Média o IL / Právo: Paroubek by uvítal větší Klausův vliv při jednáních
[08.06.2006]
Politika obecně
Právo: Paroubek by uvítal větší Klausův vliv při jednáních
Povolební jednání
Paroubek by uvítal větší Klausův vliv při jednáních
ČSSD si dělá nárok na post šéfa dolní komory. Včera to řekl premiér šéf soc. dem. Jiří Paroubek i jeho zástupce Bohuslav Sobotka. ČSSD podle svého předsedy nemůže primárně uvažovat, že by se nechala uspokojit funkcemi v situaci, kdy volby skončily remízou. Přesto si soc. dem. na post předsedy Sněmovny brousí zuby.
„Budeme o tom jednat, ani ne tak zatím o osobách a obsazení, ale spíš o tom, že bychom považovali za rozumné, aby jedna z těch nejvyšších ústavních funkcí byla svěřena soc. demokratovi,“ řekl Paroubek ve Frekvenci 1. Vyhnul se jednoznačné odpovědi na otázku, zda by o to stál sám. Záleží prý na jednáních. „Já skutečně jsem člověk spíš pro exekutivu,“ dodal.
Podobně se vyjádřil i Sobotka. „Soc. dem. by měla nárokovat funkci předsedy Sněmovny, ale současně nebudeme podporovat pravicovou vládu,“ sdělil novinářům. ČSSD argumentuje také tím, že ODS už obsadila funkci prezidenta, předsedy Senátu a její šéf Mirek Topolánek byl pověřen sestavením nového kabinetu.
ODS: Kontrola patří opozici
Místopředseda ODS a končící Sněmovny Ivan Langer se domnívá, že by největší opoziční strana měla post šéfa Sněmovny získat. Jak včera řekl Právu, šlo by o reakci „na politiku plnou urážek, arogance, výhrůžek, vylučování“. Politika by se měla podle Langra vrátit do normálních pravidel slušnosti.
„Současně říkám, že také opozice má nárok na některé funkce ve Sněmovně, například ve vedení komise, která má na starosti BIS, Vojenské obranné zpravodajství a používání operativní techniky,“ dodal Langer. Důležité podle něj však je, aby bylo jasně řečeno, kdo jsou vládní strany a kdo opoziční. Místopředseda ODS, středočeský hejtman Petr Bendl Právu řekl: „S tímto názorem souhlasím, protože opozice by měla mít v rukou kontrolní mechanismy.“ Langer ani Bendl nicméně nejsou členy vyjednávacího týmu ODS.
Lidovci s odpovědí na otázku, kdo by měl být šéfem Sněmovny, nespěchají. „Mezi soc. dem. a KDU-ČSL žádná jednání neproběhla,“ sdělil Právu místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Paroubek také stojí o to, aby větší roli ve vyjednávání o nové vládě hrál prezident Václav Klaus. Dnes o věci budou oba politici na Hradě mluvit.
Paroubek řekl, že ho zajímá, jak Klaus vidí situaci. „Kdybych byl teď nezávislým novinářem, tak bych napsal, že to vyžaduje v systému parlamentní demokracie větší zásahy prezidenta republiky,“ řekl Paroubek. Jako historický příklad zmínil francouzského prezidenta Vincenta Auriola (1947-54) a čtvrtou francouzskou republiku.
„Nebyl bych proti moderování jednání. Myslím, že si to ta situace do určité míry vynutí,“ uvedl Paroubek. Prezidenta si váží, přestože jsou „tu a tam politickými soupeři“. Paroubek se přitom s Klausem několikrát ostře střetl především o směr české zahraniční politiky a vztah Česka k EU. Prezidentovi a čestnému předsedovi ODS také vyčetl přímý vstup do volební kampaně ve prospěch ODS těsně před volbami.
Paroubek zcela nezabouchl dveře ustavení velké koalice. Pro současnost ji sice odmítl, ale na opakovaný dotaz moderátorky svůj postoj časově podmínil: „V tuhle chvíli je to určitě rezolutní ne.“
„ČSSD by měla dostat šanci“
Premiér řekl, že jeho vláda podá podle zvyklostí demisi vzápětí po ustavující schůzi Sněmovny, která se bude konat 27. června. ČSSD podle Paroubka neuvažuje o tom, že by nechala vládnout pravici. Paroubek žádá, aby prostor k sestavení vlády dostal také představitel soc. dem. jako druhé nejúspěšnější strany. „A pak si umím představit, že se může jednat o nějakých dalších východiscích, z nichž by podle mě byla nejrozumnější úřednická vláda s nějakým omezeným mandátem, třeba rok, nebo dva, a pak třeba mít předčasné volby,“ řekl Paroubek. V pondělí premiér představil kabinet nestranické úřednické vlády jako variantu na čtyři roky.
Schůzka všech hlavních lídrů se chystá na pátek, předcházet jí má schůzka šéfů ODS a ČSSD. Místopředseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka si nemyslí, že by jednání mezi stranami ulehčila výměna předsedů obou největších stran. „Je věcí ODS, jestli chce vyměnit svého předsedu. ČSSD předsedu měnit nebude v nejbližších letech.“
Právo, 8. června 2006