Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ODS chce rozšířit okruh funkcionářů spadajících pod střet zájmů

[15.11.2005]

Korupce

ODS chce rozšířit okruh funkcionářů spadajících pod střet zájmů

Korupce

Občanští demokraté chtějí rozšířit okruh veřejných funkcionářů, na které se bude vztahovat nový zákon o střetu zájmů. Kontrola by se měla vztahovat například také na policisty, státní zástupce a vedoucí státní zaměstnance. Samotný zákon by měl podle nejsilnější opoziční strany vstoupit v účinnost od 1. ledna 2007. Vláda v předloze navrhuje, aby se týkala členů vlády, poslanců, senátorů a šéfů ústředních státních orgánů jako dosud, ale i soudců, členů Komise pro cenné papíry, bankovní rady České národní banky či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a všech krajských a obecních zastupitelů, kteří za funkci berou plat.

ODS navrhuje, aby pod zákon spadali navíc i policisté, státní zástupci, členové statutárních, řídích, dozorčích a kontrolních orgánů a také vedoucí zaměstnanec právnických osob vzniklých ze zákona. Podle místopředsedy ODS a stínového ministra vnitra Ivana Langera jde například o Pozemkový fond, Fond národního majetku a Konsolidační agenturu. Zákon by se měl podle ODS vztahovat také na vedoucí státní zaměstnance a vedoucí zaměstnance krajů, měst a obcí.

"Nepředpokládáme, že by vládní koalice proti takto koncipovanému zpřísnění vystoupila," řekl na dnešní tiskové konferenci předseda ODS Mirek Topolánek. Stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dodal, že i při debatě ve sněmovním ústavně-právním výborů byla většina návrhů ODS ohodnocena ministerstvem spravedlnosti kladně. "Myslím si, že ty návrhy by měly být přijatelné," řekl.

Novinkou by mělo být v zákoně také snížení limitu pro oznámení o příjmech a darech z vládou navrhovaných 300.000 korun na 100.000 korun. Podnět soudu, že byl veřejným funkcionářem porušen zákon o střetu zájmů, by měl mít nově možnost podávat každý občan. ODS také navrhuje sjednotit termín pro podávání oznámení na 30. června každého roku. Formuláře pro jednotlivá oznámení by pak měly být jednotné. ODS také navrhuje zavést evidenci přístupů do elektronické evidence s údaji veřejných funkcionářů. Funkcionáře tak chce ODS na druhou stranu chránit před zneužitím údajů. Změny navrhují občanští demokraté také v konstrukci sankcí za porušení zákona.

Vláda navrhuje, aby bylo možné udělit pokutu do výše půl milionu korun. ODS ale chce, aby sankce činily pětinásobek měsíčního příjmu konkrétního funkcionáře. Záležitosti související se zákonem o střetu zájmů by pak měly řešit senáty správních soudů a ne ústřední a krajské rady pro posuzování zákona o střetu zájmů, jak navrhuje vláda.

"Návrh vychází ze současně nelichotivé situace, kdy sociální demokracie mluví o boji proti korupci a současně se korupce v ČR šíří," řekl Langer. Podle nevládní protikorupční organizace Transparency International (TI) patří Česko v rámci Evropské unie mezi státy s největší mírou korupce. "Čím více zákonů, čím více regulace, tím také více korupce," řekl Langer. Dodal, že jen v loňském roce za vlády stávající vládní koalice vyšlo ve Sbírce zákonů celkem 700 právní předpisů na více než 12.000 stranách. "Udělejte si sami obrázek o tom, jestli toto není bezprostřední a jasné hnojivo pro korupci v ČR," uvedl Langer.

Vládní zákon o střetu zájmů projednala sněmovna v polovině srpna v prvém čtení. Znovu by se mu mohla věnovat počátkem příštího roku.

ČTK, 15. listopadu 2005