Články / Ivan Langer: Svůj boj s korupcí ČSSD už předem prohrála
[16.01.2006]
Korupce
Ivan Langer: Svůj boj s korupcí ČSSD už předem prohrála
Korupce
Bylo výsledkem těchto slibů výrazné zvýšení potrestaných pachatelů korupce? Snížení korupce? Opak je pravda! Výzkumy veřejného mínění a srovnávací žebříčky mezinárodních organizací to jednoznačně potvrzují. Zatímco v roce 1996 zaujímala ČR v žebříčku korupce 25. místo, do roku 2005 klesla na 50. příčku společně s Namibií. Sedmdesát procent občanů se domnívá, že v loňském roce se u nás zhoršila situace v oblasti korupce (v žádné jiné oblasti není tolik občanů přesvědčeno o zhoršení situace). Korupci občané považují spolu s kriminalitou a nezaměstnaností za největší společenský problém.
Proč se korupce za vlády sociální demokracie stala běžnou společenskou normou? Zatímco na jedné straně se ČSSD snaží vymýšlet recepty na boj proti korupci, na druhé straně svými kroky vytváří stále větší prostor pro korupci. Od roku 2002 se vláda podílela na přijetí šokujících 2354 zákonů, prováděcích vyhlášek a jiných právních předpisů na téměř 44 000 stranách textu. Za posledních deset let vzrostl počet úředníků státní správy téměř o 40 000, o obcích a krajích ani nemluvě. V takovém prostředí korupce jen kvete!
Pokud chce nějaká vláda v budoucnu opravdu efektivně bojovat s korupcí, musí se zaměřit především na omezování prostoru pro korupci, důsledné zákony (o střetu zájmů, o veřejných zakázkách, o státní službě apod.), na fungující policii a justici a na nekompromisní kontrolu a postih. Základem boje proti korupce jsou tedy tři P: Prevence, Průhlednost, Postih. ČSSD však svými kroky prokazuje, že nechápe nebo nechce chápat podstatu korupce, příčiny jejího vzniku, podmínky existence a šíření. Proto svůj boj s korupcí, která občany této země tolik trápí, nemůže nikdy vyhrát. Proto se i v této oblasti slibům ČSSD nedá věřit.