Média o IL / ČTK: Průzkum: ODS by vyhrála volby se ziskem 41 procent, ČSSD má 30,8
[07.08.2006]
Volby
ČTK: Průzkum: ODS by vyhrála volby se ziskem 41 procent, ČSSD má 30,8
Průzkum voličských preferencí
Pozice ODS podle průzkumu společnosti Factum Invenio dva měsíce po volbách výrazně posílila. Občanské demokraty by začátkem srpna volilo 41 procent občanů, zatímco v červnových volbách vyhráli se ziskem 35,5 procenta hlasů. Ostatní parlamentní strany si výrazně nepolepšily, ani nepohoršily. ČSSD by nyní volilo 30,8 procenta voličů. Příklon k vítězi voleb podle sociologů zřejmě souvisí s nynější povolební situací, kdy se politici stále nedohodli na nové vládě.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek ČTK řekl, že podobné odhady vnímá jako velmi nepravděpodobné, protože lidé jsou na dovolených. Průzkum podle něj není úplně věrohodný. "Ve stejné době před rokem Factum Invenio mělo k dispozici průzkum, který ani nevydalo, takže se obávám, že je to něco podobného jako to bylo před rokem," řekl.
Místopředseda ODS Ivan Langer ČTK řekl, že takový výsledek považuje za potvrzení správnosti postupu ODS v povolebním jednání a za projev sympatií k jejich boji proti obstrukci ČSSD. Podle šéfa zelených Martina Bursíka by měl číst Paroubek povolební průzkum mínění velmi pozorně. "Vyjadřuje totiž názory veřejnosti na snahy politiků jednat o různých modelech vlády," řekl ČTK. Výsledek mínění vnímá jako vzkaz voličů Paroubkovi a šéfovi ODS Mirkovi Topolánkovi, na nichž výsledky povolebních jednání závisí. Jako předsedu zelených Bursíka těší, že straně daří získávat další sympatizanty.
Průzkum voličských preferencí je od červnových voleb první. Agentury se zatím věnovaly jen tomu, který stranický lídr své straně ve volbách nejvíce pomohl, a tomu, jakou vládu by lidé preferovali.
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ČTK řekl, že výzkum s výjimkou ODS téměř kopíruje výsledky voleb. "Ukazuje to, že ta bipolarita, která byla nastavena před volbami, pokračuje i po volbách," soudí.
Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik má podobný názor jako Kalousek. "S určitými výjimkami to kopíruje výsledky voleb," řekl ČTK. Dodal, že se v průzkumu odrazila i situace s protahováním povolebních vyjednání, kdy dva měsíce po volbách nebyl nikdo pověřen sestavením vlády. Za vysokým náskokem ODS Kováčik ale nevidí nějakou dlouhodobější tendenci. Názor politických špiček ODS a Strany zelených se ČTK zatím nepodařilo sehnat.
Lidé si nejčastěji přejí, aby vývoj směřoval buď k předčasným volbám, nebo k trojkoalici ODS, KDU-ČSL a zelených. "Žádnou z těchto variant ovšem nepodporuje ani pětina občanů," uvedli autoři průzkumu. Velkou koalici ODS a ČSSD si přeje pouze jeden člověk z osmi. Ještě méně přijatelná je pro občany menšinová vláda ODS, nebo ČSSD, případně vznik takzvané duhové koalice všech parlamentních stran. Třetina veřejnosti nemá představu o povolebním uspořádání.
Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by opět překonalo pět politických stran. ODS by podle volebního modelu, který agentura vypracovala, získala 41 procent hlasů a 85 mandátů. Sociální demokraty by volilo 30,8 procenta voličů, což by odpovídalo zisku 63 poslaneckých křesel. Komunistům by svůj hlas dalo 12,3 procenta lidí, což by této straně vyneslo pravděpodobně 25 poslanců. Strana zelených by podle Factum Invenio mohla počítat s 6,9 procenta hlasů a 14 mandáty, lidovci by s výsledkem 6,3 procenta hlasů měli v dolní parlamentní komoře 13 zástupců.
I když se odhad u každé strany může lišit o dva mandáty, spolehlivou většinu by podle autorů průzkumu získala buď trojkoaliční vláda ODS, KDU-ČSL a zelených, nebo velká koalice občanských a sociálních demokratů. Voleb by se nyní zúčastnilo 56,5 procenta oprávněných voličů. V červnu využilo svého práva rozhodnout o složení sněmovny 64,5 procenta občanů.
Srovnání výsledků voleb s předpokládaným volebním ziskem podle agentury Factum Invenio (v procentech)
strana volby červen 2006 volební model k 2.srpnu 2006 ODS 35,4 41 ČSSD 32,3 30,8 KSČM 12,8 12,3 Strana zelených 6,3 6,9 KDU-ČSL 7,2 6,3 SNK-ED 2,1 0,7 Ostatní 3,9 2
Zpravodajství ČTK, 7. srpna 2006