Média o IL / ODS očekává vládní populismus, Paroubek věří ve výhru ČSSD
[19.09.2005]
Volby
ODS očekává vládní populismus, Paroubek věří ve výhru ČSSD
Volební preference
Premiér a pravděpodobný volební lídr ČSSD Jiří Paroubek věří ve vítězství sociální demokracie v příštích parlamentních volbách, i když podle aktuálního průzkumu agentury STEM nyní ztrácí na vedoucí ODS jedenáct procent. Preference ODS a ČSSD se budou podle Paroubka postupně sbližovat.
Občanští demokraté jeho prognózám nevěří, nicméně očekávají, že hlasy voličů bude chtít jeho vláda získat za každou cenu. "Premiér Paroubek bude chtít nakoupit hlasy, ať to bude stát, co to bude stát. Míra populismu bude s blížícími se volbami nepochybně růst," řekl ČTK místopředseda občanských demokratů Ivan Langer.
Hlasy se nyní přelévají mezi sociálními demokraty a komunisty, čemuž odpovídá i Paroubkova politika, dodal. ČSSD je nyní schopna volby vyhrát i s ohledem na vývoj v okolních zemích, především v Německu a na Slovensku, řekl dnes Paroubek ČTK. Fakt, že průzkum přisoudil ČSSD přes 21 procent, jej nicméně zklamal. "Čekal jsem, že to bude v rozpětí někde těsně pod 23 procent, takže jsem spíše zklamán," uvedl. Důvod rostoucích preferencí ČSSD vidí Paroubek především v podstatné změně vládní politiky a razantním prosazování vládního programu. "Jsem přesvědčen, že se postupně začnou preference ČSSD a ODS sbližovat," prohlásil premiér. Postavení ČSSD výrazně neovlivnilo prázdninové dění kolem rozehnání technoparty CzechTek, které Paroubk podpořil, ani údajná korupční aféra při privatizaci Unipetrolu. V kauze čelí nařčení z braní úplatků i šéf ČSSD Stanislav Gross.
Langer se neobává toho, že by ODS mohla v předvolební kampani prohospodařit svůj náskok, jako se to v Německu stalo opoziční CDU/CSU. "Nemyslím, že je nutné hledat paralely. Pro nás z toho nicméně plyne závěr, že až do poslední chvíle je potřeba dobře komunikovat s voliči a počítat s populismem vlády," míní Langer.
Za ODS a ČSSD by na třetím místě skončili komunisté s 13,5 procenta hlasů. Od července ztratila KSČM asi tři procenta příznivců. Teprve další průzkum ukáže, jak voliče ovlivní avizovaný odchod stranického předsedy Miroslava Grebeníčka. Do sněmovny by se ještě dostali lidovci, které by volilo 7,3 procenta Čechů. Strana Miroslava Kalouska chce ve volbách dosáhnout dvouciferného výsledku. Unii svobody-DEU by podpořilo pouze 0,5 procenta lidí. Unionisté vzhledem k dlouhodobě nízkým preferencím asi nebudou kandidovat v příštích volbách sami, ale v širším svazku stran.
ČTK, 19. září 2005