Články / Proč má Špidla rezignovat
[25.08.2003]
Politika obecně
Proč má Špidla rezignovat
Ivan Langer v článku zhodnotil dosavadní působení Vladimír Špidly.
Vladimír Špidla se nám v poslední době nějak v novinách rozepsal. Hodnotí, posuzuje a odsuzuje. Místo toho by se měl podívat do zrcadla a zamyslet se sám nad sebou. Za dobu, co předsedá sociální demokracii a vládě, ukázal, co umí. Nyní by se měl uchýlit k jedinému rozumnému řešení odejít do politického důchodu.
Důvod první: Špidla je politický podvodník. Před volbami lhal a jen díky tomu získal křeslo premiéra. A člověku, který se prolhal do vlády, není možné věřit! Jeho památná věta, pronesená v televizním pořadu na téma nutných škrtů v rozpočtu a nezbytnosti sociální a důchodové reformy " Zdroje tu jsou", vstoupí do dějin politického pokrytectví. Pokud by Špidlův Socánek, kterým ohlupovala sociální demokracie veřejnost a slibovala jeho prostřednictvím všechno všem, byla skutečná osoba, asi by tváří v tvář současné politice vlády spáchal sebevraždu.
Důvod druhý: Špidla bere lidem práci a je bezkonkurenčně nejneschopnějším ministrem a premiérem v boji proti nezaměstnanosti. Ještě v roce 1997, po letech zásadní transformace naší společnosti, bylo v této zemi zhruba 240 tisíc osob bez práce. Po dobu jeho čtyřletého fungování v čele ministerstva práce a po roce jeho premiérování tento počet překonal hrůzostrašnou hranici 500 tisíc nezaměstnaných. A to i přesto, že dokázal utratit na boj proti nezaměstnanosti desítky miliard korun. V jeho případě tedy platí: čím více peněz utratil, tím více nezaměstnaných vyrobil. Každý den po dobu pětiletého Špidlova vládnutí přišlo o práci zhruba 150 dalších lidí. A to včetně svátků, sobot a nedělí.
Důvod třetí: Špidla vede zemi k bankrotu. V době, kdy sociální demokracie přebírala vládu, dosahovalo zadlužení republiky částky 190 miliard korun, přičemž za vlád Václava Klause narostlo cca o 14 miliard. Střízlivé odhady na rok 2003 se pohybují kolem 600 miliard korun. Jen za Špidlova ročního premiérování přitom jde o nárůst zhruba o 120 miliard. To, co " trvalo" Václavu Klausovi pět let, dokázal stihnout Vladimír Špidla za jeden měsíc! Za rok svého premiérování zadlužil každého občana (včetně kojenců) o 12 000 korun. V parafrázi na píseň Marie Rottrové se ptejme: " Řekni, kde ty zdroje jsou, co se s nima mohlo stát, kde mohou být?" A to tím spíše, že zadlužování, i přes vládní rozpočtovou perestrojku, bude nadále hrozivě narůstat, a budeli Špidla i nadále vládnout, zatíží v roce 2006 budoucnost každého z nás dluhem 100 000 korun.
Důvod čtvrtý: Vladimír Špidla je "Velký bratr". George Orwell by se asi velmi podivil nad tím, jak svým románem 1984 inspiroval našeho premiéra. Jeho morbidní záliba v pročítání záznamů telefonických odposlechů pořízených tajnou službou ho činí výjimečným stvořením mezi předsedy vlád kultivovaných demokracií. Za dobu Špidlova vládnutí dramaticky, řádově ve stovkách procent, narostl počet realizovaných policejních odposlechů. Policejního špiclování však podle našeho premiéra není stále dost, a proto chce jeho vláda zřídit finanční policii, která by měla mít právo šourat se dle libosti v daňových přiznáních občanů. Česká republika je tak pod taktovkou Vladimíra Špidly na nejlepší cestě přerodit se v policejní stát, kde svoboda jedince a nedotknutelnost jeho soukromí jsou prázdnou frází a cárem ústavního papíru.
Důvod pátý: Špidla nemá rád lidi. Přesněji řečeno, nemá rád svobodné, pracovité, na státu nezávislé lidi. Jinak by nemohl realizovat frontální útok na drobné podnikatele a živnostníky, kteří od státu nechtějí nic, vyjma toho, aby je nebuzeroval nesmyslnou byrokracií, vysokými daněmi a různými odvody do státní pokladny. Výsledkem bude zase jen další nárůst nezaměstnaných a rozšíření šedé ekonomiky, nebo proč se namáhat a nechat se peskovat státem, když je lepší brát podporu v nezaměstnanosti a pravidelně si nějakou tou fuškou načerno přivydělat.
Podtrženo a sečteno: Vladimír Špidla za dobu svého působení ve vládě dokázal, že je nejenom neúspěšným ministrem, ale ještě horším předsedou vlády. Miloš Zeman se svého času rozhodl jít objímat stromy na Vysočinu. Vladimír Špidla by ho měl co nejdřív následovat. I když po tom, co mu provedl, by asi byla pro oba Vysočina malá. Nejlepší by bylo vrátit se do jižních Čech a jít chytat kapry do třeboňských rybníků.