Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ČTK: Langer vyzval šéfa inspekce ministra vnitra Borníka k rezignaci

[25.05.2006]

Policie

ČTK: Langer vyzval šéfa inspekce ministra vnitra Borníka k rezignaci

Vyšetřování kauz

Stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) dnes vyzval šéfa Inspekce ministra vnitra Miroslava Borníka k rezignaci. Inspekce podle něj "likviduje" policisty, kteří jsou na stopě korupční aféry kolem biolihu. Aféra, která je podle některých informací spojena i s vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, se podle Langera dotýká i špiček vládní ČSSD.

"To, co dělá Inspekce ministra vnitra, považuji za nepřijatelnou manipulaci a zneužití inspekce k politickým účelům. Je to až vulgární snaha zlikvidovat ty policisty, kteří jsou na stopě jednoho z největších korupčních skandálů v ČR v kauze biolíh," řekl Langer ČTK.

Inspekce počátkem minulého týdne podle televize Nova prohledala kanceláře kriminalistů Útvaru pro odhalování hospodářské kriminality, kteří dospěli k závěru, že právě Mrázkova vražda může souviset s korupční aférou kolem biolihu. Ještě před akcí inspekce musel skončit státní zástupce Radek Klvaňa, který vyšetřování od začátku dozoroval. Kvůli zveřejnění informací o možném propojení Mrázkovy vraždy s kauzou biolíh skončila ve funkci také mluvčí Útvaru pro odhalování hospodářské kriminality Blanka Kosinová, uvedla Nova.

"Je to snaha zastrašit ty lidi, kteří se nebojí a ukáží prstem na sociální demokracii a na její korupční skandály," řekl tehdy Nově Langer. V rozhovoru pro ČTK dnes prohlásil, že takovéto jednání vrací ČR hluboce do padesátých let, "kdy se politická moc neštítila vůbec ničeho". "V žádném případě to není zastrašování. To, co šetří inspekce, tak to šetří od prosince loňského roku a s tou kauzou to nemá nic společného," řekl již dříve Nově Bublan.

Případ se týká chystaných státních zakázek na výrobu biopaliv. V ní figuruje jako hlavní podezřelý olomoucký lobbista František Vybíral. Jeho prostřednictvím prý podnikatelé, kteří se zajímají o připravované obchody s biolihem, upláceli státní zaměstnance a další lidi. Policie na podzim 2005 zdokumentovala předání 15 milionů korun, které prý měly sloužit jako úplatek. Mezi obviněnými jsou i dva bývalí členové ČSSD a státní zaměstnanci - tajemník státního fondu dopravní infrastruktury Jan Láznička a šéfka sekretariátu jednoho z náměstků ministra dopravy Ludmila Schwarzová. Policie později začala stíhat také Jana Hanáčka, bývalého poradce místopředsedy vlády a ČSSD Zdeňka Škromacha. Ve vazbě byli i obvinění zástupci Lihovaru Kolín, kteří prostřednictvím Vybírala podle policie uplatili Lázničku a Schwarzovou v souvislosti s připravovanými obchody s bionaftou.

Předseda ODS Mirek Topolánek v neděli prohlásil, že ČSSD, respektive premiér Jiří Paroubek, jsou napojeni na organizovaný zločin. Paroubek podal na Topolánka trestní oznámení. Spor tak skončí zřejmě před soudem.

ČTK, 25. května 2006