistrany, jak bylo patrné z prohlášení Mirka Topolánka.
Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS
--------------------
Kdybych to měl krátce charakterizovat. To jednání vypadalo tak, že Jiří Paroubek na to jednání přišel se nedohodnout. Ze strany ČSSD šlo o stupňování požadavků, které nemělo vést a od začátku nevedlo k tomu, co vlastně deklarujeme od začátku, a to je tolerance menšinové vlády ODS. To jednání a přístup k tomu jednání mělo posouvat a posouvalo tu podobu podpory menšinové vlády demokratickým spektrem do podoby skryté velké koalice, což jsme deklarovali už dopředu, že je pro občanské demokraty nepřijatelné. My se pokusíme ke stolu vrátit, ale nejsem schopen vám říct, kdy.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Jeho slova o průběhu jednání potvrdili i další účastníci za ODS. Takto je viděl Ivan Langer.
Ivan LANGER, místopředseda ODS
--------------------
Myslím, že dochází k zásadnímu nedorozumění a to nedorozumění spočívá v tom, jak kdo chápe dělení rolí v případě tolerance menšinové vlády. Není možné chtít společně vládnout a tvářit se přitom, že jenom někoho toleruji.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
A takto Vlastimil Tlustý.
Vlastimil TLUSTÝ, předseda poslaneckého klubu ODS
--------------------
Podstatné je, že se snaží zkombinovat svou opoziční a koaliční roli a my jasně říkáme, že to nejde dohromady. Že není možné, aby byli opoziční silou a zároveň koaličním partnerem. Ten dvouletý termín je toho jen projev. Protože my jasně říkáme, že buď konstruujeme překlenovací vládu a je jedno, jak jí budeme říkat dále, a to nejméně na jeden rok, anebo zkonstruujeme řádnou vládu na celé čtyři roky a nic mezitím. O žádných jménech jednání neprobíhalo. Vůbec tam nebyla diskuse o jednotlivých nominacích. Tam bylo jenom evidentní, že problém je v té nekombinovatelnosti jejich opozičních a vládních představ.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Novináři se také zajímali, zda toto jednání vzhledem k jeho výsledku nebylo spíše takovým divadlem pro veřejnost. Mirek Topolánek k tomu poznamenal.
Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS
--------------------
Já to nechci komentovat nějak expresivně, ale během toho jednání Jiří Paroubek asi třikrát vstával. Když jsme se vlastně ještě nezačali vážně bavit o jednotlivých těch problémech, které nás provázejí při diskusi o toleranci menšinové vlády ODS. Já jsem v jednání od deset do deset třicet Jiřímu Paroubkovi představil mnou případně nominované ministry na ty uvolněné resorty o Straně zelených a KDU-ČSL, kdy jsem mu samozřejmě řekl, že po té slovní nominaci a slovním představení bude následovat jejich představení včetně curriculum vitae. K tomu bohužel díky přerušení toho jednání už nedošlo.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
K onomu předloženému seznamu členů vlády se vyjádřil poměrně vyhýbavě Jiří Paroubek takto.
Jiří PAROUBEK, dosluhující předseda vlády /ČSSD/
--------------------
Tak já jsem požádal pana předsedu Topolánka, protože prakticky jsem se dozvěděl nějaká jména, která jsem slyšel poprvé v životě, abych se dozvěděl něco víc o nich, aby mi byl předán seznam členů té předpokládané vlády. Ten jsem také nedostal, čili předpokládám, že bych ho viděl zítra včetně curriculum vitae. Těch lidí, kteří, řekněme, jsou mi naprosto neznámí.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Představitelé ODS a ČSSD se tedy nedohodli a je otázkou, co bude dál. Takto vidí vývoj situace Mirek Topolánek.
Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS
--------------------
Myslím, že bude velmi složité na tu dnešní schůzku navázat, ale každopádně se o to pokusím. Určitě budeme jednat s reprezentací KDU-ČSL a Stranou zelených, protože myslím, že ta situace, ke které došlo, byla svým způsobem vyústěním nepochopení těch rolí, to znamená, budeme se pokoušet buď navázat na ta dnes přerušená jednání s ČSSD a já v tomto smyslu pro to udělám všechno, co je možné. Budeme pokračovat v jednáních s těmi dalšími stranami a ty varianty, které se nabízí, jsou celkem čitelné. Jedna z nich je představení kabinetu, který nebude mít vyjednánu předem podporu. Druhá z nich je představení kabinetu, který by připravoval volby v příštím roce. Obě ty cesty jsou v této chvíli ještě předčasné, nicméně, pokud by mělo dojít k nedohodě s ČSSD, tak to k nim bude směřovat.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Také Jiří Paroubek si ovšem nechal vrátka k jednání pootevřená, když prohlásil:
Jiří PAROUBEK, dosluhující předseda vlády /ČSSD/
--------------------
Já bych ještě nějakou dobu počkal na krok od ODS a uvidíme, jaký bude. Jestli bude konstruktivní, a pokud bude konstruktivní, budeme jednat. Jsme připraveni jednat. Jsme připraveni jednat velmi intenzivně, ale nemůže se s námi skutečně jednat jako, řekněme, s Bantustanem.
Milan BOUŠKA, redaktor
--------------------
Otázkou však bude, jak a na čem se obě strany při podobném přístupu dohodnou. A v tomto směru se jako nejvýstižnější k dokreslení situace jeví slova Ivana Langera, který popsal jeden ze zřejmě klíčových okamžiků dnešního jednání takto:
Ivan LANGER, místopředseda ODS
--------------------
Pan předseda Paroubek v jednu chvíli položil otázku: "A co mi to přinese všechno tohle?" A my jsme odpověděli: "Nezpochybnitelnou silnou kontrolní pozici České strany sociálně demokratické v parlamentu," a pak odešel.
Petr HARTMAN, moderátor
--------------------
Tolik příspěvek Milana Boušky.
Český rozhlas, pořad Názory a argumenty, 21. srpna 2006