Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / ODS nevyvolá hlasování o nedůvěře, vládu prý prověří Unipetrol

[27.09.2005]

Volby

ODS nevyvolá hlasování o nedůvěře, vládu prý prověří Unipetrol

Předčasné parlamentní volby

Občanští demokraté nevyvolají v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, které by otestovalo soudržnost stojedničkové koalice sociálních demokratů, lidovců a unionistů. ODS za takový test koaličního kabinetu považuje hlasování o zřízení vyšetřovací komise k prodeji Unipetrolu, který provázejí podezření z rozsáhlé korupce.

"Pro nás hlasováním o důvěře či nedůvěře této vládě bude hlasování o návrhu, který znovu podáme na začátku příští schůze sněmovny, a to je zřízení vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol," řekl ČTK místopředseda ODS Ivan Langer po ranním jednání grémia nejsilnější opoziční strany. Pro zřízení komise jsou i vládní lidovci, zatímco sociální demokraté a a komunisté byli při zářijové schůzi dolní komory proti.

Postoj KDU-ČSL k Unipetrolu poté označil premiér Jiří Paroubek (ČSSD) za neloajální a skandální. Vztahy v koalici zhoršil i nesouhlas lidovců se zákoníkem práce, který chce ČSSD prosadit s komunisty. Paroubek se podle ODS zachoval zbaběle, když nejdříve vyzva občanské demokraty k vyvolání předčasných voleb, a když to udělali, jejich představu odmítl.

"Ukázalo se, že pan premiér Paroubek je velkoústý tlachal a zbabělec. Vyzval k předčasným volbám, my jsme to přijali, on se lekl a odmítl to," uvedl Langer. Nynější napětí v koalici není pro ODS ničím novým. "Je to už čtvrtým rokem permanentní koaliční jednání a vládní krize," uzavřel místopředseda ODS. Podle scénáře ODS bylo možné dospět k volbám ještě do konce roku, kdyby Paroubek toto pondělí rezignoval a vláda třikrát za sebou nezískala důvěru sněmovny.

Premiér návrh ODS označil za znásilňování ústavy a řekl, že tím by se Česko změnilo v banánovou republiku. Premiér začal mluvit o dřívějším termínu voleb kvůli lidovcům, které obvinil z čím dál silnějšího příklonu k ODS. Obě strany na víkendovém jednání ČSSD vyzval, aby místo "intrik a podrazů" raději otevřeně vyzvaly k předčasným volbám - a on takovou výzvu přijme. Pokud KDU-ČSL nedá záruky, že bude plnit své závazky, mohly by být volby na přelomu února a března, soudí Paroubek. Lidovci reagovali prohlášením, že jsou připraveni plnit koaliční dohodu do konce volebního období, totéž čekají od partnerů. Současně trvají na zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu a nadále odmítají zákoník práce.

Hlasování o nedůvěře vládě bylo jednou z variant, jak mohla ODS reagovat na současné pnutí v koalici. Nepřímo k tomu svou mateřskou stranu podle tisku vyzval i prezident Václav Klaus. V pondělí řekl, že vládní strany si samy musejí rozmyslet, zda jsou ještě součástí koalice, strany jiné si zase musejí rozmyslet, zda vyzvou k hlasování o důvěře vládě. Při hlasování o nedůvěře je třeba k pádu vlády nejméně 101 hlasů ve dvousetčlenné sněmovně.

ODS v tomto volebním období iniciovala hlasování o nedůvěře dvakrát, kabinet to pokaždé přežil. Naposledy letos v dubnu vláda Stanislava Grosse, proti níž se tehdy postavili občanští demokraté i lidovci, kteří opustili koalici kvůli nejasným majetkovým poměrům tehdejšího premiéra a šéfa ČSSD.

ČTK, 27. září 2005