Média o IL / MF Dnes: Změníme počet poslanců, slibují politické strany
[01.08.2006]
volební systém
MF Dnes: Změníme počet poslanců, slibují politické strany
Změny volebního systému
Politické strany už teď řeší, jak to udělat, aby příští volby do Sněmovny, které mohou být i v předčasném termínu, neskončily opět remízou
Ať budou příští volby do Poslanecké sněmovny kdykoli, je už nyní pravděpodobné, že volební pravidla se alespoň částečně změní. Tak, aby se neopakovala volební „remíza“, která už dva měsíce od červnových voleb blokuje dohodu o nové vládě. O změně volebních pravidel hovoří zejména lídři obou nejsilnějších stran - Mirek Topolánek z ODS i Jiří Paroubek z ČSSD.
Vadí sudý počet poslanců
Na čem se politici shodují? Podle jejich včerejších vyjádření pro MF DNES je to alespoň změna počtu poslanců ve Sněmovně. Ze současných sudých dvou set na lichý počet 199 nebo 201. To je podle politiků nejjednodušší způsob, jak zabránit tomu, aby proti sobě stály tak jako nyní dva „stovkové“ bloky - na jedné straně občanští a křesťanští demokraté spolu se Stranou zelených, na druhé sociální demokraté s komunisty.
„Já si myslím, že je to rozumné,“ souhlasí s úpravou počtu poslanců ve Sněmovně Paroubek. „Minimálně na této změně ústavy bychom se měli dohodnout,“ souhlasí místopředseda lidovců Jan Kasal. Podobně se vyjádřili také místopředseda ODS Ivan Langer a šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.
Zejména občanští a sociální demokraté nyní rozvíjejí úvahy o některých větších změnách volebních pravidel. Favorizovanou variantou je v ODS při neprůchodnosti jednokolového většinového volebního systému („vítěz bere vše“) italský volební model. „Vítěz voleb by měl dostávat bonus, takže by měl jistých alespoň 55 procent křesel,“ navrhuje místopředseda ODS Ivan Langer. Takový návrh podporuje i šéf strany Mirek Topolánek a nedávno ho na semináři v Senátu hájil kandidát na ministra spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Model, který zvýhodňuje vítěze voleb, vede k tomu, že se strany spojují do předvolebních koalic. Již nyní někteří pravicoví politici uvažují o tom, že do dalších voleb by šli společně v předvolebním bloku ODS a KDU-ČSL, aby se zvýšila šance, že v příštích volbách společně porazí Paroubka a levici. „Italský volební model považujeme za jeden z námětů k diskusi,“ řekl včera šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.
Podle Paroubka by místo současných čtrnácti mělo být 18 až 22 volebních obvodů. Zvýšení jejich počtu tím, že by se ty největší současné rozdělily, by pomohlo velkým stranám na úkor menších. Proti takovému návrhu by zřejmě byli lidovci, komunisté i zelení. Místopředseda KDU-ČSL Kasal včera řekl, že by se mu nejvíc líbila taková změna pravidel, která by změnila přepočítávání hlasů na křesla. Tak aby počet křesel více odpovídal procentu hlasů získaných ve volbách.
Paroubek: Demisi nepodám
O tom, jak by bylo možné odblokovat „zamrzlé“ povolební vyjednávání, bude dnes Paroubek jednat s prezidentem Václavem Klausem. „Nepovezu s sebou demisi,“ zdůraznil včera šéf ČSSD. Neuvažuje o tom, že by jeho vláda nyní odstoupila. K tomu Paroubka o víkendu vyzval Topolánek, aby mohla být jmenována jeho trojkoaliční vláda i bez toho, že by bylo zvoleno vedení Poslanecké sněmovny.
Paroubek chce dnes s Klausem diskutovat o svém plánu polopolitické vlády, na které by se mohly shodnout ODS a ČSSD. Zatímco občanští demokraté by do ní podle Paroubka mohli poslat i své stranické špičky, sociální demokraté by do takového kabinetu navrhli sobě blízké nestraníky. Takový plán však zatím naráží na to, že jakoukoli formu spolupráce jen se sociálními demokraty, aby přitom byli z kola ven vyhozeni lidovci i zelení, odmítá nejen Topolánek, ale také většina ODS.
Paroubek v tuto chvíli nepočítá s tím, že by ho Klaus mohl místo Topolánka pověřit, aby vedl neoficiální jednání o sestavení vlády. V trojkoalici přitom takovou variantu navrhoval šéf Strany zelených Martin Bursík. Nakonec však dal místo toho šéf ODS Paroubkovi v přímém televizním přenosu prázdný papír, aby na něj napsal jména 101 poslanců, kteří by mohli podpořit jeho vládu. To Paroubek odmítl.
Šéf ODS také už nabízí předčasné volby, ale s tím zatím sociální demokracie nesouhlasí. „K dohodě o předčasných volbách je potřebná třípětinová ústavní většina,“ zdůraznil včera premiér. Potřebnou většinu jsou trojkoaliční strany schopny dát bez sociální demokracie dohromady jedině v případě, že se dohodnou s komunisty. Na Hrad tento týden zamíří i Topolánek. Klausovi má svou zprávu o sestavování vlády přinést v pátek, po již šestém pokusu o zvolení šéfa Sněmovny.
***
Místo současných dvou set poslanců by jich v příští Sněmovně mohlo zasednout 199 nebo 201.
Mladá fronta Dnes, 1. srpna 2006