Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Koaličním stranám se nelíbilo, že s Husákem nemohly promluvit

[18.08.2005]

Policie

Koaličním stranám se nelíbilo, že s Husákem nemohly promluvit

Jmenování nového policejního prezidenta

Za oddálení termínu jmenování nového policejního prezidenta může podle unionistů mimo jiné informační deficit, který při středečním jednání vlády pociťovali. Předseda nejmenší parlamentní strany a ministr spravedlnosti Pavel Němec dnes novinářům řekl, že funkce policejního prezidenta je tak významnou pozicí, že by jednotlivé strany měly mít s kandidátem možnost promluvit. Ačkoli ministr vnitra František Bublan ve středu odpoledne řekl, že svého favorita Vladislava Husáka
přivede do Strakovy akademie představit, nestalo se tak.

Pochyby o jmenování Husáka dali lidovci a unionisté najevo už odpoledne. Podle Němce je tedy možné, že za takové situace Bublan od osobního představení kandidáta ustoupil. Také stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer již dříve uvedl, že očekával alespoň diskusi o kandidátovi ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost, což dnes zopakoval i během parlamentních interpelací.

K pochybnostem lidovců a unionistů, zda je vhodné jmenovat dosavadního náměstka pro uniformovanou policii policejním prezidentem, se podle některých informací přidala i ministryně školství Petra Buzková ze sociální demokracie. Podle Němce se však hlasovalo po stranické linii. Proti kandidátovi premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) Ivanu Přikrylovi do funkce vedoucího úřadu vlády bylo méně výhrad.Nesouhlasili pouze ministři KDU-ČSL Libor Ambrozek a Milan Šimonovský, unionisté se hlasování zdrželi.

Oba kandidáti měli podporu předsedy vlády Paroubka, nakonec je ale kabinet vedením úřadů pouze pověřil. "U Husáka premiér argumentoval tím, že policie postrádá silné vedení a prodlužování tohoto stavu ničemu nepomůže," řekl ČTK jeden z ministrů. Členové menších koaličních stran chtěli termín jmenování policejního prezidenta odsunout do doby, až bude vyšetřen zásah policie proti účastníkům technoparty Czechtek. Chtěli zabránit tomu, aby byla jmenováním Husáka "devalvována snaha vlády celou věc prošetřit".

Usnesení, podle nějž vláda souhlasí s pověřením Husáka vést prezidium, bylo podle některých kompromisem, jiní je ale považují za zbytečné. Vláda se totiž k tomu, kdo vede policejní prezidium, nemusí vyjadřovat, pokud to není jmenování šéfa. Husák má tedy podle některých členů vlády o něco silnější mandát. Vzhledem k tomu, že takový postup neodpovídá zákonům, o tom Němec pochybuje. Bublan podle něj na jednání vlády uvedl, že Husáka pověřil řízením policie už v pondělí po odchodu Jiřího Koláře. "Vláda schválila, že včera vyšlo slunce," komentoval výsledek Němec. S definitivní platností chce kabinet policejního šéfa jmenovat koncem září, kdy ve sněmovně skončí projednávání zprávy o CzechTeku. Bublan opět hodlá navrhnout Husáka.

Jmenování policejního prezidenta se dnes stalo i předmětem parlamentních interpelací. Langer znovu vytkl Bublanovi, že výběr kandidátů nekonzultoval s ostatními politiky. Za konzultaci nepovažoval to, že Bublan koncem června seznámil členy sněmovního branného výboru s pěti možnými adepty. Podle Langera nepostupoval Bublan prozíravě.

Ministr vnitra se ve sněmovně hájil, že byl vstřícný, o kandidátech s poslanci diskutoval, ale konečný výběr byl na něm. Soudí, že nevybral někoho, který by byl velkým překvapením. Naznačil, že od ostatních politiků očekával podněty. Cítil však, že opozice vyčkává, koho jí "předhodí", aby opozice mohla tohoto kandidáta kritizovat. To se mi nelíbí, dodal.

V případě Přikryla, jehož důvěryhodnost zpochybňuje jeho údajná spolupráce s komunistickou Státní bezpečností (StB), trval prý Paroubek na tom, že by vláda neměla ustupovat médiím. Spisem komunistické policie, ve kterém je Přikryl veden jako důvěrník, se začala v pondělí zabývat Česká televize. Nakonec předseda vlády souhlasil s návrhem, aby Přikrylovu kauzu posoudil Národní bezpečnostní úřad. Sám Přikryl, který se vykázal už dříve negativním lustračním osvědčením, spolupráci se StB popírá.

ODS dnes v souvislosti s pochybami kolem Přikryla uvedla, že návrat lidí s pochybnou či nevyjasněnou předlistopadovou minulostí na vysoké posty ve státní správě považuje za nepřijatelný a neodůvodnitelný. Tiskový odbor úřadu vlády podle ODS funguje po nástupu Paroubka stále více jako jeho osobní PR agentura a detašované pracoviště stranického sekretariátu ČSSD. "Za peníze daňových poplatníků je prezentována téměř výlučně politika jednoho představitele jedné politické strany," stojí v tiskové zprávě občanských demokratů.

ČTK, 18. srpna 2005