Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Poslanci se pohádali o CzechTek

[21.09.2005]

Policie

Poslanci se pohádali o CzechTek

Akce CzechTek

Po dvouhodinové diskusi, která byla opakováním argumentů, které již ve Sněmovně zazněly při srpnovém jednání, poslanci nedospěli k žádnému závěru. Ani nevzali zprávu na vědomí, ani ji neodmítli, ani neschválili. Jen ji vyslechli. Podle ministra vnitra Františka Bublana dokázaly poslední technoparty, že když se dodržují pravidla, není třeba žádného zákroku.

"Je to dobrý byznys"

Ministr je přesvědčen, že počátkem srpna v Mlýnci nešlo jen o zábavu, ale o velký byznys. Za zábavou podle něho sem přijela jen část lidí. "Za tím stojí velká skupina, která má zájem na tom vydělat. Když se tu prodává hrstka rýže za šedesát korun, pokud musí zaplatit za PET lahev pitné vody sto korun, pak na tom někdo vydělává," prohlásil ministr.

"Nedávejme tomu nějakou takovou ideologickou nálepku, že je to pouze snaha mladých lidí se bavit. Oni třeba se chtějí bavit, ale ti organizátoři, kteří stojí v pozadí a nikdy nevystoupí dopředu, protože nechtějí být známí, tak ti skutečně na tom vydělávají dost velké peníze," dodal Bublan.

Langer: Policisté byli neprofesionální

Stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer opět označil zásah proti technařům za důsledek neprofesionální práce policie. Trval na tom, že policistům v Mlýnci nešlo o zachování veřejného pořádku a střežení soukromého vlastnictví, ale o tvrdé ukončení celé akce. Zprávu vlády označil za nekompletní a jednostrannou.

Na jeho stranu se postavil zmocněnec vlády pro lidská práva Svatopluk Karásek (US-DEU), který se dožadoval vrácení zprávy vládě k přepracování a vytvoření dočasné komise, která by vytvořila zprávu vlastní. Jeho snahu poslanci odmítli. Stejně tak ale neschválili ani návrh Jana Mládka (ČSSD), který vyzval Sněmovnu, aby podpořila veškerou činnost policie zaměřenou na ochranu práv občanů.

Vzrušení do debaty vnesl premiér Jiří Paroubek. Zkritizoval šéfa ODS Mirka Topolánka za jeho výrok ze začátku srpna o tom, že premiér je odpovědný za jeden lidský život a stovku zraněných. "Já vím, že bych to mohl chápat, a já jsem to panu Topolánkovi řekl v televizním programu do očí, že bych to mohl chápat jako šíření poplašné zprávy. Já to charakterizuji jinak, já to charakterizuji jeho slovem - byla to prasárna z jeho strany."

Topolánek v srpnovém TV duelu s Paroubkem svůj výrok o oběti popřel. Začátkem srpna však prohlásil: "Silácké prohlášení premiéra Paroubka přineslo jednoho mrtvého, sto zraněných. Ten zásah byl neadekvátní a jak ministr vnitra Bublan, tak premiér Paroubek by měli zvážit své setrvání ve funkcích." Na jaře Topolánek řekl, že nebude dělat prasárny jako premiér.

Klaus nespokojen

Prezident Václav Klaus považuje Bublanovi zprávu o policejním zásahu na CzechTeku za účelovou a nekompletní. "Zpráva zaměňuje příčiny a následky a zcela ignoruje námitky a důkazy předložené těmi, vůči nimž policejní akce směřovala," napsal podle zprávy Hradu Klaus Bublanovi.

Právo, 21. září 2005