Média o IL / Lidové noviny: Rath je lhář, hřímal Langer
[18.01.2006]
Zdravotnictví
Lidové noviny: Rath je lhář, hřímal Langer
Odvolávání ředitelky VZP se ve sněmovně opět neobešlo bez ostrých slov a invektiv
Z překročení pravomoci veřejného činitele při uvalení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou obvinili opoziční poslanci ministra zdravotnictví Davida Ratha. Obvinění padlo během vzrušené rozpravy zákonodárců o odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové z funkce.
I přes ostrou kritiku Rathových zásahů do zdravotnictví nakonec sněmovna hlasy levice požadavku nedávno obměněné, prorathovské správní rady VZP vyhověla. O tom, že Musílková po sedmi letech ve funkci skončí a přinejmenším do výběrového řízení na nového ředitele ji ve funkci nahradí dosavadní ředitel pražské pobočky Josef Čekal, rozhodly hlasy sociálních demokratů a komunistů.
Řečníci z řad ODS a KDU-ČSL se snažili jednotu levice nahlodat poukazováním na údajnou nesmyslnost obvinění Musílkové z viny na dvanáctimiliardovém zadlužení VZP a na nezákonnost uvalení nucené správy. To se jim ale nepovedlo, pro odvolání nakonec hlasovalo všech 101 přítomných poslanců ČSSD a KSČM.
Lidovec Josef Janeček například přirovnal důvody uvalení nucené správy k praxi komunistů po únoru 1948. I oni tehdy dávali soukromým podnikatelům a živnostníkům nereálné podmínky a za jejich nesplnění je následně trestali. Za Rathovým nařízením, které podle Janečka ignoruje odborné analýzy příčin propadu hospodaření VZP, je prý „lidská touha uchopit moc“.
Nejostřeji proti ministrovi vystoupil místopředseda ODS Ivan Langer. Za deficit VZP je podle něj odpovědný stát. „Všichni jsme se za uplynulých několik týdnů, co je pan ministr ve funkci, mohli přesvědčit o dvou věcech: Pan David Rath je hulvát a pan David Rath je lhář. Na jeho lžích je postavena nucená správa, na jeho lžích jsou postaveny jeho útoky na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu i na paní ředitelku Musílkovou,“ hřímal Langer od řečnického pultu.
Nucenou správu prověří policie
Rath se k osočení nechtěl vyjadřovat. „Uložil jsem si trošku bobříka mlčení vůči sprosťárnám, které vyprávějí občanští demokraté,“ zareagoval. „Je kuriozní, že ostatní označují za hulváty, a sami se chovají jako neuvěřitelní sprosťáci,“ dodal. Janeček zpochybnil právoplatnost uvalení nucené správy. Pod rozhodnutí je podepsán ředitel odboru kontroly ministerstva zdravotnictví Vladimír Dryml. Poslanec soudí, že ten k tomu ale nemá zákonnou pravomoc, ta přísluší pouze ministrovi. „Jsme v právním státě?“ zeptal se sněmovny.
K Janečkovi se připojila i poslankyně ODS Lucie Talmanová. Podle jejího názoru nebyly splněny všechny právní předpoklady takového kroku. „Důvodem pro uvalení nucené správy byla personální čistka,“ usoudila.
Na Ratha, Drymla, nuceného správce Antonína Pečenku i nového šéfa VZP Josefa Čekala už bylo podle informací LN kvůli uvalení nucené správy podáno trestní oznámení. Podal je člen správní rady VZP a viceprezident Unie zaměstnavatelských svazů Dalibor Stejskal. Ten včera nebyl k zastižení.
Lidové noviny, 18. ledna 2006