Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Premiér: Chybí zákon proti divokým akcím

[01.08.2005]

Policie

Premiér: Chybí zákon proti divokým akcím

CzechTek

Změnit zákon tak, aby se podobné akce jako CzechTek na území ČR nemohly již konat, chce ministerský předseda Jiří Paroubek (ČSSD). Proti technoparty na Tachovsku o víkendu zasáhla razantně policie. Její akci premiér podpořil již v pátek, kdy uvedl, aby jednala “co nejrazantněji”. Jeho výrok i tvrdá akce policejních těžkooděnců, při které bylo zraněno okolo stovky účastníků party i policistů, rozhněvala prezidenta republiky Václava Klause a nejen opoziční politiky.

“Musíme přemýšlet nad změnou legislativy, jako je tomu v některých západních zemích, tak, aby na našem území již nešlo pořádat podobné divoké akce,” sdělil včera premiér Právu z rakouských Alp, kde tráví dovolenou. Zásah policie byl podle něj adekvátní, protože někteří účastníci technoparty byli agresivní a policisté se museli bránit.

O potřebě změny zákona o shromažďování nebo posílení pravomocí obcí hovořil v souvislosti s CzechTekem také ministr vnitra František Bublan. “Nějakou vyhláškou bych do toho chtěl vtáhnout obce, aby si samy rozhodly, zda chtějí podobnou akci v katastru mít,” řekl Právu Bublan. Dodal, že zda byl postup policie nepřiměřený, jak tvrdí účastníci party, teprve musí zjistit. To, že policie měla zasáhnout razantně, bylo podle Bublana ale rozhodnuto již dávno předem.

Zákrok kritizoval prezident i ODS

Prezident Václav Klaus považuje zásah policie proti účastníkům technoparty v Mlýnci na Tachovsku za velmi sporný. “Jednou věcí je oprávněná ochrana majetku, ale to měla policie udělat preventivně a
tisíce lidí na pozemky nevpustit. Následný zásah, při němž byly zraněny desítky osob na obou stranách, je stěží omluvitelný, zvláště v naší zemi, kde zásah těžkooděnců vůči mladým lidem vyvolává automaticky velmi nedobré reminiscence z minulosti, je událost
zlá a svědčí o tom, že u nás není v pořádku,” tlumočil názor prezidenta jeho mluvčí Petr Hájek.

“Prezident Václav Klaus jako už poněkolikáté v poslední době dává zapravdu názorům ODS. Konstatuji to s určitou bolestí, protože to vidím jako svého druhu zneužití ústavní funkce čestným předsedou ODS. Svým veřejným vyjádřením zpochybňuje práci policie a státního zástupce, kteří v těžkých podmínkách konali přímo na místě, a museli vyhodnotit situaci z pozice, o které prezident republiky neměl dostatek informací,” reagoval na vyjádření Klause pro Právo premiér.

Zákrok ostře kritizoval stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podle něj policisté zasáhli na politický nátlak premiéra a nepoučili se z problémů, které přinesly předchozí ročníky technoparty. “Premiér chtěl ukázat sílu, a nese proto za policejní akci plnou odpovědnost,” řekl Langer.

Podle předsedy branně-bezpečnostního výboru Sněmovny Jana Vidíma (ODS) byl zásah policie ne-li motivovaný, ale určitě hodně politicky podkreslený vyjádřením premiéra Paroubka. Premiér jakoukoli politickou motivaci odmítl.

Proti akci Němec i Kalousek

I předsedové koaličních stran -Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a Pavel Němec (US-DEU) - považují zákrok za sporný. “Nezdá se mi, že by ti účastníci ohrožovali cokoli tak zásadně, aby výsledkem byly desítky zraněných,” řekl Právu Kalousek. Naopak předseda ČSSD Stanislav Gross stejně jako Paroubek a Bublan práci policie obhajuje a odmítl politizaci její práce. “Bylo by velmi nešťastné a proti zájmům české veřejnosti, aby se jakáko
liv práce policie politizovala, jak se to u nás bohužel dlouhodobě děje. Informace, které mám k dispozici, mě opravňují v názoru, že policie postupovala v souladu se zákonem,” řekl Gross ČTK. Policie podle něj nemůže nečinně přihlížet, pokud se porušují zákony, a navíc jednala na pokyn státního zástupce, dodal expremiér.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek, který se včera zúčastnil protestní akce před ministerstvem vnitra i se svou rodinou, považuje policejní akci za naprosto neadekvátní. “Policie podle mě zavinila celou situaci, když zablokovala přístupovou cestu. Kdyby byla volná příjezdová komunikace, mohlo se to obejít bez jakýchkoli komplikací i zranění,” soudí zmocněnec a poslanec US-DEU. Myslí si, že pokud si budou účastníci CzechTeku stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva, mohli by uspět. Předpokládá, že zásahem se bude zabývat Rada vlády pro lidská práva, které předsedá.

Zákrok kritizoval i senátor Jaromír Štětina zvolený za Stranu zelených. “Zásah policie je neadekvátní, protizákonný a svědčí o tom, že komunistické metody řešit problémy použitím síly u nás dosud nevymizely,” sdělil ČTK Štětina.

Právo, 1. srpna 2005