Média o IL / Podle Mandelsona si ČR zaslouží obdiv
[21.02.2006]
Finance
Podle Mandelsona si ČR zaslouží obdiv
Hospodářské výsledky ČR, nezaměstnanost, státní dluh
Praha se stala prvním místem, které letos navštívil komisař Evropské unie pro obchod Peter Mandelson. Naši metropoli si komisař vybral podle svých slov ze tří důvodů:
"Za prvé obdivuji kladné výsledky této země a vlády. Druhým důvodem je, že sdílím hospodářské hodnoty této země a vlády. Prahu jako místo ke své první letošní návštěvě jsem zvolil také proto, že chci poděkovat vládě ČR a zejména ministrovi průmyslu a obchodu ČR Milanu Urbanovi za to, jak aktivně a viditelně se česká vláda účastní jednání v Bruselu zejména v oblasti obchodu a vnější konkurenceschopnosti," uvedl jako třetí důvod komisař EU Peter Mandelson po svém jednání 7. února na ministerstvu obchodu a průmyslu ČR.
Tam jednal s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Martinem Tlapou o aktivní obchodní politice Evropské unie, reformě společné zemědělské politiky unie, o obchodu, konkurenceschopnosti a o směrnicích o službách na vnitřním trhu.
Peter Mandelson, který je čestným členem Policy Network, evropského a mezinátodního "mozkového trustu", jehož časopis a konference podporují komunikaci a diskusi politických idejí na pomezí středu levice, jako i evropské sociálně demokratické myšlení, při té příležitosti označil Českou republika za evropského ekonomického vůdce.
Podle něj má naše země "dobrý hospodářský růst, ve srovnání se sousedními zeměmi relativně nízkou nezaměstnanost a relativně nízký veřejný dluh".
Na tyto výroky okamžitě reagoval místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a místopředseda ODS Ivan Langer. Podle něj "nezaměstnanost za vlády ČSSD ustavičně roste. Zatímco v roce 1996 bylo v této zemi 161 tisíc nezaměstnaných, letos v lednu to bylo již více než 530 tisíc lidí. Pro pana komisaře je to možná relativně nízká nezaměstnanost, pro občany této země je však tato nezaměstnanost gigantická".
Ivan Langer dále kritizoval výši státního dluhu. "Ten byl v roce 1997 před nástupem sociální demokracie k moci 175 miliard korun, po sedmi letech její vlády čini 713 miliard a na konci letošního roku to bude již 800 miliard korun. Když se loni narodil můj syn, dala mu ČSSD do vínku dluh 60 tisíc korun, letos je to už 70 tisíc a příští rok to bude 80 tisíc. Pro pana komisaře a sociální demokracii opět nízký dluh, pro nás ostatní je to dluh nepředstavitelně vysoký, a to i přes desítky miliard utracených na investičních pobídkách a "aktivní" politiku nezaměstnanosti."
Místopředseda ODS hospodářský růst přiznal. Podle jeho slov se tak však neděje zásluhou stávající vlády, kterou přijel komisař EU Peter Mandelson podpořit, ale "je to kvalitami českých podnikatelů a firem a odbornosti jejich zaměstnanců. Českému vývozu a celé ekonomice se sice relativně daří, ale je to daleko méně, než je její potenciál. Pokud by totiž vláda již provedla potřebné ekonomické reformy, mohl být růst HDP minimálně o dvě procenta vyšší. Česká republika tak jede po dobré dálnici, ale trabantem namísto toho, abychom jeli superbem".
Zároveň připomenul, že "v přibližování k průměru "starých" zemí evropské patnáctky jsme po roce 1998 na posledním místě mezi novými členskými zeměmi. Vývoz a hospodářský růst je navíc z velké části tažen velkými zahraničními firmami, nikoli drobnými a středními podnikateli. Jak ukazuje případ hranické továrny LG Philips, je tato cesta velmi křehká a zranitelná ..."
Eurofirma, 3/2006