Média o IL / ODS znovu otevřela téma údajné korupce při privatizaci Unipetrolu
[22.09.2005]
Korupce
ODS znovu otevřela téma údajné korupce při privatizaci Unipetrolu
korupce
Občanští demokraté dnes pokračovali v kritice vlády kvůli kauze Unipetrol. Vyzvali vládu, aby brala vážně závěry polské vyšetřovací komise a nevyhýbala se spolupráci při vyšetřování. Po ministru vnitra Františku Bublanovi pak ODS žádá informace o postupu vyšetřování schůzky, na které bývalý šéf premiérova kabinetu Zdeněk Doležel (ČSSD) údajně požádal v souvislosti s privatizací Unipetrolu o úplatek. Kabinet by měl také jasně sdělit účel Doleželovy cesty za polským premiérem Markem Belkou, řekly špičky ODS novinářům.
ODS plánuje dnes odpoledne téma rozvinout při pravidelných interpelacích v dolní komoře. Ve středu poslanci přerušili rozpravu o kauze do doby, než získají informace od polské parlamentní vyšetřovací komise, která se případu Unipetrolu také dotkla. Česká dolní komora se však hodlá k diskusi o aféře vrátit nejpozději 15. října.
ODS žádá, aby kauzu vyšetřila speciální sněmovní komise, proti se však vedle sociálních demokratů postavili i komunisté. Tím podle místopředsedy ODS Ivana Langera vznikla "nová rudočervená koalice". Privatizaci koncernu do rukou polského PKN Orlen podle některých názorů provázely úplatky.
Sociální demokraté v čele s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD) postup české vlády hájí a obviňují ODS z toho, že svými výroky o korupci bez jasných důkazů poškozuje zájmy země. Předseda vlády ve středu obvinil ODS mimo jiné z toho, že necelý rok před volbami už neví, čím by zaujala, tak hraje "kartu špíny". ODS vyzval, aby předložila důkazy.
Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) poslancům řekl, že je v kontaktu s předsedou polského Sejmu. Jeho komise ale podle Zaorálka zatím závěrečnou zprávu neschválila, a není tedy zatím nic, co by sněmovně předložil. ODS se podle něj chová jako "totální opozice, která nehledí na to, že zájmy státu by nás měly spojovat".
Případ Unipetrolu rozvířila reportáž televize Nova natočená skrytou kamerou. Zachytila bývalého ředitele premiérova kabinetu Zdeňka Doležela, když si údajně řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi v souvislosti s Unipetrolem o pětimilionový úplatek. V kauze figuruje také jméno šéfa ČSSD Stanislava Grosse, který všechna nařčení popřel a na Spyru podal trestní oznámení. Doležel tvrdí, že si o úplatek neřekl. Úřad vlády s Doleželem ukončil pracovní poměr.
ČTK, 22. září 2005