Přepisy diskuzí / Česká televize: Otázky Václava Moravce
[13.02.2006]
Policie
Česká televize: Otázky Václava Moravce
Témata diskuse: NBÚ, reforma policie, akce CzechTek, korupce
Hezký den s Českou televizí. Policejní odposlechy nám jako veřejnosti v uplynulých letech pomohly nahlédnout do poměrů v českém fotbale. Po kapřících, desetnících, třicetnících a vyžlucení jsme se v tomto týdnu dozvěděli, co se děje ve státní zprávě. Ve státní správě, která má navíc co dočinění s bezpečností. Řeč je o Národním bezpečnostním úřadě. Opět díky policejních odposlechům tak víme, jaké jsou recepty na proniknutí lidí z podsvětí do aparátu státu. Stačí dávat dárky, řetízky, hodinky, a tak podobně. Co ještě se dozvíme, jak to v Česku chodí? Nejen o policejních odposleších a napojení lidí z podsvětí na policii, tajné služby a státní aparát budou diskutovat ministr vnitra František Bublan a místopředseda ODS, stínový ministr vnitra Ivan Langer. Hosty Otázek bude i předseda sněmovní komise pro kontrolu NBÚ, poslanec sociální demokracie Miloš Titz a zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia Jan Chmelík. O čem se po dnešních Otázkách bude mluvit?
Policisté z kanceláří začnou sloužit v ulicích. Ministr vnitra František Bublan chystá zásadní změnu, chce posílit množství policistů - pochůzkářů.
Protesty v islámských zemí kvůli karikatuře proroka Mohameda pokračují. Česká vláda by svůj postoj k problému karikatur měla probrat ve středu.
ODS kritizujme, že dodnes není znám viník úniku policejních odposlechů v kauze jejího bývalého poslance Vladimíra Doležala.
Moderátor (Václav Moravec):
Jak bylo řečeno, prvními hosty dnešních Otázek jsou ministr vnitra František Bublan, vítejte po čase, hezký dobrý den.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Dobrý den.
Moderátor (Václav Moravec):
A místopředseda ODS, místopředseda Poslanecké sněmovny a ještě navíc stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer. Hezký dobrý den.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Dobrý den přeji.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste se naposledy v tomto studiu střetli před čtyřmi měsíci, tehdy Ivan Langer, pokud si dobře vzpomínám vyzýval Františka Bublana k rezignaci v souvislosti se stavem policie, František Bublan nerezignoval, ale, pane místopředsedo, když se podíváte na současný stav policie, na to, jak Vladimír Husák zahájil reorganizaci, začal komunikovat uvnitř policie a změnil další věci, které se týkají policejního prezídia, jako například utvořil specializované týmy, úže spolupracuje se státními zástupci. Není to krok k lepšímu?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Je to krůček k lepšímu, ale pokud policejní prezident nebude mít vedle sebe ministra vnitra, který má jasnou vizi toho, co chce dělat, jak má vypadat policie, jaká má být role policisty, tak nezmůže vůbec nic.
Moderátor (Václav Moravec):
To podle vás František Bublan nemá?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já se obávám, že pan ministr a teď se prosím, pane ministře, neurazte, naplňuje to pořekadlo týkající se leckdy některých žen, neví, co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane. Já jsem neměl možnost vidět žádnou ucelenou vizi typu Modré šance pro slušné lidi ze strany pana ministra a podle mě právě proto vypadá resort tak špatně, jak vypadá. Ta kritická situace se podle mě nezlepšuje, atmosféra mezi policisty není dobrá.
Moderátor (Václav Moravec):
Vaše výzva k rezignaci tedy trvá i po čtyřech měsících?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já jsem si kladl otázku, když jsem šel do studia, co by se stalo, kdyby pan ministr nebyl ministrem a odpověděl jsem si, že vlastně vůbec nic.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Ta výzva k rezignaci nebyla poprvé. co jsem nastoupil do funkce, tak jsem jí zažíval hned od těch prvních měsíců, a tak jsem si kladl otázku, proč to je. Nakonec jsme si říkal, nesmím se nechat otrávit, protože ono i na tom může být něco pozitivního, takže některé ty výzvy nebo některé ty výtky jsem i řešil. Je to skutečně krůček, jak říkal pan místopředseda, ale my to děláme krůček po krůčku.
Moderátor (Václav Moravec):
To, že pane ministře, nemáte koncepci, vizi, jak vás tady nařkl váš stínový protějšek, zatímco on má Modrou šanci?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Modrá šance není jenom o policii, já mám spolu s policejním prezidentem vizi, máme koncepci, jak zreformovat policii. Nemusíme jí dávat do žádné Modré šance, nechceme z toho dělat politiku, protože to je skutečně záležitost profesní, je to záležitost policejní a tato vize se postupně naplňuje, už se zreformovalo policejní prezídium, nastaly další, o čem jste mluvil, tak já si myslím, že víme, kam chceme jít a věřím tomu, že tam také dospějeme.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já si nemyslím, že vize je politikům v špatném slova smyslu. Přeci politik a vy jste politik, pane ministře, musím mít jasný cíl, kam chce jít a musí mít propracované jednotlivé kroky, jak se k tomu cíli dostat. A já se obávám, že žádná taková jasná vize a ten sled kroků zatím nebyl předložen a říkám bohužel, protože na špatnou situaci v policii doplácíme všichni.
Moderátor (Václav Moravec):
V jakém dokumentu ho najdeme, když Ivan Langer tvrdí, že vizi nemáte, vy tvrdíte, že reorganizace je. V jakém dokumentu, aby si ho pan místopředseda případně prostudoval?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Samozřejmě není problém si ho prostudovat. My ten dokument máme zpracovaný, ale ministr je od toho, aby dal vizi policejnímu prezidentovi, jak chce, aby ta policie pracovala. Tu vizi já jsem mu dal, policejní prezídium zpracovalo, skutečně je to dokument, který dává jasné cíle nebo ukazuje cesty, jak se k těm cílům dostaneme, takže my ten dokument máme, je interní, my ho postupně naplňujeme a skutečně já z toho nechci dělat nějakou politickou věc nebo nechci si na tomto budovat politickou kariéru. Já chci, aby byly vidět skutky, aby byli vidět policisté v ulicích, jak jste říkal, nikoliv abychom měli jen nějaký dokument.
Moderátor (Václav Moravec):
Pojďme ty jednotlivé kroky rozebrat v tomto pořadu, máme na to více než 60 minut. Oprávněný, ale nepřiměřený, tak se dá do dvou slov shrnout postoj veřejného ochránce práv Otakara Motejla k policejnímu zásahu při loňské technoparty CzechTek. Policie podle ombudsmana postupovala špatně, dala přednost násilnému řešení namísto hledání cesty k domluvě, navíc několikrát neříkala pravdu, když například informovala o pozemcích, které si technaři pronajali. Otakar Motel proto ve své správě navrhl policii změny, aby se podobná pochybení neopakovala.
Hromadná okupace, tak nazývá ombudsman Otakar Motejl postup technařů, kteří kromě pozemku pronajatého pro svoji akci obsadili i ty sousedící. Policie ale proti nim zasáhla až příliš tvrdě. Podle Motejlovy zprávy mohla volit jiné metody.
Otakar Motejl, 31.1.2006, veřejný ochránce práv:
Zákrok byl oprávněný, že tam ovšem došlo k některým zákrokům nebo postupům, které nebyly zcela v souladu s některými principy zákona o policii.
Štěpán Dlouhý, 31.1.2006, spoluorganizátor protestů proti polic.zásahu:
Pro nás je to určitá satisfakce, je to potvrzení toho, že ty naše srpnové, následně zářijové protesty byly naprosto odůvodněné. Je to vlastně první objektivní výsledek vyšetřování, který nám dává za pravdu ve všech zásadních bodech.
Při policejním zásahu na CzechTeku byly zraněny desítky technařů i policistů. Ti byli speciálně vyzbrojeni. Proti tanečníkům použili i vodní dělo a slzný plyn. Podle ombudsmanovy zprávy má policie pro příště raději zlepšit svojí strukturu řízení při podobných akcích a naučit se komunikovat se skupinou, proti které zasahuje.
Václav Husák, 31.1.2006, policejní prezident:
My jsem počítali s tím, že celá řada kroků, které se v tom materiálu objeví, že nebude pro policii příznivá. Nicméně, po prostudování jsme byli překvapeni.
Začátkem týdne se veřejnost dozvěděla, že inspekce ministra vnitra bude znovu prověřovat případ čtveřice chebských policistů, kteří zasáhli proti jednomu z účastníků CzechTeku. Plzeňské státní zastupitelství totiž zrušilo rozhodnutí inspekce o odložení této kauzy.
Moderátor (Václav Moravec):
Zprávu veřejného ochránce práv Otakara Motejla by se v následujících týdnech měkli na své schůzi zabývat poslanci. Stane se tak na začátku března. Pane ministře, každého diváka České televize bezesporu napadne, jaké kroky doporučíte policejnímu prezidentovi, jaké kroky budou v policii, konkrétní kroky budou učiněny, aby se ta věc s CzechTekem neopakovala, aby příště jste byli chváleni ombudsmanem?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Ta chváleni, o to snad ani nejde, ale já jsem s ombudsmanem hodně komunikoval, policie také s ním komunikovala, dala mu spoustu podkladů a já jsem tu zprávu přivítal, protože ona je skutečně velmi dobrá, ombudsman si s tím dal skutečně velký kus práce na rozdíl od některých kritiků, kteří pouze přejímali některé zprávy neobjektivně.
Moderátor (Václav Moravec):
Ale s obsahem nejste tak zcela spokojen?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Zcela úplně ne, ale hodně věcí je tam skutečně pravdivých a hodně věcí budeme realizovat.
Moderátor (Václav Moravec):
Můžete je teď vyjmenovat?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Můžu vyjmenovat. Na prvním místě je nám skutečně vytýkáno to, že policie málo komunikovala s těmi technaři. My už vytváříme týmy, které budou vycvičeny k tomu, aby dokázaly komunikovat s takovou to masou lidí, máme už nastavenou spolupráci s německou policií, dokonce jsme pozváni na první máj do Německa, protože v Německu jsou velmi silné demonstrace především těch levicových radikálů, takže i tam se můžeme poučit. Další taková věc už vyšla v nařízení policejního prezidenta, aby tyto akce byly řízeny z pozice krajského ředitelství, nikoliv pouze okresního, což si myslím, že je velmi důležité. Potom chceme do těchto akcí nasadit psychology, chceme tam nasadit vyjednávače, chceme zlepšit dokumentaci akcí, dokonce bych nabídl některým médiím nebo novinářům, že by byly součástí toho dokumentačního týmu, aby se přímo na tom podíleli, aby potom nedocházelo k tomu, že něco jiného ukazuje policie a něco jiného ukazují média, aby skutečně šlo o ten objektivní obraz.
Moderátor (Václav Moravec):
To jsou hlavní kroky, které už činíte, o kterých bylo rozhodnuto?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To jsou policejní kroky, já mám ještě jeden krok a ten si myslím, že je také hodně důležitý. Ministerstvo vnitra totiž jako oddělené od policie připravuje takovou modelovou vyhlášku pro obce, protože to není jenom záležitost policie. Já nechci, aby se zase příště celý národ díval, jak se potýká policie s technaři. Do toho je zapotřebí vložit iniciativu České obchodní inspekce, hygieny, obcí především.
Moderátor (Václav Moravec):
Tedy máte už tu vyhlášku, kterou jste sliboval v srpnu krátce po CzechTeku?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To jsem sliboval zákon, ke kterému nedošlo, protože přeci jenom jsme uznali, že tvořit zákon jenom kvůli technařům je možná nadbytečné, ale chceme pomoci obcím, aby obce si dokázaly samy zajistit hladký průběh těchto akcí, aby se na tom obce podílely.
Moderátor (Václav Moravec):
Kdy ta vyhláška bude?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Koncem února ji dáme všem obcím.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, tady jste slyšel konkrétní kroky, které František Bublan a policejní prezident učinili v souvislosti se zprávou ombudsmana. Jsou pro vás uspokojující, dostatečné?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
To, co říkal pan ministr teď před chvíli, jsem já říkal několik málo hodin a dnů bezprostředně po CzechTeku a pan ministr všechna tato kritická slova odmítal. Vzpomeňte si můj hodnotící soud, říkal jsem špatná taktika a strategie, špatný způsob velení, špatná komunikace s těmi technaři a z toho plynoucí nepřiměřenost zákroku, která poškodila i samotný obraz policie v očích veřejnosti
Moderátor (Václav Moravec):
To byla kritika, teď tady slyšíte kroky k nápravě. Jsou pro vás uspokojivé, dostatečné?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Pane moderátore, to samé, co říkal pan ministr teď, já jsem mu doporučoval tehdy bezprostředně po tom zákroku a pan ministr to odmítal. Já jsem přeci říkal, že je potřeba stanovit jasnou taktiku. Pane ministře, vy se usmíváte, ale říkal jsem to přesně....
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Vy jste to stanovil po bitvě, po bitvě je každý generál.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Víte, v čem je problém? Nemáte pravdu. Problém je v tom, že policie se nepoučila z minulých chyb, ke kterým došlo. To byl také předmět mé kritiky největší, protože tento CzechTek nebyl první a já jsem kladl přeci otázku, co se dělo ten rok od minulého CzechTeku, proč se policie nepoučila a nebyla schopná takovýmto způsobem zasáhnout, aby to bylo odpovídající, aby nedošlo k takovým škodám, aby ombudsman nemusel psát takovou zprávu.
Moderátor (Václav Moravec):
Pan moderátor se zeptá pana místopředsedy. Ty kroky, které vyjmenoval František Bublan, byť budou činěny půl roku po zásahu, na CzechTeku jsou dostatečné a vítáte je?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Jistě, to jsou přeci kroky, které jsem já doporučoval panu ministrovi pro další případný zákrok několik málo dnů po CzechTeku.
Moderátor (Václav Moravec):
V březnu bude sněmovna probírat zprávu Otakara Motejla.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já doufám, protože my jsme chtěli, aby se projednávala teď a nová vládní koalice to zamítla.
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, pane místopředsedo, ale ten argument byl jasný, nejdříve se projedná ve výborech, pak půjde na plénum, takový byl argument, který jsem slyšel v Poslanecké sněmovně.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já to respektuji a já věřím, že se tou zprávou budeme zabývat.
Moderátor (Václav Moravec):
Budete navrhovat nějaké usnesení, jako nejsilnější opoziční strana k té zprávě, ano nebo ne?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já budu chtít hlavně slyšet jasná slova pana ministra před sněmovnou, aby bylo jasné tedy, že konec omylů, náhod a tápání, poučili jsme se, víme, jak v takových to případech bude policie zakročovat, a to my stačí. Věřte, že já jsme vůbec nebyl nadšený z toho, co se tam odehrálo a jenom jsem si kladl otázku, proč se to odehrálo, proč takové škody.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Já zase tady s tím nesouhlasím. Každý ten CzechTek byl jiný. Když byl ten v Boněnově, tak z vaší strany byla kritika na to, že policie nezasáhla, teď byla zase kritika, že zasáhla. My nemůžeme předjímat.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Teď politizujete, schematizujete a náletujete. Pojďme tedy do detailů a řekněme si, v čem byly odlišnosti toho předcházejícího a tohoto. Proč se policie nepoučila? Proč vy jste lhal a police lhala na téma tohoto CzechTeku?
Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře, vy před sněmovnou, abychom dokončili tuto část, vy před sněmovnou tedy zopakujete to, co jste teď prozradil v Otázkách, jaké jste učinili kroky. Opozice, pokud ty kroky budou naplněny, tak to považujete za dostatečné?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
To jsou ty kroky, které my jsem doporučovali a já jsem říkal, že už měly být připraveny před CzechTekem. Pokud je policie přijme teď, říkám, sice pozdě, ale dobře. Myslím si, že by nás všechny to mohlo ušetřit od neprofesionálních zákroků.
Moderátor (Václav Moravec):
Ministr vnitra řekl, jaké kroky on přikázal policejnímu prezidentovi a vyhláška, kterou chce do konce února dát obcím, aby byla snazší organizace takových akcích, jako je technoparty. Podívejme se ještě na jeden aspekt. Policisté, kteří zasahovali, vyšetřování inspekce ministra vnitra. Jak jsem v úvodu říkal, tak inspekce ministra vnitra znovu prošetřuje případu čtveřice chebských policistů, kteří zasáhli, pane ministře, proti jednomu z účastníků CzechTeku. Plzeňské státní zastupitelství zrušilo rozhodnutí inspekce o odložení té kauzy. Neukazuje i případ CzechTeku, že inspekce ministra vnitra nefunguje tak, jak by měla? Ano nebo ne?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
V tomto případě se to takto nedá říci, protože státní zástupkyně dala k přešetření ten případ, přikázala, aby inspekce doložila další důkazy, aby doložila další odborné posudky, lékařské posudky a podobně. Nejde o to, že by zrušila nějaké rozhodnutí, protože to rozhodnutí potom bude na ní a já jsem si v tomto případě docela jistý, že to rozhodnutí bude potom spravedlivé a bude objektivní, protože ta státní zástupkyně paní doktorka Zelená všechny tyto kroky ještě nechává posuzovat na nejvyšším státním zastupitelství, bere to skutečně jako velmi silnou záležitost a chce, aby to rozhodnutí bylo správné, takže inspekce doloží další důkazy, další svědectví a ještě jedna věc, nejde pouze o ty čtyři, ona vyšetřuje asi dvacet takových podání, takže těch případů bude možná více, možná budou i různé výsledky, ale nejde pouze o ty čtyři, protože těch trestních podání bylo daleko více a všechna jsou vyřešena.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, na kauze CzechTek ukazuje se, že inspekce ministra vnitra funguje tak, jak má? Ano nebo ne?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já nechci paušalizovat na základě jednoho případu,ale já dlouhodobě zastávám stanovisko, že inspekce by neměla být pod ministerstvem, že by měla být přesunuta mimo resort tak, aby se zvýšila pravděpodobnost maximálně objektivity a nezávislosti toho vyšetřování.
Moderátor (Václav Moravec):
Stejnou věc navrhují i lidovci, kteří, jak jste řekl, v rozhovoru pro BBC, okopírovali část Modré šance.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já bych neřekl okopírovali, ale hlavně, když se lidé shodnou na dobré věci, tak je jedno, kdo vlastně s tím nápadem přišel, důležité je jej realizovat.
Moderátor (Václav Moravec):
To jsou státotvorná slova, počkejte, já vám je připomenu.Vy máte ambici být po volbách ministrem vnitra České republiky. V případě, že byste se jím stal, byť by ještě, protože přesunutí inspekce je pod ministra spravedlnosti by nějaký čas trvala, vy byste odvolal současného šéfa inspekce ministra vnitra Miroslava Borníka, který vede inspekci od 1. srpna 2004?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
I když nastupoval nový pan policejní prezident, tak jsem říkal, pro mě není až tak důležitý kdo, ale co, s kým, jak bude dělat a nějaké rozhodnutí týkající se šéfa inspekce by mělo být teprve na základě hlubší analýzy, skutečné kvality práce.
Moderátor (Václav Moravec):
Zatím takovou analýzu jako opoziční poslanec nemáte?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já nemám přístup vlastně do materiálů inspekce a nemohu fundovaně zodpovědně posoudit, jestli ano nebo ne. V tomto případu říkám, že v určité fázi policisté museli zakročit razantně na CzechTeku, to je jasné, a to jsem říkal také hned bezprostředně potom. To, co se ale následně dělo, tak doopravdy byly některé excesy, jejichž nevyšetření a zametení pod stůl udělá ještě větší škodu než samotný zákrok policie, protože si všichni řeknou, to je jasné, tam si můžou dělat, co chtějí a potom to zametou pod stůl a nic se neděje, a to by bylo velmi špatně.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Při tom vyšetřování ta inspekce v tom není sama, což je dobře. To dotuje státní zástupce a tady si myslím, že musíme skutečně počkat na ten konečný výsledek.
Moderátor (Václav Moravec):
Když se, pane ministře, teď podívám na obecné fungování i vaší inspekce jako inspekce ministra vnitra, když se Miroslav Borník ujímal funkce šéfa inspekce ministra vnitra, zadal si i tyto úkoly, podívejme se na ně. Reorganizace inspekce ministra vnitra České republiky, vyšetřování závažné hospodářské trestné činnosti policistů, vyšetřování napojení policistů na organizovaný zločin a užší spolupráce s policejním prezídiem. To byly čtyři hlavní priority Miroslava Borníka. Vy jste, jako ministr vnitra, spokojen s tím jak po roce a půl, kdy Borník je ve funkci šéfa inspekce ministra vnitra, on jako šéf inspekce funguje, ano nebo ne?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Pane redaktore, nikdy nemůžete být spokojen absolutně se vším, to je taková zásada. Já jsem byl seznámen s touto koncepcí, já jsem si dokonce vyžádal od pana ředitele Borníka. Byly tak ještě jiné body, které jste zde neuvedl. Většina těch bodů už je naplňována nebo dokonce splněna. U reorganizace došlo k personální obměně, což je velmi důležité. Došlo k tomu, že se zredukovaly takové ty menší expozitury po celé republice. Ty byly nevýkonné.
Moderátor (Václav Moravec):
Zeptám se jinak. Existuje něco, co je nutné v souvislosti s inspekcí ministra vnitra podle vašeho názoru jako ministra vnitra nyní měnit?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Přímo měnit ne, ale mám za to, že ještě více zapotřebí prohloubit prevenci. Inspekce musí působit jako prevence, aby neřešila pouze případy, které se už staly, aby sama vyhledávala taková ta kritická místa nebo možná rizikové skupiny policistů nebo rizikové útvary, aby sama vyhledávala možnosti, kde by mohlo dojít k nějaké trestné činnosti policistů a tady je zapotřebí ještě zlepšit tu práci.
Moderátor (Václav Moravec):
18 dní uniká před policií vrah, který zastřelil kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Vrh zabil Mrázka 25. ledna večer před pražským sídlem Setuzy naprosto profesionálně, jednou ranou asi ze 40 m. kdo za vraždou stojí, policie stále neví.
Policie se zatím k vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka nechce vyjadřovat. Některé policejní zdroje ale naznačují, že si podnikatelovu smrt mohl objednat jeho konkurent nebo obchodní partner. Policie v té souvislosti prověřuje verzi napjatých vztahů s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který se skrývá na Seychelských ostrovech. Verzi o pomstě konkurenta posílila v pondělí i reportáž České televize. Mrázek se svěřil před vraždou České televizi, že má strach o svůj život. Ukázal právě na Krejčíře.
František Mrázek, 6.2.2006, podnikatel, natočeno v lednu 2006:
Poslední, která je nejčerstvější, je být znovu unesený, ne tedy zastřelený, ale únos.
Mrázek dodal, že měl být unesený proto, aby Krejčíř a jejich společný přítel Tomáš Pitr ovládli potravinářskou formu Setuza. Krejčíř, stejně jako Pitr, tyto informace odmítl.
Moderátor (Václav Moravec):
Podle slov mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanky Kosinové se kriminalisté zatím zaměřili na zjišťování vazeb mezi Mrázkem a jeho nejbližším okolím. Opět jednoduchá otázka, pane ministře, už se podařilo po těch 14 dnech nebo více než 14 dnech vyšetřování jasně odpovědět na tu otázku, která mohla znepokojit veřejnost, jestli Mrázek byl napojen nějakým způsobem na policii a bezpečnostní složky ČR?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To vyšetřování je skutečně v počátku, dělá to tento útvar a já jsme rád, že to dělá tento útvar, protože on má nejblíže k tomu, k té tématice, má nejvíce informací z tohoto prostředí, takže očekávám, že tam bude nějaký pozitivní výsledek. Já zatím nemám informaci o tom, že by došlo k nějakému napojení na policisty, ale to se může během času objevit, takže to nechci úplně vylučovat.
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ta základní informace, zda Mrázek byl nějakým spolupracovníkem policie, kdyby přeci jím asi byl, tak by se to mohlo vědět do 14 dnů nebo ne?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Nechtějte po mě něco, co nemohu vědět, protože to bych byl hned tady interpelován panem poslancem, že nahlížím do spisu. Já ten spis neznám, já nevím, v jaké je to fázi. Já vím, že se stanovily vyšetřovací verze, určitý okruh podezřelých. Teď probíhají výslechy, probíhají jednotlivé úkony.
Moderátor (Václav Moravec):
Zatím ty prvotní informace ukazují, že mrázek nebyl spolupracovníkem, nespolupracoval s policií?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Pokud by tam byl nějaký náznak, tak bych se to dozvěděl tou cestou, že bych byl požádán o to, aby inspekce do toho případu vstoupila, protože by se jednalo o policisty. Zatím k tomu nedošlo, to znamená zatím asi nejsou informace žádné nebo takové síly, které by k tomu vedly.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, existuje nějaká informace v souvislosti s tou vraždou podnikatele Mrázka, kterou vy osobně považujete za znepokojivou, která vám vrtá hlavou jako stínovému ministru vnitra?
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já nemám svoji inspekci, ani policii, ani zpravodajské služby, ale já tam považuji za znepokojivé to, že pan Mrázek měl a media to často dokladovala, těsné vztahy s některými politiky a politiky ze sociální demokracie, byl zmiňován pan bývalý ministr Svoboda, pan bývalý poslanec Kraus, pan Hojdar. V souvislosti s panem Mrázkem se také mluvilo o vraždě bývalého sponzora ČSSD pana Lhotského, to jsou věci, které mě znepokojují a já věřím, že se to podaří rozplést, protož to, že se v Praze v této zemi mafiánským způsobem zabíjejí lidi, to přeci musí zneklidňovat každého a ptát se, proč to je. Vedle toho říkám, že bych byl rád, aby se došetřily případy jako jsou machinace pana bývalého ministra Zgarby, konání pana ministra Palase, který má bezprostředně blízko také k Setuze a zašantročil tam miliardový státní majetek a další a další případy, protože ty jsou neméně důležité a byl bych rád, aby kauza Mrázek to ostatní nezakryla pod stůl.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Pane poslanče, vy jste tady dal na jednu hromadu několik případů, které spolu vůbec nemusí souviset. Víte moc dobře, že lidé typu pana Mrázka, Krejčíře a dalších, pana Pitra, velmi rádi navazují kontakty do politiky. Nakonec vy jste to zažil sám, když jste byl s panem Kutalem, který obchodoval s lehkými topnými oleji někde na horách a ani jste o tom nemusel vědět, nemusel jste to tušit, tady toto může být stejný případ. Já znám, protože se v tom pohybuji delší dobu, já znám případy, že tito lidé ani ty kontakty nemají, ale jenom o nich mluví, aby si zvýšili svojí důležitost, takže já bych to nebral na silnou váhu. Skutečně počkejme na to vyšetření.
Moderátor (Václav Moravec):
Ukazuje se, pane ministře, ta dosavadní fáze vyšetřování v těch obrysech, ve kterých jste informován, že by bylo napojení Mrázek na střelbu na bývalého sponzora ČSSD Lhotského, je tam i tento rozměr?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Samozřejmě je to jedna z verzí. Předpokládám, že asi bude jedna z verzí, to zcela určitě, ale jak dalece je to pravděpodobné, neumím říci v tuto chvíli.
Moderátor (Václav Moravec):
Hostem Otázek je dnes i zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia Jan Chmelík, přeji vám hezký dobrý den a děkuji, že jste přijal mé pozvání, hezký dobrý den.
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
Dobrý den.
Moderátor (Václav Moravec):
Co především komplikuje pátrání po vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka?
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
Zejména ta okolnost, že vlastně samozřejmě jako neznáme vraha, neznáme ani zbraň, kterou se střílelo a nebyly nalezeny nábojnice, ani střela, takže to je velmi komplikovaná záležitost, od které se zpravidla při těchto kauzách vychází, takže to je velmi složitá situace.
Moderátor (Václav Moravec):
Tím, že mluvíte o střele, tedy o té kulce, které proletěla Mrázkovým tělem, nemáte vůbec žádnou stopu v té oblasti, tam jste se vůbec nepohnuli za více než 14 dní?
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
I přes poměrně náročné a rozsáhlé ohledání místa jako činu, tak bohužel tyto jak nábojnice, tak střelu jsme zatím nezajistili.
Moderátor (Václav Moravec):
František Bublan i Ivan Langer jsou politiky. Je možné už nyní, protože vy znáte obsah toho spisu, obsah vyšetřování, je možné vyvrátit tu variantu, že Mrázek byl napojen na policii?
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
To jsou velké spekulace, v žádném případě to nelze to ani vyvrátit, ani potvrdit. Jsme v příliš velkém počátku na to, abychom takový to závěr činili.
Moderátor (Václav Moravec):
Můžete potvrdit nebo vyvrátit, že zatím nejžhavější stopa je stopa k Radovanu Krejčířovi nebo dalším obchodním partnerům Františka Mrázka, jak ostatně o tom referoval sám zastřelený Mrázek, když mluvil s reportéry České televize ještě před svou smrtí?
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
Potvrdím pouze ta slova, které řekl pan ministr, že je to jednou z verzí, ale potvrdit, že je to nejžhavější verze, to určitě ne.
Moderátor (Václav Moravec):
Radovan Krejčíř naopak naznačuje i možné politické pozadí vraždy, motivy by se podle něj daly jistě najít. Můžete zásadně odmítnout případné politické pozadí vraždy podnikatele Františka Mrázka?
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
Pan Krejčíř toho namluvil už mnoho, i ve své knize, ke své kauze. Samozřejmě, takovou to informaci vyvrátit nelze, ale nepřikládal bych jí příliš velkou váhu.
Moderátor (Václav Moravec):
V čem by vám mohla pomoci veřejnost v souvislosti s vyšetřováním vraždy Františka Mrázka a jste přesvědčen o tom, že se vůbec někdy vraha podaří najít v tomto případě, který je, jak sám říkáte, od začátku zapeklitý?
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
Byl bych asi špatný policista, kdybych řekl, že nevěřím, že se najde pachatel této vraždy. Veřejnost nám může pomoci v tom, že oznámí policii jakékoliv informace k osobám, které se v tu dobu pohybovaly v prostoru, kde došlo k vraždě a těmito informacemi nám pomůžou pochopitelně najít vraha.
Moderátor (Václav Moravec):
Říká v rozhovoru pro dnešní Otázky zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezídia Jan Chmelík. Já děkuji, že jste věnoval svůj čas Otázkám, na shledanou.
Jan Chmelík, zástupce ředitele Úřadu služby kriminální policie:
Na shledanou.
Moderátor (Václav Moravec):
Když se na to podíváme, ukazuje se to, co říká Radovan Krejčíř ze Seychelských ostrovů, že tady je jistá spojitost s kauzami kolem ČSSD v souvislosti se zastřelením Mrázka, že jenom Krejčíř, lidově řečeno, dělá mlhu, aby celá ta věc měla být pro veřejnost ještě komplikovanější, nebo že jsou tady opravdu jasné důkazy, pane ministře?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To, co dělá pan Krejčíř, to ne ní mlha, to je už tma pomalu, protože on už toho namluvil a nasliboval a nic nesplnil, naopak ještě policie získává stále více důkazů o tom, že vždycky něco slíbí a potom to chce vyrobit, to je otázka té směnky a dalších věcí. Já bych mu v tomto případě nevěřil skutečně ani slovo, ale zase na druhou stranu nechci z pana Krejčíře dělat nějakou popelnici, do které by se házely všechny trestné činy.
Moderátor (Václav Moravec):
Všechno, s čím si policie neví rady, tak přesune na krejčíře?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Musíme být skutečně v tomhle objektivní a snažit se nalézt pravdu.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy považujete Krejčířova slova, když se na to podíváte, byť ČSSD je vaším politickým rivalem, často interpelujete, jak jste tady naznačil ministra vnitra.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Hodně často.
Moderátor (Václav Moravec):
Hodně často či dokonce nejčastěji Františka Bublana jako ministra vnitra, že Radovan Krejčíř opravdu až příliš fabuluje, že slíbil několikrát, že předloží směnku na ČSSD a přitom se zatím nestalo. Na kolik je pro vás jako pro opozičního politika důvěryhodný?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Já jsem nikdy neřekl, že to, co říká pan Krejčíř, jsou důkazy a fakta a nikdy jsem ho neprohlásil za pravdomluvného člověka, kterému se dá 100% věřit, to určitě ne. Ale když se podíváte na ta fakta,že tak dlouho tady, v uvozovkách, podnikal, tak dlouho ho policie vyšetřovala, tolikrát ho obvinila, tolikrát se z toho vyvlékl, potom ten jeho únik, tak musíte si říkat, safra, to přeci není úplně normální, ale k tomu, abych mohl někoho přímo obvinit, říct, Krejčíř říká, že to tak je a já věřím, že to tak je, tak k tomu bych nikdy nepřikročil, nikdy bych něco takového neudělal.
Moderátor (Václav Moravec):
Jak si, pane ministře, poradíme s tím slůvkem a sakra místopředsedy Ivana Langera?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já do jisté míry ,musím připustit, že to vyšetřování v těch minulých letech bylo při nejmenším zdlouhavé. Možná mají na tom podíl vyšetřující policisté.
Moderátor (Václav Moravec):
Prověřuje se toto, zda tam opravdu, protože se tvrdilo, že vlastně i Krejčíř má své kontakty do policie, že by se znovu ty případy otevřely, jestli se Krejčířovi případy záměrně nezametaly pod koberec.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
My jsme udělali jeden krok, protože těch případů bylo tuším deset nebo možná ještě více, protože pan Krejčíř má všechno založeno na podvodu. To jsou jenom podvody, nic jiného. To znamená i to jeho současné vystupování já hodnotím jako podvod a my jsme tyto případy dali do jedné skupiny, pod zase skupiny státních zástupců, aby to nebylo roztříštěné, aby se to trošku pohnulo dál. A dnes už vidíme první kroky, došlo k prvnímu odsouzení sice nepodmíněnému, ale je to jeden z těch jeho podvodů možná těch meších, ale samozřejmě přijdou na řadu i ty velké, které se týkaly těch pohonných hmot, vztahu k ČEPRU a tak dále, kde už jde o miliardy. Tam nejsou jenom miliony, ale to jsou miliardy, takže já věřím tomu, že ten výsledek bude a je to skutečně důsledek toho, že jsme začali lépe komunikovat se státním zastupitelstvím, vytváříme společné skupiny a je snaha to dovést do konce.
Moderátor (Václav Moravec):
Policejní odposlechy v uplynulých dvou letech jsou předmětem ostrých sporů. Možná vzpomínáte na aféru kolem údajného zneužívání odposlechů, které čelili před víc než rokem ministr vnitra František Bublan i tehdejší policejní prezident Jiří Kolář. Naposledy v tomto týdnu jsme se mohli dozvědět a mohli jsme si poslechnout záznamy policejních odposlechů v souvislosti s aférou kolem Národního bezpečnostního úřadu.
Díky policejním odposlechům jsme se mohli dozvědět jaké poměry panují v českém fotbale, jak se korumpují státní úředníci a jak někteří lidé ovlivňují vyšetřování svých případů. Na druhé straně však jisté pochybnosti vzbuzuje, jaký cíl mají úniky policejních odposlechů, ať už v případě korupce ve fotbale, v aféře kolem NBÚ či v kauze exposlance Doležala. V posledně jmenovaném případě protestovala především ODS. připomeňme, že její bývalý poslanec Doležal, čelí obvinění z korupce. Záznam odposlechů Vladimíra Doležala dostali poštou deníky Právo, Hospodářské noviny, zpravodajský internetový server aktualne.cz. Ze záznamu vyplývá, že se Doležal pokoušel ovlivnit vyšetřování svého případu.
Vladimír Doležal /ODS/, bývalý poslanec (18.2.2006):
Jsem slyšel, že ani policie ani státní zástupkyně, ti oba dva řekli, že je nikdo neovlivňoval, tak nevím, co toto je za hru. Jak mohli uniknout z policie, vždyť už mají být dávno zlikvidovaný.
Přepis odposlechů poslal někdo anonymně z pošty v Praze 2. Občanským demokratům bylo podezřelé, že odposlechy v kauze Doležal byly zveřejněny ve chvíli, kdy vrcholila tak zvaná kakaová aféra někdejšího předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie Michala Krause.
Petr Nečas, místopředseda ODS(18.2.2006):
Musí se vycházet z právnické zásady komu to slouží, v tomto případě jednoznačně části policie spjaté se sociální demokracií a špičkám sociální demokracie. Jsou odvedeni od kauzy pana Krause.
Bohuslav Sobotka, ministr financí(18.2.2006):
Sociální demokracie nic takového neorganizuje, za druhé policie tyto věci nezveřejnila.
Případ úplatkářství Vladimíra Doležala vyšetřuje protikorupční policejní útvar. Kromě policistů má k vyšetřovacímu spisu přístup i státní zástupce, soudce a také poslanci z Imunitního výboru sněmovny.
Zdeňka Galková, Státní zastupitelství Praha 1(18.2.2006):
Ten únik informací mohl být i odjinud než z policie, ale konkretizovat, specifikovat a komentovat to nebudu.
David Kubalák, mluvčí Policejního prezidia(18.2.2006):
Pokud zjistíme, že tak bylo učiněno někým jiným, předáme to tomu, kdo je oprávněn přijmout určitá opatření.
Inspekce ministra vnitra a odbor vnitřní kontroly policejního prezidia začali ve druhé polovině ledna vyšetřovat, jak se dostaly na veřejnost přepisy telefonních odposlechů exposlance ODS Vladimíra Doležala.
Moderátor (Václav Moravec):
Po necelém měsíci se ale veřejnost žádný konkrétní závěr nedozvěděla. Pane ministře, tak už víte od koho unikly odposlechy v kauze exposlance ODS Vladimíra Doležala.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já vím, od koho neunikly.
Moderátor (Václav Moravec):
Já bych raději, kdyby jste mi odpověděl, od koho unikly.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já vám to vysvětlím.
Moderátor (Václav Moravec):
Tak mi nejdřív řekněte od koho neunikly a pak mi řeknete od koho unikly.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Neunikly od policie. My na to máme docela konkrétní důkaz, protože to co se objevilo v těch novinách, tak to nebyl záznam nebo to nebyl dokument policejní. To byl dokument, který podepsal státní zástupkyně. Ona si tam dokonce udělala nějakou poznámku rukou a odešlo to do Mandátového a imunitního výboru.
Moderátor (Václav Moravec):
Ověřování tedy Inspekce ministra vnitra, zda neunikly odposlechy od policie v kauze Doležal skončila.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Pane redaktore, my máme už asi rok a půl v policii nastavený tak přísný systém, který kontroluje zacházení s odposlechy, že je velmi lehké na to přijít, pokud by to nastalo u policie. V tomto případě to skutečně nenastalo, to jsem si skutečně jistý téměř na 100%.
Moderátor (Václav Moravec):
Máme tedy pátrat u koho? U státního zástupce nebo u poslanců.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Je zřejmé, že to pravděpodobně uteklo z toho Mandátového imunitního výboru. Mluvil jsem s předsedou poslanecké sněmovny, s předsedkyní tohoto výboru, řekl jsem jim o těch skutečnostech, dokonce se jim napsal dopis, zda teda to máme řešit nadále, protože ono je to o etice, o ničem jiném. Ten dokument, který poslala státní zástupkyně ten není utajovaný, ten už byl odtajněn. To je taky ta poznámka, že ona škrtla to slovo vyhrazené a napsala tam poznámku, kdy to odtajnila pro ty poslance, aby s tím mohli zacházet. Tam došlo k rozmnožování tohoto dokumentu, to mi předsedkyně potvrdila, protože každý poslanec chtěl mít pro sebe jeden výtisk a co se stalo potom já skutečně nevím.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste tedy naznačil, že s největší pravděpodobností je to z poslanecké sněmovny, ten únik. Pane místopředsedo poslanecké sněmovny, neměli by jste, když ministr vnitra František Bublan říká tuto informaci udělat v poslanecké sněmovně lidově řečeno pořádek?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Odpověď jednoduchá by měla znít, měli. Nic méně je tam 200 dospělých lidí, kteří by měli vědět, zase říkám já, co se může a co se nesmí, co se sluší a co se nesluší.
Moderátor (Václav Moravec):
Co s tím teď budete dělat, když ministr vnitra mluvil o etice, co je možné z vedení poslanecké sněmovny.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Já chce věřit tomu, co říká pan ministr, v tomto případě ty dokumenty neunikly od policie, což se bohužel nedá říci v jiných případech například tak kategoricky v případě pana Mareše. Nicméně tady si musíme znovu položit otázku, komu to slouží, kdo asi mě+l největší zájem takového dokumenty zveřejnit.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste naznačovali, že aby ta věc přikryla kakaovou aféru poslance Michala Krause, předsedy poslaneckého klubu ČSSD.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Já nechci nikoho obviňovat z členů Mandátového imunitního výboru.
Moderátor (Václav Moravec):
Dá se to ale nějak prověřit a bylo by dobré, aby vedení sněmovny, jestliže František bublán tvrdí, že od policie to nebude a tam si je 100% jist, že s největší pravděpodobností právě z jednoho z výborů poslanecké sněmovny, aby se ta věc nějak došetřila?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Obávám se, že se to nevyřeší, tak jak se stejně obávám, že se nikdy nenajde vrah pana Mrázka.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy se obáváte, že se nenajde vrah pana podnikatele Mrázka?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Počkejte, pokud poslanecká sněmovna projeví zájem, došetřit se to dá, protože je velmi lehké zjistit na jaké kopírce se ten dokument kopíroval, z toho to poznáme, ale pokud bude zájem. Pokud bude zájem, pokud zájem nebude, tam je to etická otázka.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Já ten zájem mám a myslím si, že by tento případ stejně tak jako řada dalších neměl skončit pod stolem a já bych si velmi přálo, aby se ten člověk, který se takového jednání dopustil, našel a byl označen jako viník. Já si to přeji.
Moderátor (Václav Moravec):
Ivan Langer prosí ministra vnitra o spolupráci.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Počkejte, ne, ne. Já na to musím mít skutečně žádost od vás, od předsednictva nebo od předsedy poslanecké sněmovny, že skutečně policie to má šetřit, protože trestný čin se tam nestal. Je to věc etická, pokud chcete pozvěte policii, ať udělá prověrku té kopírky, možná nějaké další úkony a budeme vědět, zase budeme vědět pouze to, že to odešlo z tohoto výboru, ale nebudeme znát přesně toho, kdo to udělal.
Moderátor (Václav Moravec):
Požádá o to vedení poslanecké sněmovny, navrhnete to na předsednictvu sněmovny?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Klidně. Já jsem zvědav, jestli pan předseda Zaorálek něco takového udělá.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste tady, pane ministře, také slyšel slova, že Ivana Langera by také zajímalo, zda to také není od policie, neunikly odposlechy v kauze šéfa NBÚ Jana Mareše, které odvysílala v tomto týdnu několikrát Česká televize. Policie unikly, neunikly?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tady musím říct jednu takovou zásadní věc. Vyšetřování této kauzy skončilo tuším někdy v červnu loňského roku. Podle zákona policie musí ten spis uzavřít, musí dát ten spis všem obhájcům, v tomto případě je tam 7 obhájců a těch 7 obhájců obdrželo jak písemný spis, tak obdrželo i písemný záznam z těch odposlechů, co tam byly používány a každý ten obhájce obdržel 29 CD s těmi odposlechy. V ten moment jak se to předává obhájcům přestává ten spis být utajován, je v podstatě otevřený a obhájci ho mají k dispozici, takže já zase neříkám, jestli to uteklo odtud nebo odtud, ale jenom říkám, že 7krát 29 CD s odposlechy je mimo policii, je v rukou obhajoby.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy by jste si nechal sekat malíček, máte tady malíček, tak nechal by jste si sekat malíček, že to od policie neuniklo?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Zase se můžeme ptát, co by to prospělo policii? Nevím, neumím, nedokážu na to odpovědět.
Moderátor (Václav Moravec):
Jste tedy připraven vyloučit to, že odposlechy v případě už bývalého šéfa NBÚ unikly od policie?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já to vylučuji na základě těch opatření, která jsou v policii udělána, aby ty odposlechy neunikaly. Navíc ta policie sama to vnímá jako velmi negativní věc, protože pro ně je to prostředek, tedy respektive úkon, který potřebují k tomu, aby něco vyšetřili a jakmile se začne všechno zpochybňovat nebo začne se mluvit o tom, že to uniká, tak policii samotné to vadí.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, vy sjet měl podezření, že ty odposlechy unikly z policie v souvislosti se šéfem NBÚ?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Ne. Pro podezření by člověk měl mít alespoň nějaký malý důkaz nebo velmi silné indicie, že by to tak mohlo být, takže já jsem říkal, že jsem zvědav, zajímalo by mne, odkud ty odposlechy unikly, ale to je pouze část té problematiky. Mě by víc zajímalo, co dělala policie rok, když zjistila, že ředitel NBÚ má víc než jen formální a společenské kontakty s mafií a nelze označit ten klan nějak jinak než jako mafie, proč toto policie nešetřila jak je možné, že se vlastně vůbec nic nedělo? To je pro mě důležitější, protože to vážným způsobem zpochybňuje důvěryhodnost celé té instituce a celé řady dalších.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře, jsou tato slova na místě, že policie tu věc nešetřila, že jí zametala pod koberec?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Já neříkám, že zametala, mě jde o to, proč, když měla k dispozici takové informace, proč se nerozpracovávaly nebo zda se rozpracovávaly netuším s jakým závěrem. Přece pan Mareš přišel o své místo jenom díky tomu, že se to zveřejnilo a přitom to byla věc, kterou policie věděla rok nebo půl roku.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tak si to představme jinak, představme si to tak, že by policie před rokem přišla třeba za mnou a řekla by, my tady děláme kauzu soudce Berky, podvodné konkurzy a na telefonních odposleších se nám vyskytl pan Mareš z NBÚ, může to udělat policie? Neměla by to dělat.
Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, jestliže to je úřad, bezpečnostní úřad, vystavuje prověrky, je to velmi citlivá instituce, neměl by být premiér informován, že šéf tohoto úřadu je nějakým způsobem napojen na některé lidi, jejichž činnost je slušně řečeno divná.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To byla trestná činnost.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
To byla prostě mafie a v normálním státě není možné, aby šéf takového úřadu se stýkal s mafií.
Moderátor (Václav Moravec):
A neměl být premiér o tom informován?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To je právě ta otázka. Pokud by pan Mareš byl součástí té mafie, ano, bezprostředně ano, ale pokud je to jeden z těch vzdálenějších kontaktů, vždyť tam třeba jste mohl být i vy, tam jsem mohl být já nebo kdokoli jiný.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Já věřím, že ani vy ani já ani pan Moravec.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Představte si, že třeba pan Větrovec, on byl prorektorem nějaké vysoké školy, že by vám zavolal a nebo mě zavolala řekl, zvu vás na nějakou přednášku nebo na něco podobného.
Moderátor (Václav Moravec):
On by nám zavolal, že Mařena je rozvibrovaném dnes anebo něco podobného.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Musí se rozlišit do jaké míry tam to napojení bylo. Navíc, kdyby ta policie šetřila všechny takové ty vzdálené kontakty, no tak to není možné zvládnout.
Moderátor (Václav Moravec):
Pojďme se teď podívat, protože právě zveřejnění policejních odposlechů se stalo osudným Janu Marešovi, šéfovi NBÚ, který ve středu rezignoval. Mareš v exkluzivním rozhovoru pro dnešní Otázky přiznává, že bylo chybou, že si například vzal dárek ve formě hodinek od lidí napojených na, jak říká místopředseda ODS Ivan Langer, mafii, říkejme gang soudce Berky. Tady je část exkluzivního rozhovoru Jana Mareše pro dnešní Otázky.
Jan Mareš, bývalý šéf NBÚ:
Nevím, jestli byly luxusní, jestli byly starožitné, protože v tom se opravdu nevyznám, já jsem dostal hodinky, protože, jak vidíte, kapesní hodinky zásadně nosím, protože nosím obleky s vestou a pro mě kapesní hodinky jsou normální součást mého oděvu. Máte pravdu, ano, neměl jsem tento dar přijmout a měl jsem ho vrátit hned. Bohužel.
Moderátor (Václav Moravec):
Proč jste je nevrátil hned?
Jan Mareš, bývalý šéf NBÚ:
Protože jsem se k tomu nedostal. Ano, může si každý říct co a jak.
Moderátor (Václav Moravec):
Že to je výmluva.
Jan Mareš, bývalý šéf NBÚ:
Že to je výmluva, že to je ta věc, ale já jsem opravdu to považoval za normální dar k vánocům, který jsem dostal a uvažoval jsem o tom, že ho vrátím velice rychle, ale bohužel jsem se k tomu nedostal. Je to moje chyba a to považuji za jednu z velkých chyb, které jsem udělal.
Moderátor (Václav Moravec):
Které ty chyby byly další? Vy jste měl teď zhruba 4, 5 dní během vašeho pobytu v lázních, aby jste dál od ohlášení rezignace přemýšlel nad tím, jakých chyb jste se dopustil. To, že spolu komunikovali Větrovec a Šiša, to že jste se a čelil jste ostré mediální kritice, že jste se dlouho zastával někdejšího sekčního šéfa Šiši, nebyla toto zásadní chyba?
Jan Mareš, bývalý šéf NBÚ:
Z pohledu toho, co v současné době vím, co v současné vím z médií a z tisku, tak samozřejmě i toto byla chyba. Měl jsem postupovat jako manažér, což jsem vám říkal před chvílí, ale u mě převažuje ten právník a v okamžiku dokud já nemám jako právník důvod pochybovat o vině nebo respektive nemám důkaz o vině, u mě presumpce neviny. Samozřejmě něco jiného je, jak to říkal pan premiér, u ředitele, tam platí presumpce viny. U podřízených z mého hlediska platí presumpce neviny.
Moderátor (Václav Moravec):
Přiznává své chyby v exkluzivním rozhovoru pro dnešní Otázky teď už bývalý šéf NBÚ Jan Mareš. Uvidíte i další zajímavé informace, které Mareš v dnešních Otázkách vyřkl. Dívejte se na druhou hodinu Otázek na kanálu ČT24. Vy jste, pane místopředsedo, členem sněmovní komise pro kontrolu NBÚ, měla by se sněmovní komise, popřípadě jak, ještě děním kolem NBÚ ještě děním nějak zabývat na nejbližší schůzi?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Určitě by měla. Myslím, že se jen ukazuje, že bylo chybou, že takový to významný úřad nebyl pod parlamentní kontrolou. Teď řeknu hroznou věc. Mě to co se odehrálo teď vlastně ani nepřekvapilo.
Moderátor (Václav Moravec):
To co říkal Jan Mareš, vás nepřekvapilo?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
To, co říkal pan Mareš, protože podstatně závažnější problémy byly už za jeho předchůdce pana Kadlece, i ten měl přeci podřízeného ala Šiša a jmenoval se pan Hejl, i ten byl podezřelý z kontaktů na zločinecké struktury a už tehdy my jsme vznášeli celou řadu výhrad vůči bezpečnostním prověrkám a kladli jsme otázky, jestli doopravdy všechny bezpečnostní prověrky proběhly tak jak měly, jestli lidé, kteří je dostali, tak je dostat měli a naopak, kteří je nedostali je skutečně dostat neměli. Takže mě osobně toto až tak nepřekvapilo. Jenom věřím, doopravdy věřím a teď tady nechci vyvolávat nějaké fámy a chiméry, že celý proces bezpečnostních prověrek, tímto, co se odehrálo s panem Marešem, to co se odehrálo již za pana Kadlece, nebude zpochybnitelný, protože to by byla strašná ostuda.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře, je taková obava na místě, že by proces z bezpečnostních prověrek v souvislosti s těmi posledními aférami byl zpochybnitelný?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já bych tady s tím souhlasil, že to musíme rozdělit, rozdělit to na ten managament nebo na ty vedoucí pozice a potom na tu strukturu, která provádí v tom recesu, který je daný, to není něco, co bychom si sami vymysleli, ten je daný. Chodí na to kontroly každý rok, zda to děláme dobře, zda jsou tam technická opatření dobře nastavena a tak dále. Já mám nějakou zkušenost ještě, když jsem dělal v těch službách, kde jsme jim dodávali informace NBÚ, že tam je to nastaveno dobře a bezpečnostní prověrky dělá ředitel nebo ředitel jeho kanceláře.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Ve svém důsledku to může na jeho stole skončit a on rozhoduje, zda udělí nebo neudělí. V případě, když je ten proces jakoby neúspěšný, řekne se ne a ten dotyčný člověk se odvolá, odvolává se k řediteli.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To je sice pravda, ale v tom průběhu toho procesu se dá nalézt, že tady nastala nějaká chyba, že někdo rozhodl úplně v jiném duchu než bylo šetřeno.
Moderátor (Václav Moravec):
Na místě tedy není obava ze zpochybnění systému prověrek jako celku?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já bych to nezpochybňoval.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Tam je důležité to vyhodnocení a ta míra subjektivity tam je vždy přítomná.
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale tady se mluví o systému, takže možná na tom nejvyšším přitom odvolání.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Musíme si definovat, co to je systém. Systém by měl znamenat těsnou spolupráci se zpravodajskými službami, doopravdy dokonalou prověrku, mít různé analytiky, vyhodnotit, jestli ty informace jsou rizikové, nejsou rizikové, ale nakonec je to vždycky nějaký člověk, který řekne ano nebo řekne ne. A ve svém důsledku ano a ne může říkat ředitel, když to dojde až úplně na vrchol.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Je to tam ještě trošku složitější, že to ano říká několik stupňů.
Moderátor (Václav Moravec):
Kde je podle vás měnší naděje na zpochybnění toho systému jako celku. Když propukla aféra kolem NBÚ pronesl předseda sněmovní komise pro kontrolu NBÚ poslanec ČSSD Miloš Titz i tato slova, podívejme se na ně: ".... jedna z verzí, jak tuto věc řešit, je rozpustit tento úřad, rozumějme NBÚ, a začít ho budovat znovu, jak se říká na zelené louce." Na kolik vás, pane místopředsedo, který jste členem této komise, překvapila ta slova, stavět na zelené louce NBÚ jako jedna z variant?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
To mě překvapilo a já doufám, že teda stavět nový úřad nebudeme muset, ale znovu říkám, je mi velmi líto, že pan kolega Titz nebyl tak razantní už v případě předchůdce pana Mareše, pana Kadlece.
Moderátor (Václav Moravec):
Miloš Titz vás poslouchá, teď je dalším hostem dnešních Otázek, přeji vám dobrý den do Hradce Králové. I vám děkuji, že jste přijal mé pozvání.
Miloš Titz /ČSSD/, místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost:
Dobrý den.
Moderátor (Václav Moravec):
Jak jste to myslel s tím stavě úřad na zelené louce, pane poslanče, pane předsedo?
Miloš Titz /ČSSD/, místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost:
Pane redaktore, já jsem byl dotázán na tuto věc, zda eventuelně se o něčem podobném neuvažuje. Já jsem celý minulý týden na služební cestě v Moskvě, takže jsem nemohl mít kontakty třeba s kolegou Langerem a tak dále, ale jestliže dostanete takovou otázku, tak buď jí zamítnete a já jsem řekl, že o té věci lze uvažovat a teď nevím, protože těch dotazů byla spousta do té Moskvy. Já jsem zároveň řekl, musíme si ale představit, co by to znamenalo. ČR není ve vzduchoprázdnu. ČR je členem NATA, je členem EU, prověřuje fyzické, právnické osoby. Co by to znamenalo úřad zrušit a začít budovat na zelené louce.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste to teď uvedl na pravou míru, pane předsedo.
Miloš Titz /ČSSD/, místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost:
To už se zřejmě jako můj citát nikam nedostalo.
Moderátor (Václav Moravec):
To se nedostalo, vy jste to teď upřesnil, ale teď nám řekněte jako předseda té nově ustavené sněmovní komise pro kontrolu NBÚ, která vznikla 3. února nebo funguje po 3. únoru, jaké závěry by komise měla probrat v nejbližší době, aby celá aféra kolem NBÚ skončila?
Miloš Titz /ČSSD/, místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost:
Já bych chtěl podotknout jednu věc, že bych velice rád dělal předsedu komise, kde vlastně budeme si všichni rovni a budeme se snažit domluvit na co nejmaximálnějším konsenzu. Nebude to žádný můj diktát komisi, takže my se ve středu poprvé sejdeme a něco si k tomu řekneme. Pokusím se ještě před tou středou navštívit pokud možno všechny nebo alespoň časově některé šéfy klubů, abych zjistil, který klub má nějaké výhrady, protože představme si, že ta komise začíná nejen od nuly, ale začíná od nuly právě teď. Jak jste sám řekl, že 2. nebo 3. března, že byla ustanovena.
Moderátor (Václav Moravec):
Února.
Miloš Titz /ČSSD/, místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost:
Pardon, února. Takže my se sejdeme poprvé vlastně až v tuto středu. Měli jsme malinké intermezzo, protože tři z nás, tři z těch sedmi, byli v té Moskvě.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že nepředpokládáte, že na té středeční schůzi už by jste nějaké úkoly si dávali a podrobněji se řešila kauza kolem rezignace šéfa NBÚ Jana Mareše?
Miloš Titz /ČSSD/, místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost:
Já bych rozhodně chtěl tam dostat prozatímní paní ředitelku a možná i bezpečnostního ředitel NBÚ.
Moderátor (Václav Moravec):
Děkuji vám za rozhovor, děkuji do Hradce Králové. Naším hostem byl předseda sněmovní komise pro kontrolu NBÚ, poslanec ČSSD Miloš Titz. Ty to věci považujete za dostatečné, vyslechnout si úřadujícího šéfa NBÚ, respektive současnou ředitelku prozatímní.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Určitě a ni a jsem také rád, že pan kolega Titz měl možnost veřejnosti dovysvětlit ten výrok, protože mě k němu neseděl. Já ho považuji za uvážlivého člověka říkal jsem si, že by byl až zas tak razantní, takový on není, takže já si myslím, že ten jeho výrok jen dokresloval zděšení, zaskočení, jak je něco vůbec takového možné a já myslím, že v komisi budeme schopni spolupracovat velmi dobře. Je potřeba si doopravdy říct nějaký harmonogram co jsou základní cíle a odhadnout na co máme reálné síly, protože za tři, čtyři měsíce jsou volby a tím pádem komise skončí a bude ustavována až po volbách nová.
Moderátor (Václav Moravec):
Další téma tentokrát je možné ho označit za globální. Ostré protesty, zapalování vlajek útoky na dánské ambasády. I to jsou průvodní jevy aféry kolem karikatur proroka Mohameda zveřejněných v dánském listu Jyllands Posten. Íránská ambasáda poslal ve čtvrtek Mladé frontě dnes a Hospodářským novinám žádost, aby se omluvily za zveřejnění karikatury proroka Mohameda. Obě redakce to odmítly s tím, že obrázky zveřejnily pouze jako ilustrační.
Mladá fronta dnes a Hospodářské noviny otiskly začátkem února jedinou ze 12 kreseb karikatur proroka Mohameda s bombou v turbanu. Íránci napsali oběma deníků, oficiální dopis. Redakce ale omluvu odmítají.
Petr Šimůnek, šéfredaktor HN (9.2.2006):
Mě je samozřejmě líto, že se taková to věc může někoho dotknout, ale každý musí pochopit, že když mi referujeme o nějaké věci, tak musíme našim čtenářům říct a ukázat o čem to je.
Protesty v islámském světě proti Dánsku a dalším zemím, jejichž noviny karikatury zveřejnily, trvají už dva týdny. Dánská vláda se sice pokusila vášně uklidnit a od zveřejnění karikatur se distancovala. Situací kolem karikatur se má zabývat česká vláda. Ministr zahraničí Cyril Svoboda má za úkol vypracovat k tomuto problému analýzu a doporučení, jaký bude oficiální postup České republiky.
Cyril Svoboda /KDU-ČSL/, ministr zahraničí:
Já jsem ve svobodném státě a nejsem tady od toho, abych komukoli cokoli doporučoval. Já jenom opakuji znovu, že ta reakce, která byla na ty karikatury, které já považuji za nevkusné, byla naprosto nepřiměřená.
Česká policie varovala některé redakce před útoky islámských radikálů, taky armáda zesílila ochranu českých vojáků v Afganistanu, ti slouží společně s Němci a s Dány. Radikální hnutí Taliban přitom ve čtvrtek vypsalo za každého zabitého německého, dánského nebo norského vojáka odměnu 5 kilo zlata.
Moderátor (Václav Moravec):
Ministr vnitra František Bublan se už v pondělí sejde se zástupci 6 muslimských organizací v ČR. Pane ministře, máte od zpravodajských služeb nebo jiných bezpečnostních složek ČR náznaky, že by se v těch posledních hodinách, co Iránská ambasáda požádala o omluvu, poslala ostrou nótu, že by se radikalizovala muslimská komunita v ČR?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
No já především musím říct, že to setkání s představiteli muslimských komunit u nás jsem plánoval už dávno předtím než vznikl tento problém, takže já jsem měl v úmyslu s nimi sejít, abych pohovořil o určitých rizicích, případně o tom, jaké mají problémy, jakou mají představu toho vzájemného soužití a trošku eliminování nějakých bezpečnostních rizik.
Moderátor (Václav Moravec):
Teď odpovězte na tu mojí otázku, v současnosti trvá nebo je tady nějaký náznak možné radikalizace muslimské komunity v ČR?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já myslím, že není. Nemáme žádné informace, ať už od služeb nebo od policie, že by k něčemu docházelo. Pouze je tam protest Teheránské ambasády. Ostatní komunity nebo obce se k tomu staví celkem bych řekl neutrálně nebo s určitým pochopením a pokud i ta naše politika bude taková, že si nebudeme za každou cenu trvat na tom, že svoboda slova je v tom, že teda si budeme zobrazovat podobiznu proroka Mohameda, tak to bude dobře.
Moderátor (Václav Moravec):
Vám přijde ta karikatura opravdu nevkusná, neměla být zveřejněna.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Ne, nevkusná. Já vycházím z toho, já vím, jak Islám vznikl. Jsou tam prvky judaismu, je tam přísný zákaz zobrazovat proroka a to se všech muslimů dotkne. To je skutečně těžký hřích a my to musíme vnímat, že je to pro ně citlivá otázka a ne si říkat za každou cenu, my máme svobodu slova a můžeme si zobrazovat, co chceme, musíme s nimi soucítit.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, jak by podle vás měla vláda, protože se ve středu budete tím bodem zabývat, jak by podle vás měla na ostrý protest íránské ambasády, respektive íránského charge d´affaire reagovat?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Měla by se pokusit vysvětlit iránské straně, že jsme svobodnou demokratickou společností státem, ve kterém je svoboda slova garantována a ve které vláda nemůže svobodnému tisku a médiím nařizovat, co má dělat. To je věc toho samotného média, těch novin.
Moderátor (Václav Moravec):
Ale o to se snažila i dánská vláda, nicméně nepochodila.
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:
Já vím, ale nemůžeme přeci v této situaci jít tak daleko, aby vláda šla za majiteli novin a říkala jim, tak a teď se omluvíte. Já si myslím, že by mělo existovat něco jako autocenzura, že by jsme si měli sami dávat ty hranice, kde končí svoboda slova a začíná už jako by útok.
Moderátor (Václav Moravec):
Bylo to pro vás i osobně za hranicí, že ať už Hospodářské noviny nebo Mladá fronta dnes zveřejnily byť jako ilustrační?
Ivan Langer /ODS/, stínový ministr vnitra:já jsem tomu porozuměl přesně, tak jak to interpretoval pan Šimůnek a tuším i šéfredaktor i Mladé fronty dnes, že to byl ilustrační záběr, respektive, karikatura, že když už o něčem píší, tak aby čtenáři věděli o čem vlastně píší a byl bych velmi rád, kdyby to i na iránské straně bylo takto chápáno.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře budou se ještě nějak zpřísňovat bezpečnostní opatření v souvislosti s tím, co se děje kolem karikatur proroka Mohameda.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Zatím k tomu skutečně není důvod. Já souhlasím s tím, že ta naše pozice je trošku jiná, u nás to byla ilustrace. Já jsem předtím mluvil o té pozici spíš těch dánských deníků a tam si myslím , že ta svoboda musí být spojena s tou zodpovědností.
Moderátor (Václav Moravec):
A takový bude postoj vlády s největší pravděpodobností, takový budete prosazovat, že šlo skutečně o ilustrační obrázky a že by iránské straně se mělo takto vysvětlit.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Ale současně tu zodpovědnost při té svobodě alespoň já ve vládě budu prosazovat.
Moderátor (Václav Moravec):
Pokračovat budeme po zprávách na zpravodajském programu České televize na programu ČT24.
Moderátor (Václav Moravec):
Připomínám, že hosty dnešních Otázek, pokračujeme v diskusi, jsou ministr vnitra České republiky František Bublan. Ještě jednou vítejte.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Dobrý den.
Moderátor (Václav Moravec):
A místopředseda Občanské demokratické strany, stínový ministr vnitra Ivan Langer.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Dobrý den.
Moderátor (Václav Moravec):
Jeden aby se bál v noci vyjít na nejznámější náměstí v republice, tedy na Václavské náměstí v Praze. Nejen že přes den v ulicích mnoho policistů nezastihnete, ale nezastihnete je tam ani večer. Vypravte se teď s námi do centra noční Prahy.
V civilu, prošli byste se noční Prahou s tím, že byste měli pocit bezpečí?
Policisté:
No v současný době ještě tak na osvětlených místech bych předpokládal, že bych mohl projít, ale jako jsou parky třeba Vrchlickýho sady před hlavním nádražím, tam já osobně bych tedy nešel.
Jan Koukal, bývalý primátor Prahy:
Faktem je, že takové centrum města jako je Václavské náměstí nebo Staroměstské náměstí by mělo být takovým místem pohody toho městského života a ne aby se tady potulovali lidé, kteří vás opravdu ohrožují a nabízejí vám služby, které do civilizovaného města nepatří, nebo alespoň ne do jeho středu.
Na Václavském náměstí je asi stovka policistů, přijel i primátor Prahy Pavel Bém a policejní prezident Vladislav Husák, ten primátorovi před více než měsícem slíbil, že 20. prosince bude Václavské náměstí bezpečné. Do bezpečnostní akce je nasazeno až 1000 policistů, jsou ale jen v centru města, a to 24 hodin. Intenzivní kontroly jsou tak jen dočasné. Policisté přiznávají, že se trestná činnost přesouvá do okrajových částí Prahy.
Tak kolik by bylo potřeba těch uniformovaných policistů?
Pavel Bém, primátor Prahy:
Tak s ohledem na rozsah trestné činnosti v Praze já už dlouhodobě tvrdím, že to je minimálně tisícovka. Samozřejmě část z toho můžeme pokrýt vlastními silami, a to navyšováním počtu městských strážníků, ale zjednodušeně řečeno tisícovka uniformovaných policistů v Praze chybí.
Moderátor (Václav Moravec):
Problém, který musí řešit několik a snažilo se řešit několik ministrů vnitra. František Bublan jako ministr vnitra před časem slíbil, že během čtyř let se v ulicích, to znamená ve výkonu pořádkové činnosti, objeví o čtyři tisícovky policistů víc, což je nárůst přibližně o třetinu, a to v následujících letech. Policisté zatím pane ministře spíš v ulicích ubývají, a to kvůli tomu, co jsme tady probírali minule, když jsme tady byli v tomto složení, tehdy kvůli služebnímu zákonu. Kde brát a nekrást, policisty do ulic?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
No ona už se ta křivka trošku změnila. Teďka postupně zase si ta čísla vylepšujeme. V tomto roce už jsme jakoby ne v kladných číslech, ale jako víc přijímáme, než víc odchází, a to docela rapidně.
Moderátor (Václav Moravec):
Za ten měsíc a půl.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Za ten první měsíc a půl.
Moderátor (Václav Moravec):
To je dobrá zpráva. A teď mi řekněte, kde vezmete čtyři tisíce policistů do ulic?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
No to není do ulic. To možná trošku došlo k nějakému zkreslení. Já jsem řekl čtyři tisíce policistů do toho přímého výkonu, a teď mám na mysli především ulice, tu pořádkovou službu a dopravní službu. Dopravní služba je taky velmi potřeba. My chceme zavést, nebo zřídit tu dálniční policii, která byla trošku výkonnější na dálnicích. A chceme samozřejmě zlepšit i dopravní službu na ostatních silnicích.
Moderátor (Václav Moravec):
Kdy je reálné, že bude ta dálniční policie?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To, během, tak bych to viděl během druhého pololetí tohoto roku.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená do voleb?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Ne až po volbách.
Moderátor (Václav Moravec):
Po volbách, to si schováváte jako volební dárek v případě, že vás lidé zvolí?
František Bublan, ministr vnitra:
Já nechci tu policii zřídit jenom tak jako pro formu, jo, to skutečně musí mít nějaké zázemí, lidé musí být vycvičeni atd. To chce, aby nastoupila ta služba, která bude už jaksi zvládat svoje úkoly.
Moderátor (Václav Moravec):
A můžete nám říci tedy, jakou teď chystáte dílčí reformu, aby bylo víc pochůzkářů?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To není dílčí reforma. Já jsem s policejním prezidentem hledal možnosti jak zlepšit tady tu službu v ulicích, aby to co jsme viděli před chviličkou, to jsou jednorázové akce, tak jak to trošku jaksi protáhnout do dalších měsíců a nás čeká turistická sezóna, zvlášť v Praze nebo v těch velkých městech, a tak hledáme řešení v tom, že bychom na určitou dobu nebo na určité období, jak se říká, vytáhli policisty z kanceláří. Ale ono to není tak, aby si divák nepředstavoval, že v kancelářích máme tisíce policistů...
Moderátor (Václav Moravec):
Že je tam schováváte.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Že tam sedí a nic nedělají.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
To mi připomíná to heslo z kanceláře do výroby. A nevím, nevím pane ministře. Jestli toto je systémové řešení.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To jsou lidé, kteří.... není to systémové, je to pouze dočasné řešení pro turistickou sezónu, potom to vyhodnotíme. To jsou lidé, kteří se zabývají zpracováním spisů a jinou takovou bych řekl možná administrativní, napůl administrativní, napůl policejní prací. A tito lidé, a ono jich taky není mnoho, že by to byly nějaké tisíce.
Moderátor (Václav Moravec):
O kolik lidí půjde?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
No, to já teďka v tuto chvíli nedokážu odhadnout. No po celé republice to možná bude tisícovka.
Moderátor (Václav Moravec):
K tisícovce.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Ale tady v Praze samozřejmě to bude daleko méně. Tak tito lidé by mohli vypomoci o těch víkendech. Bude to skutečně jaksi něco navíc. Nebude to součástí jejich práce, bude to navíc.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, vy jste tady začal kroutit hlavou. Vždyť i František Bublan přiznal ...
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Ne, tak mě to připomnělo to bolševické heslo "Z kanceláří do výroby", nebo takhle nějak to bylo.
Moderátor (Václav Moravec):
Ale on přiznává, že to není systémové řešení, ale je zapotřebí vyřešit nějak tu turistickou sezónu.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Víte, já bych si jenom přál, aby to nedopadlo tak, jak v těch jednorázových případech typu Kryštof, kdy jsou nasazení policisté, kteří dělají jinou práci na něco jiného a tu jejich práci za ně nikdo neudělá a de facto se tím komplikuje zase stav v jiných agendách. Tu práci musí někdo udělat a...
Moderátor (Václav Moravec):
Pro vás je tedy otázkou, aby policisté v kancelářích nechyběli?
Ivan Langer (ODS), místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Ano, já to nemyslím ironicky. Protože jsou doopravdy lidé, kteří tam pracují a zpracovávají ty spisy a musí nějakým způsobem komunikovat a odvádějí si tu práci někde jinde. Pro mne je důležité znát systémové řešení, zabránit tomu chaosu, který tady několik let panuje. Kdy nejdříve je policistů málo, potom jich je hodně, pak jich je zase málo, pak se stanoví stop stavy, potom najednou zjistí policejní prezident a ministr vnitra, že odejde v loňském roce 2700 asi policistů. A než ty někdo nahradí, tak to bude trvat setsakramentsky dlouho, protože přijatý policista ještě není hotový policista. A zkušený policajt, a to vám řeknou všichni, je ten po pěti, sedmi letech služby, a ti co odcházejí, tak odcházejí jako zkušení policisté.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Já vás pane místopředsedo, trošku opravím. Nikoliv 2700, ale asi kolem 3000, jo, to číslo bylo ještě vyšší.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
No vidíte.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Ale v tom roce jsme přijali...
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
A vy jste nás uklidňoval, že to všecko bude v pořádku ...
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Ano, protože v tom roce ...
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
A já si to velmi dobře pamatuji, já jsem říkal, že mám strach, že odcházejí ti, kteří by měli zůstat a neodcházejí ti, kteří by měli odejít. A vy jste říkal, ne, ne, ne.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Víte čeho je to důsledek, jo, ale v tom roce jsme přijali asi 1600 nových policistů, takže ono se nám to zase zredukuje na ...
Moderátor (Václav Moravec):
Takže celkových na 1500?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Tak nějak na polovinu, jo, ale já věřím tomu, že tento rok začneme ty čísla doplňovat. Potom tím, že převedeme část cizinecké a pohraniční policie do těchto činností, tak to jsou policisté už hotoví, to jsou vycvičení, s něma nebudeme mít žádný problém. Tak během těch čtyř let já splním ten slib, že se to číslo navýší, pokud budu mít tu možnost.
Moderátor (Václav Moravec):
Během těch čtyř let, pokud budu mít možnost moderovat tento pořad, tak budu kontrolovat Františka Bublana či Ivana Langera v roli stínového ministra vnitra.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Já doufám, že se to podaří, ale podle mne to chce doopravdy hlubokou změnu struktury řízení policie, vyřešit vztah mezi Ministerstvem vnitra a Policejním prezídiem. A samozřejmě, že to chce kvalitní služební zákon, zákon, který bude motivovat policisty k tomu, aby dělali práci dobře. A ti kteří ji skutečně dělají dobře, aby byli odměněni. Teď si uvědomte jednu věc, jak, jak, to je další důkaz té nekoncepčnosti v řízení. Máte dva policisty na dvou koncích republiky, oba dva berou plus mínus stejné peníze a jeden má zatíženost devět věcí na měsíc a druhý má 24. Ten první si může dát obrazně řečeno nohy na stůl a jenom takhle mlýt mlýnek a říkat peníze jdou, zatímco ten druhý nestíhá. A to je nefér. To je nefér.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To mi neříkáte nic nového, já to znám tady tuto skutečnost.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Ale vy jste ministr vnitra.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Já vím, ale já už jsem to objevil před rokem, že tomu tak je, že jsou zkrátka stavy nastaveny na dobu, kdy jsme byli v 60. letech minulého století. A od té doby se to pouze jenom plošně navyšuje, ale nemění se jaksi struktura policie a nemění se zatíženost, protože...
Moderátor (Václav Moravec):
A to teď přijde s tou reformou?
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
To přijde s tou reformou skutečně podle nápadu trestné činnosti, podle hustoty obyvatel a dalších kritérií se budou přesouvat síly.
Moderátor (Václav Moravec):
A tečka. Děkuji.
Ivan Langer /ODS/, místopředseda PS PČR, stínový ministr vnitra:
Tak když tečka tak tečka, vy jste moderátor. Já bych klidně pokračoval ještě.
Moderátor (Václav Moravec):
Já si myslím, že oba byste pokračovali. Já oběma děkuji, že jste přijali mé pozvání a věřím se je ještě do voleb, například v této sestavě uvidíme. Ivan Langer, místopředseda ODS, stínový ministr vnitra. František Bublan ministr vnitra. Děkuji a někdy příště na shledanou.
František Bublan, ministr vnitra Vlády ČR:
Děkuji.