Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Hospodářské noviny: ODS: Radši nové volby než velkou koalici

[18.07.2006]

Politika obecně

Hospodářské noviny: ODS: Radši nové volby než velkou koalici

Povolební jednání

Poslanci ODS nechtějí velkou koalici a ani dvoustranná jednání se sociální demokracií. V pátek se to od nich dozvěděl předseda strany Mirek Topolánek. Šéf ODS si chtěl rozšířit manévrovací prostor pro jednání s ČSSD a požádal proto poslanecký klub o nový, širší mandát. Poslanci ODS tak dostali možnost vyjádřit se k jednotlivým návrhům, jak ukončit povolební pat. Výsledkem jednání je ale situace, kdy Topolánek nemůže přistoupit v podstatě na žádný z návrhů Jiřího Paroubka. »V klubu byl ohromný odpor proti dvoustranným jednáním pouze se sociální demokracií,« říká první místopředseda strany a jeden z hlavních vyjednávačů ODS Petr Nečas.

A stejný odpor vzbudila myšlenka velké koalice. »Nescházelo mnoho a proběhlo hlasování, že velká koalice není možná bez mimořádného kongresu ODS,« říká předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý. Vedení ODS se podařilo hlasování nakonec odvrátit. Jinak by Topolánkův tým už neměl sociální demokracii co nabízet. I přesto, že poslanci nehlasovali, je stranickým »diplomatům« ODS nyní jasné, že příliš prostoru pro manévrování nemají.

Poslanci byli totiž i proti tomu, aby ODS přistoupila na Paroubkův plán, ve kterém navrhoval menšinovou vládu občanských demokratů závislou ve sněmovně na ČSSD. Se stejným odporem se setkal návrh na vznik úřednické vlády. Poslanci Topolánkovi jednoznačně řekli, že by pro ně byly přijatelnější předčasné volby. »Takové názory jsou v klubu většinové. To je pravda,« potvrzuje místopředseda ODS Ivan Langer. Zákonodárci ODS potvrdili také odpor vůči jakékoli spolupráci s komunisty. Zatímco Topolánek minulý týden naznačoval, že pro zvolení vedení sněmovny bude chování komunistů důležité, poslancům se spolupráce s KSČM nelíbila.

»Kdybychom museli předsedou sněmovny zvolit komunistu, bylo by to na předčasný kongres,« říká poslanec, který nechtěl být jmenován. Návrhy na překonání patové situace volbou člena KSČM do čela sněmovny se ale klub ODS vážně zabýval. Poslanec Marek Benda například navrhoval, že by bylo možné rozbít blok ČSSD a KSČM tím, že by ODS podpořila na post předsedkyně komunistku Kateřinu Konečnou. »Jednání poslaneckého klubu nekomentuji,« odmítl se k tomu včera vyjádřit poslanec Benda. 

Hospodářské noviny, 18. července 2006