Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Přepisy diskuzí / Ivan Langer: Otázky Václava Moravce

[03.04.2006]

Bezpečnost

Ivan Langer: Otázky Václava Moravce

Povodně 2006, korupce, NBÚ

Moderátor (Václav Moravec):

Korupce v řadách státních úředníků, to je podle několika na sobě nezávislých, průzkum mínění, který lidi před letošními volbami do Poslanecké sněmovny trápí. Teď před volbami jsme navíc svědky několika velkých korupčních afér, které mají přímé napojení na politiky. Stačí zmínit kauzu funkcionářů ČSSD v kauze biolih či případ bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala.

Policie už uzavřela případ exposlance Vladimíra Doležala, který společně s radním Prahy 10 Tomášem Hrdličkou čelí obvinění z korupce. Doležal i Hrdlička obvinění odmítají. Na policii ale nechtěli vypovídat. Několik korupčních afér teď před volbami zasáhlo i členy sociální demokracie. Nejznámější je aféra označovaná jako biolih. Oč jde? Kvůli podezření z korupce ve státní sféře policie zatím zatkla v aféře biolih 8 lidí. Je mezi nimi i několik funkcionářů sociální demokracie. Policie zadržené podezírá z toho, že pomocí letitých kontaktů ve státních úřadech i strategických soukromých firmách pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivňovat rozhodování o státních zakázkách právě na výrobu biolihu. ODS se obává, že policie zamete tuto aféru pod koberec. Podle ní o tom vypovídá i informační embargo, které policie na případ uvalila.

MirekTopolánek, 24.3.2006, předseda ODS:

Já se obávám, že to souvisí s tím, co musí být jasné i veřejnosti, že sociální demokraté až do voleb do kauzy svých představitelů nechtějí ani šetřit, ani vyšetřit.

Volební lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek tato slova zásadně odmítá. Tvrdí, že pro korupčníky není v sociální demokracii místo. Do aféry biolih je zapleteno zřejmě pět sociálních demokratů. Mezi podezřelými je i bývalý tajemník vicepremiéra Škromacha, místopředseda jihomoravské organizace ČSSD Jan Hanáček. Ten veškerá obvinění odmítá.

Jiří Paroubek /ČSSD/, 24.3.2006, předseda vlády:

Lidé, kde bude naznačena korupce, popřípadě pana Hanáčka nebo Hanáčika, já nevím, jak se jmenuje přesně, tak prostě skončí v sociální demokracii.

Vedení sociální demokracie ustálo z kandidátek lidi, kteří byli do aféry biolih nějakým způsobem zapleteni. Je zřejmé, že dojde na slova premiéra a volebního lídra sociální demokracie Jiřího Paroubka a bude se pak vylučovat.

Moderátor (Václav Moravec):

V pátek detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu navíc oznámili, že propojení vyšetřování korupční aféry označované jako biolih propojí právě s vyšetřováním kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Přidávání biolihu do benzínu a nafty schválila vláda, občanští demokraté mají ambici být po volbách nejsilnější vládní stranou, začneme tedy u místopředsedy ODS Ivana Langera. Jak byste to opatření v souvislosti s biolihem změnili, aby řečeno vašimi slovy, nešlo o největší korupční aféru propojení s politiky, tedy především s ČSSD?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Způsob, jakým se řeší biolih, je přesně tím způsobem, jak se vytváří korupční prostředí v České republice a bez korupce tohoto systému to prostě nejde.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy byste to řešil jak?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Jakmile někdo dává z pozice vlády povolení tomu či onomu, že může a ten druhý nesmí, je to přesně ten zdroj pro korupci. Z našeho pohledu to je relativně jednoduchý a universální systém. Čím méně bude rozhodování státu a úředníků o tom, co lidé mohou nebo nemohou dělat, tím menší je prostor pro korupci. V případě biolihu bych navrhoval jít osvědčenou cestou, která je například v Rakousku, prostě žádné koncese, žádný zákon dát povinnost výrobci paliv, že do určitého termínu musí být v palivu tolik a tolik obsahu biolihu a sám si smluvně zajistí, že to palivo takto bude namícháno.

Moderátor (Václav Moravec):

V případě, že bude .

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Minimalizujete případy pro pana Vybírala, Lázničku, Švarcovou, Hanáčka, Pospíchala a podobně.

Moderátor (Václav Moravec):

V případě, že se stanete nejsilnější vládní stranou, tak změníte ta pravidla a měl by biolih do nafty a do benzínu přimíchávat ten, kdo jej prodává a vyrábí?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Ten by za to měl být odpovědný a ten by si měl toto smluvně zajistit. To není je případ biolihu, to je konkrétní projev našeho systémového přístupu ke korupci a ten je postaven a tři "P", prevence, průhlednost a postih. Prevence je právě jedním z klíčových prvků a pilířů boje proti korupci, jinými slovy, čím méně necháte někoho o vás rozhodovat, tím méně ho potřebujete, tím méně máte důvodů pro korupci a bohužel za poslední čtyři roky se ten prostor, kdy o nás všech rozhoduje, jenom zvýšil a tím pádem se nemůžeme divit tomu, že problém korupce narostl do tak závažných rozměrů.

Moderátor (Václav Moravec):

Pane předsedo Filipe, když jsem četl program KSČM, tak vy také slibujete boj proti korupci. Když se podíváme na tuto konkrétní kauzu, kauzu biolih, je nutné změnit pravidla, jak naznačil Ivan Langer, že by pak nedocházelo k žádné korupci a nebo by byla omezena, byl by omezen prostor pro korupci v této kauze?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Já myslím, že je třeba změnit pravidla. Problém je v tom, že ta implementace té evropské směrnice do zákonů ČR, abychom měli 3,7 %, respektive necelých 6 % biolihu v palivech, byla potom vládou změněna tak, že v podstatě dávala skutečně státním úředníkům možnost, aby rozhodovali, kdo bude tím výrobcem. My jsme si představovali, že to bude něco takového, kdy to bude ovládat, že stát zřídí takovou výrobu, protože měl k tomu i státní podnik ČEPRO a tam by mohl přimíchávat. Pokud to je ale tímto způsobem, tak jsem předložili jiný návrh zákona, který říká, mě mrzí, že ho ODS nepodpořila, který znamenal úplnou liberalizaci. Každý, kdo vyrábí líh a chce ho prodávat, tak ho prodávat státu může a ten jediný, kdo by dostával jaksi dotaci, by byl ten prvovýrobce, to znamená ten zemědělec, který bude vyrábět to konkrétní obilí nebo tu cukrovou řepu proto, aby se z toho biolih vyráběl, protože jde o to, aby se zvýšil počet lidí, kteří budou zaměstnáni, aby se zvýšil počet obdělávané plochy v České republice.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

To je přesně takové to řešení "chytrá horákyně". Je-li prostor pro korupci na tomto místě, tak ho přesunu někam jinam a existuje. Prostě v okamžiku, kdy budete toto realizovat prostřednictvím dotací, tak potom opět jsme v té situaci.

Moderátor (Václav Moravec):

A ten návrh ODS byste byli schopni podpořit, že by to byli přímo výrobci?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Dovolte, pane místopředsedo, jednu poznámku. Proč by stát měl říkat ty můžeš, ty nemůžeš, ty nemůžeš? Říkáme, ten, kdo prodává paliva, je povinen do roku 2010 prodávat paliva s takovou to příměsí, nechť on si to sám zajistí a v okamžiku, kdy má tuto volnost, odpadá vám ta administrativa, razítka, úřadování a ona byrokracie a korupce.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

To je ale přesně návrh, který jsme předložili, to znamenám, že jsme předložili návrh, že každý, kdo vyrábí biolih, ho může prodávat, pokud je denaturován právě benzínem pro potřeby biolihu a není to do roku 2010, pane místopředsedo, ale je to do roku 2007, my už to musíme letos vyrábět, protože už jsme vázáni evropskou směrnicí.

Moderátor (Václav Moravec):

Řekněte mi oba velmi stručně závěr v souvislosti s tou aférou biolih, kterou veřejnost sleduje, je nutné podle vás po volbách jasně ta pravidla změnit?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Určitě, já myslím, že by bylo možné změnit minimálně na dvou schůzích ještě před volbami a k tomu nedošlo.

Moderátor (Václav Moravec):

Ale teď už je to asi pozdě?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Teď na dubnové schůzi nevím, jak by se j tomu zachoval Senát, ale já jsem přesvědčen, že ten návrh, který jsme tam dávali, byl skutečně takový, že každý může a žádná dotace tam nešla, tam šla jenom dotace pro toho prvovýrobce, to znamená on, když získal od toho lihovaru jaksi nákup, tak v tom případě potom byl doplatek ceny, protože to je normální intervenční nákup obilí nebo cukrové řepy a ten je u nás organizován tak, že není ho potřeba nějakým způsobem .

Moderátor (Václav Moravec):

Před volbami nebo po volbách, pane Langře?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Já myslím, že je to doopravdy jenom špičička ledovce. To si musíme říci promyšlenou strategii boje proti korupci.

Moderátor (Václav Moravec):

Teď mi odpovězte na tuto špičku ledovce?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Já si myslím, že stačí až po volbách, nepochybně ano.

Moderátor (Václav Moravec):

Teď se budeme bavit o tom, nejen o špičce ledovce, ale o korupci jako takové. Jedině my jsme tvrdě proti korupci, tak se vůči stranám zastoupeným v současné Poslanecké sněmovně vymezuje neparlamentní strana SNK-ED, její volební lídr v Praze Jan Kasl je dalším dnešním hostem, hostem Otázek, přeji vám hezký dobrý den.

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Dobré poledne.

Moderátor (Václav Moravec):

Jak byste, pane místopředsedo, doložil pravdivost hesla vaší strany v předvolební kampani, kterou teď už můžeme sledovat na billboardech, když dva místopředsedové Poslanecké sněmovny. Z těch dvou nejsilnějších opozičních stran, jak jsme slyšeli, tvrdí, že jejich strana také bude tvrdě popírat korupci?

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Je zajímavé, oni to tvrdí, ale nedělají. Jsou osm let či ještě daleko déle sociální demokracie, osm let u moci. Obě tyto parlamentní strany jsou vlastně 14 let v parlamentu a zatím se mnoho neděje. Já rád slyším program 3P ODS, ale když jsem odcházel z pražské radnice v roce 2002, tak nebyla nejmenší vůle na straně ODS řešit korupci, přecházet jí transparentností, průhledností, otevřeností.

Moderátor (Václav Moravec):

Proto si můžete dovolit jako strana dát na volební billboardy ten slogan, který jsem v úvodu říkal, jedině my jsem tvrdě .

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Já myslím, že my ti, kteří chtějí vstoupit do Poslanecké sněmovny a měnit českou politiku tímto způsobem, přinést jasný důsledný protikorupční program.

Moderátor (Václav Moravec):

To znamená konkrétně co, pokud byste to měl lidem přiblížit,

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Začněme u poslanců, začneme u imunity, vzdání se imunity, respektive zrušení imunity poslanců a senátorů, tu nepotřebují pro výkon své funkce a další nadbytečné výhody, nemluvím o cestovném, to je jenom marginální věc. Je to otázka transparentnosti všech procesů, to znamená, aby každé jednání bylo zdokumentováno a přístupné, jak je možné, že nikdo nenese odpovědnost za jednání Unipetrolu, že nikdo si nevzpomíná, co se na té vládě projednávalo, pak je to otázka tvrdého zákonného střetu zájmů, majetková přiznání politiků. Najednou si někteří z politiků postavili domy a nikdo neví, kde vlastně na ně vzali prostředky a ještě nehorázně tvrdí, že to nebudou sdělovat veřejnosti. Transparentnost schází, je to otázka jakéhosi agenta, respektive testu integrity, důvěryhodnosti politiků a úředníků, zkoušky jejich nezkorumpovatelnosti a je to otázka zákona o veřejných zakázkách. Tržiště pomůže řešit jasně, okamžitě, instantně řešit nabídky a nemohou být různé manipulace.

Moderátor (Václav Moravec):

To jsou vaše argumenty jako v současnosti neparlamentní strany vůči těm i opozičním velkým stranám v Poslanecké sněmovně. Jak se vám poslouchala ta slova, pane místopředsedo Filipe?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Mě mrzí, že pan Kasl neřekl, že to má být majetkové přiznání, protože my dáváme jako zásadní.

Moderátor (Václav Moravec):

Pokud jsem slyšel, tak to tam padlo.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Zákon o střetu zájmů, to je něco jiného, já jsem přesvědčen o tom, že majetková přiznání nejen v politické sféře, ale i v té ekonomické sféře jsou zásadním protikorupčním opatřením proto, že znamenají odklon od toho korupčního jednání jak v té politické sféře, tak v té podnikatelské a věřte mi, že i tam je jí mnoho.

Moderátor (Václav Moravec):

Pane místopředsedo Langře?

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Korupce je jako nemoc a tedy využívám svoje medicínské vzdělání a k tomu, abyste s ním mohl bojovat, musíte stanovit správnou diagnózu. To, co tady slyšíme, to jsou návrhy, jak léčit následky, nikoliv příčinu. Proto my jsme přišli a máme promyšlený systém zvaný protikorupční balíček a to jsou přesně ta 3P, to je prevence, průhlednost a postih. Prevence v tom, že musíte snížit objem byrokracie, které v tomto státě máme, konkrétní návrhy, antibyrokratický zákon universální správní řízení. Průhlednost, to je například zákon o střetu zájmů a tam jsme prosadili celou řadu tvrdších opatření, zákon o veřejných zakázkách a tzv. zrovnoprávnění elektronického papírového dokumentu a teprve potom, kdy máte stanovenou diagnózu, v okamžiku, kdy dáváte důraz na prevenci, má přijít postih. V tom postihu my jsme velmi důslední, to je speciální protikorupční soud a jednotka, je to zpřísnění trestu za korupci ze současných 5, 8 let na 12, 15 let. Nevyhýbáme se také možnosti použít agenta, ale nikoliv agenta, který provokuje, ale agenta, který odhaluje, monitoruje a dokazuje tu trestnou činnost. Současně poslední věc, která souvisí s tou represí, pak jsou to ty tresty, riziko propadnutí majetku pro člověka, který je odsouzen za korupční jednání a současně stop pro každého podnikatele, každý podnikatelský subjekt, který byl usvědčen z korupčního jednání při veřejné zakázce, na jakékoliv veřejné tendry. Takhle, když to zabalíte dohromady, potom máte universální způsob, jak se s korupcí vypořádat.

Moderátor (Václav Moravec):

Obrátíme se znovu na Jana Kasla. Slyšel jsem dobře, majetková přiznání, byť Vojtěch Filip říkal, že to neslyšel, slyšel jsem já majetková přiznání?

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Majetková přiznání u politiků.

Moderátor (Václav Moravec):

Jenom u politiků?

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

U politiků jednoznačně, u těch, kdo jsou veřejně exponováni.

Moderátor (Václav Moravec):

A ta další kritika, kterou jste slyšel?

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Já si myslím, že tam je mnoho věcných shod, jestli se můžeme dohodnout na mnohých bodech, které oba pánové uvádějí, na druhou stranu 32,7 zhruba odhadnuto, je cena předražené a netransparentní veřejné zakázky, a to se odehrává každý rok, to je zhruba 13 tis. Kč na jednu rodinu se dvěmi dětmi, to je cena jednoho počítače, možná dvojnásobek ceny počítače, který chce vyplácet ČSSD. Jak to, že se to odehrává dnes, jak to, že to jsou všechno záměry parlamentních stran. Myslím, že občané nedůvěřují parlamentním stranám, protože žijí v systému, který je klientelský, který je korupčně náchylný.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

V tom případě nerozumím tomu, proč říká pan Kasl, že tam nepatří podnikatelé, když to teď potvrdil. Potvrdil to, že to majetkové přiznání je důležité i pro tu podnikatelskou sféru.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Je to pořád léčba následků, chcete-li léčit nemoc, potom musíte mít správně stanovenou diagnózu a správná diagnóza znamená, čím více o nás stát rozhoduje, čím více je to rozhodování neprůhledné, tím větší prostor pro korupci je. Proto také za vlády sociální demokracie se ten problém tak zhoršil.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Pane místopředsedo, to není pravda. Ono to za té vlády ODS bylo to samé, akorát že toho majetku státu bylo tolik, že se na to tolik nevidělo.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

To nemáte vůbec pravdu.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Ale určitě mám, protože ten proces privatizací v 90. letech myslím, že je neprůhledným dodneška a bylo by na čase, aby se to stíhalo. To ale přeci není nic následného. Majetkové přiznání je přeci preventivní opatření, protože to ukazuje, že určitý člověk má v určitém momentě takový majetek a ti, kteří ho legálně nabyli, se vůbec takového majetkového přiznání nemusí bát.

Moderátor (Václav Moravec):

Já jen dodám, že jsme zvali i zástupce ČSSD, zvali jsme předsedu poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka a ten pozvání do tohoto pořadu odmítl, protože jsme chtěli dát prostory sociálním demokratům. Pro tuto chvíli děkuji místopředsedovi SNK-ED Janu Kaslovi, děkuji vám, že jste byl hostem dnešních Otázek.

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Děkuji také.

Moderátor (Václav Moravec):

Na shledanou.

Jan Kasl /SNK-ED/, místopředseda a pražský lídr:

Na shledanou.

Moderátor (Václav Moravec):

Když se, pánové, zaměříme na právě, vy jste tu zmínil, pane předsedo, vyšetření těch privatizačních kauz, které podle vás je záměrně odkládané, teď jde o kauzy, když jste tady reagoval explicitně na Ivana Langera a na ODS?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Ne, já myslím, že v tomto ohledu není také zájem. Zájem o prověření toho, jakým způsobem došlo k privatizaci některých majetků, řekl bych až neochota vyšetřovat to, jakým způsobem se ty věci odehrály.

Moderátor (Václav Moravec):

Počkejte, to znamená, že pracují tady orgány činné v trestním řízení z toho, co říkáte na nějakou politickou objednávku, že o to není zájem?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Já jsem přesvědčen, že za tu dobu mohlo zaniknout tolik důkazního materiálu, že to ani vyšetřit dneska nejde. Já nechci obvinit současné orgány činné v trestním řízení, ale to, co se tady odehrávalo do roku 1997, 1998, to bylo také neprůhledné.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Osm let se o tom mluví, my nejsme ve vládě, nemůžeme nic ovlivňovat a přesto se nic takového neprokázalo. Oproti tomu máte nekonečný seznam Svoboda, Součková, Kavan, Srba, Lachnit, Palas, Mertlík, Zgarba, Gross, Rath, Klimovičová, Snopková, Doležal, Pospíchal, Vybíral, Hanáček, Láznička, Švarcová, to je nekonečný seznam skandálů vládní sociální demokracie.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

My jsem vydali v alternativách občasník KSČM, souhrn všech skandálů vyšetřovaných, odsouzených i neodsouzených ODS.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Proč jste, pane místopředsedo, pomohli vládě zamést po koberec případ Unipetrol? Byli to přeci vaši poslanci, kteří .

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Teď, pane předsedo, nelžete, to je jako bych já řekl, že vy chcete být ministrem vnitra jenom kvůli tomu, abyste odstranil všechny kauzy které se týkají vás nebo ODS. To přeci nechci říkat.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

To neříkejte.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Ale mohl bych to říci, protože to se samozřejmě v České republice normálně vypráví.

Moderátor (Václav Moravec):

To se vypráví, že Langer chce být ministrem vnitra?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Samozřejmě.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Kdybych já dal na všechno, co se vypráví, ale všichni jsme viděli korupci v přímém přenosu. Jak je to možné, jaký je to vzkaz pro občany?

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Čím jsme pomohli vládě? My jsme přeci jasně řekli, kde je politická odpovědnost, co už je věcí orgánů činných v trestním řízení. Vyšetřování v Poslanecké sněmovně má jenom určitou část svých možností a povinností.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Nemohu s vámi souhlasit.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

Ale zbytek musí udělat vyšetřovatel a státní zastupitelství, aby mohl být ten konkrétní člověk potrestán. Vy to víte stejně dobře, jako já, máte také právnické vzdělání a vy víte, že vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny nemůže dát konkrétní obvinění, sdělit obvinění podle trestního řádu.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Vyšetřovací komise mohla udělat více, vy jste na tom neměli zájem.

Vojtěch Filip /KSČM/, předseda strany, místopředseda PS PČR:

My jsme na tom měli zájem.

Moderátor (Václav Moravec):

V této diskusi budeme pokračovat po Zprávách, pokračujeme po Zprávách.

Moderátor (Václav Moravec):

Připomínám, že hlavními hosty dnešních Otázek jsou místopředsedové poslanecké sněmovny. Za KSČM Vojtěch Filip a za ODS Ivan Langer. Aféra kolem možných manipulací s bezpečnostními prověrkami nekončí. Sněmovní komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu chce, aby premiér Jiří Paroubek odtajnil zprávy bezpečnostní informační služby. Zprávy kontrarozvědky upozorňovaly na korupci v NBÚ. Podle poslanců tajná služba už v roce 2001 vládu varovala, že vedení úřadu manipuluje s bezpečnostními prověrkami. Komise proto od bývalých premiérů Miloše Zemana, Vladimíra Špidly i Stanislava Grosse chce vysvětlení, proč varování BIS ignorovali.

Komise si chce na některé z dalších jednání pozvat expremiéry Zemana, Špidlu a případně Grosse, aby vysvětlili, proč BIS dostala pokyn k vyšetřování Národního bezpečnostního úřadu a proč vláda na její varování nereagovala. Tajná služba v dokumentu popisuje stav NBÚ v letech 1999 a 2000. Podle poslanců zpráva v souvislosti s tehdejším vedením NBÚ v čele s Tomášem Kadlecem mluví o bezpečnostním ohrožení. Aféry kolem NBÚ po odchodu Tomáše Kadlece z čela úřadu neskončily. Důvěryhodností úřadu letos otřásla kauza Kadlecova nástupce Jana Mareše a předtím případ někdejšího sekčního šéfa Vladimíra Šiši. Šiša je stíhán za braní úplatků od gangu konkurzního soudce Berky. Poslanci už několikrát dali jasně najevo, že aféry kolem NBÚ nesmějí vyznět do ztracena.

Pavel Severa /KDU-ČSL/,sněmovní komise pro kontrolu NBÚ:

Pokud se některé věci potvrdí u některých pracovníků a systémové chyby, tak to budeme řešit bez ohledu na to, kdo na které funkci seděl či sedí.

TomášKladívko /ODS/,sněmovní komise pro kontrolu NBÚ:

Chceme být ubezpečeni o tom, zda odchodem pana Šiši skutečně odešli všichni lidé z NBÚ,kteří by mohli nést další bezpečnostní rizika.

O nutnosti zlepšit kontrolu nejvyššího bezpečnostního úřadu jsou přesvědčeni i senátoři. Premiér Jiří Paroubek a vláda na to podle nich nestačí. Podle senátorů za ODS je zapotřebí zavést důkladnější soudní kontrolu Národního bezpečnostního úřadu.

Moderátor (Václav Moravec):

Dodejme, že Národní bezpečnostní úřad nemá od rezignace Jana Mareše ze začátku února řádného ředitele. Na kolik to podle vás, pánové, jako místopředsedů poslanecké sněmovny, protože tady je nový sněmovní orgán, úřad nebo respektive komise, která kontroluje Národní bezpečnostní úřad, na kolik to ohrožuje chod, že dodnes premiér Jiří Paroubek nevybral zástupce Jana Mareše, řádného ředitele, pane místopředsedo?

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Já myslím, že tady ohrožení existuje. Já myslím, že by vláda neměla příliš váhat a jinak konkrétně k tomuto úřadu musím říct, že my jsme se setkali s tolika odmítáním. Našim lidem vydal bezpečnostní prověrku, že jsme řadu let nemohli mít jako politická strana ani lidi v kontrolním orgánu BIS nebo vojenského zpravodajství a také prověrka některých našich lidí trvala více než tři roky.

Moderátor (Václav Moravec):

A nebylo to ale tím, že byly bezpečnostním rizikem kvůli své minulosti?

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Nebyly, protože ji všichni nakonec dostali.

Moderátor (Václav Moravec):

Nebyly. Takže záměrně to zdržovali?

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Záměrně to zdržovali a myslím si, že v tomto ohledu to byla.

Ivan Langer /ODS/,místopředseda strany a PS PČR:

To vy si musíte vybrat asi lepší lidi do KSČM, pane předsedo. Nedivte se, jestli je nahlíženo na minulý režim optikou jeho protiprávnosti a zločinnosti, tak potom lidé, kteří se účastnili aktivně na tom režimu, mohou být považováni důvodně za bezpečnostní riziko pro tento stát.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Pane místopředsedo, já myslím, že to byly čistě politické zadání v tehdejším bezpečnostním úřadu tak, abychom neměli možnost někoho navrhnout a nechat zvolit do kontrolního orgánu. Protože si myslím, že kontrolní orgány patří opozici a v tomto ohledu jsem přesvědčen, že tak abychom my neměli informace, tohle bylo záměrně děláno.

Moderátor (Václav Moravec):

Podle vás je ale tedy neudržitelný ten stav, kdy řádného ředitele NBÚ nemá?

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Ano, já myslím, že je potřebné, aby byl jmenován ředitel bezpečnostního úřadu už kvůli tomu, že by tam měl někdo dělat pořádek, měl by někdo svým způsobem tento úřad řídit tak, aby v něho mohla být do budoucna alespoň zčásti vložena důvěra.

Moderátor (Václav Moravec):

Ivan Langer je členem oné poslanecké sněmovny pro kontrolu NBÚ. Také považujete za řekněme ohrožující stav chodu NBÚ, že tam je stále prozatímní ředitelka, která prozatím nahradila Jana Mareše.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Určitě ano. Každý úřad, který nemá svoji hlavu, tak je tím postižen, ochromen. I zastupující paní ředitelka nemůže dělat jakoby rázné, třeba i koncepční kroky pro řízení toho úřadu, neboť k tomu nemá mandát. A tím se jen prohlubuje krize Národního bezpečnostního úřadu, která započala podle mne už svým vlastním vznikem a svým prvním ředitelem. A obávám se, že musím hodnotit to, co se tam odehrávalo, odehrávalo v minulém čase, za klasický důkaz prorůstání téměř organizovaného zločinu do státní správy. A koneckonců i o tom hovoří ona zpráva bezpečnostní informační služby a všichni poslanci, členové té kontrolní komise bez ohledu na politické strany se shodli. Že je skandální, nepřijatelné, ten způsob, jakým bylo s touto zprávou naloženo, a právě proto jsme se všichni shodli na tom, že chceme vědět, jak je možné, že premiér Zeman, premiér Špidla, premiér Gross s tímto varováním nic nedělali.

Moderátor (Václav Moravec):

A co by správně mělo v případě, že by Jiří Paroubek, k němuž je směřována ta výzva, v případě, že jí odtajní, co by mělo následovat dál, aby NBÚ už nebyl zpochybňován, byť když sem přijíždějí experti ze Severoatlantické aliance. Tvrdí, že a dělají se audity, že ten chod toho úřadu zas není tak ohrožen, aby byl zásadním bezpečnostním rizikem pro Českou republiku jako členský stát Severoatlantické aliance, pane místopředsedo Filipe.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

No já myslím, že je tady ještě úkol pro poslaneckou sněmovnu a mě mrzí, ale opravdu velmi, že neprošel můj pozměňovací návrh už v době vzniku nejvyššího bezpečnostního úřadu na to, aby jejich prověrky byly kontrolovány soudem. Já jsem předložil konkrétní návrh a tenkrát kolegové z jiných politických stran, to bylo ještě v době opoziční smlouvy, odmítli tento návrh, aby se taková prověrka dala přešetřit soudem. Je to podle mého soudu dokonce útok na ústavnost, protože každý má právo na svého soudce a nelze tedy něco takového dělat. To trvalo velmi dlouho, než se to napravilo alespoň zčásti, ono to není úplně prověřitelné, ale alespoň zčásti se to napravilo. A podle mého soudu tím totiž začal vznikat tlak na to, aby se ty poměry v NBÚ vůbec začaly napravovat. A podle mého soudu, kdyby to tam bylo od začátku ta soudní přezkoumatelnos těch rozhodnutí, tak jsme nedospěli k takovému stavu, který tam nastal.

Ivan Langer /ODS/,místopředseda strany a PS PČR:

Já asi použiji opět medicínskou terminologii. Domnívám se, že ten zhoubný nádor byl vyoperován a našim úkolem, jako kontrolního orgánu je zjistit, zda byly odstraněny a zničeny také všechny metastázy. A právě proto potřebujeme mít před sebou důkladný přehled o tom, jakým způsobem prověrky byly udělovány, neboť existuje celá řada pochybností o tom, že někteří prověrku dostali, aniž by ji měli dostat, někteří ji nedostali a přitom ji měli dostat. A to přesně souvisí potom s tím, co jsem říkal, prorůstání organizovaného zločinu do Státní správy.

Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, požadujete nějaký celkový, personální prověrkový arbitr?

Ivan Langer /ODS/,místopředseda strany a PS PČR:

My jsme požádali paní zastupující ředitelku o to, aby se skutečně provedla důsledná kontrola prověrek v minulosti, my jsme definovali jakési parametry, které prověrky by kontrolovány být měly, aby se určilo, které osoby se těchto prověrek účastnily a aby z toho vyplynula případná personální odpovědnost. Proto já hovořím o těch metastázách, které možná už zničeny byly, možná ne, ale naší povinností je mít jistotu, že jsou všechny pryč, a že Národní bezpečnostní úřad může konečně snad po tolika letech chaosu, nekoncepčnosti a manipulací normálně pracovat.

Moderátor (Václav Moravec):

Předpokládám, že KSČM také jako opoziční strana bude souhlasit, ostatně to schválili i vaši zástupci.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Každá strana má jednoho zástupce, tedy náš zástupce s tím souhlasil, my s tím jeho názorem zcela souhlasíme.

Moderátor (Václav Moravec):

Mě jde jenom o to, zda toto může udělat zatím úřadující ředitelka, nebo jestli toto spíš není úkol pro toho nového šéfa NBÚ. A je teď otázka, zda jmenovat nového šéfa NBÚ ještě před volbami v tak vypjaté atmosféře, která tady je před volbami.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

To je věc politické odpovědnosti předsedy vlády. Je to stejné, jak s těmi povodněmi. Je důležité vědět, co bude v budoucnu, ale je potřeba trvat důsledně na tom, aby se objasnilo, co bylo. A my musíme mít odpověď na otázku proč, když Bezpečnostní informační služba upozorňuje na machinace při udělování bezpečnostních prověrek, který má být zodpovědný vrcholné vedení, tehdejší vrcholné vedení národního bezpečnostního úřadu, tak proč s tím vláda a tři premiéři nic neudělali a ten poslední, Stanislav Gross toho bývalého ředitele dokonce odměnil funkcí ve Státním podniku Čepro.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

To já myslím, že si zaslouží prověrku a jestli to má udělat premiér teď, nebo to má být věc po volbách.

Moderátor (Václav Moravec):

Řekl jste, že to, že NBÚ nemá řádného šéfa.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany

Já ne, já jenom podotýkám, mě ta otázka připadá trochu nepatřičná. Já chápu, že dnes premiér pravděpodobně bude řešit spíš povodně, než něco jiného. Ale v každém případě to má být co nejdřív, to znamená, jestli to nebude dneska nebo zítra, nechť je to příští týden. Ale prostě ať se ten ředitel jmenuje, protože je to skutečně nutné.

Moderátor (Václav Moravec):

Ještě před povodněmi ale byly dva měsíce, jen dodám, že Jan Mareš byl odvolán začátkem února.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Jenom prosím, aby to bylo řešeno skutečně průhledným způsobem a nikoliv teď jak najednou vláda zasedne, odvolá předsedu Českého telekomunikačního úřadu, dosadí si tam svého sociálnědemokratického exponenta, který vůbec nemá prověrku Národního bezpečnostního úřadu, takže nemůže být seznamován s utajovanými dokumenty, tudíž ČTÚ na základě toho nemůže fungovat a to je přesně ten jánabráchismus a klientelismus, který prezentuje sociální demokracie. Pokud to bude otevřeným způsobem, bude vybrán doopravdy jakoby seriózní profesionál, potom nechť to je před volbami.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Já jsem také pro to, aby to byl seriózní profesionál, určitě by to nemělo být předmětem jaksi machinace vládní koalice.

Moderátor (Václav Moravec):

Vy jste byli osloveni jako zástupci vašich stran, protože NBÚ je poměrně silný a silový úřad, je to de facto jedna z tajných institucí a tajných služeb. Byli jste vy, jako zástupci opozice osloveni Jiřím Proubkem?

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Musím říct jako předseda politické strany, že jsme osloveni nebyli.

Ivan Langer /ODS/, místopředseda strany a PS PČR:

Nebyli, protože pan premiér Paroubek k tomu přistupuje svérázně, to je jeho způsob pojetí demokracie. Správný názor je ten, který mám já a o ničem jiném se s nikým nemusím radit. Bohužel.

Moderátor (Václav Moravec):

Já jen pro úplnost ještě jednou opakuji, že jsme zvali i zástupce ČSSD Lubomíra Zaorálka, který pozvání do dnešních Otázek nevyužil. Hosty otázek tedy zhruba hodinu byli Vojtěch Filip, místopředseda poslanecké sněmovny za KSČM, děkuji, že jste přijal mé pozvání.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Děkuji za pozvání a přeji hezký zbytek neděle. Někdy zase přijdu, ale teď bych rád jako stihnul hokej v Českých Budějovicích.

Moderátor (Václav Moravec):

Já myslel, že ještě podívat se do povodňových oblastí.

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Tam to musí řešit výkonní lidé.

Moderátor (Václav Moravec):

Politici, myslíte, že by se neměli, teď myslím z těch nejvyšších funkcí motat?

Vojtěch Filip /KSČM/, předs. strany, místopředs. PS PČR:

Politici také samozřejmě, taky jsem se tam byl podívat, ale já nemám rozhodovací pravomoc a naší povinností je uvažovat o tom, jestli je potřeba přidat, nebo nepřidat peníze, jakým způsobem k tomu dojít. A naší povinností je také potom být důslední v tom, aby když se přijme nějaký závěr, aby se promítl za prvé do zákona a za druhé do kontrolní pravomoci poslanecké sněmovny.

Ivan Langer /ODS/,místopředseda strany a PS PČR:

Tak já se vracím do Olomouce, kde ta situace je velmi vážná, ale věřím, že pan hejtman i krizový štáb to zvládne a moc přeji všem, abychom to zvládli.

Moderátor (Václav Moravec):

Děkuji také místopředsedovi poslanecké sněmovny za ODS Ivanu Langrovi.

Česká televize, 2. dubna 2006