Média o IL / ODS chce kvůli CzechTeku interpelovat a svolat branný výbor
[01.08.2005]
Policie
ODS chce kvůli CzechTeku interpelovat a svolat branný výbor
CzechTek
Občanští demokraté chtějí kvůlivíkendovému policejnímu zásahu na technoparty v Mlýnci na Tachovsku svolat jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Plánují také, že při sněmovní schůzi, která bude zahájena 16. srpna, budou kvůli zásahu interpelovat předsedu vlády, ministra vnitra a ministra spravedlnosti. Vysvětlení bude po premiérovi a ministrovi vnitra požadovat také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Předseda vlády Jíří Paroubek i ministr František Bublan ale považují zásah za adekvátní.
"Jsem znepokojen způsobem a provedením celé akce a pokud nedostanu dostatečně kvalitní vysvětlení, budu vyžadovat vyvození osobní zodpovědnosti jak ministra vnitra pana Bublana, tak i předsedy vlády pana Paroubka, který podle médií zásah inicioval," uvedl předseda Senátu s tím, že charakter celé policejní akce mu příliš připomíná předlistopadovou dobu.
S tím ale nesouhlasí předseda vlády a ministr vnitra. Zásah považují za adekvátní. Paroubek již v neděli řekl, že těžkooděnci zasáhli až po několika výzvách a ultimátech, takže příznivci technohudby měli dost času opustit soukromý pozemek.
Také Langer považuje víkendový zásah policie za "zásadní věc, která nemá po listopadu 1989 obdoby". Upozornil, že zásah byl neadekvátní v tom, že policie nezasahovala ve veřejném zájmu. "Jaký byl veřejný zájem zasáhnout vůči těmto lidem takovým způsobem a za nasazení takové techniky v situaci, kdy hrozila majetková škoda ve výši 5000 korun? To je to klíčové," řekl
Langer.
Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) ČTK řekl, že výbor svolá a právě nyní zjišťuje, kdo z poslanců by se mohl vzhledem k dovoleným zúčastnit. "Zjišťuji, zda je možné je svolat do 15. srpna," řekl ČTK. Policejní zásah proti technoparty CzechTek považuje za stěží obhajitelný také prezident Václav Klaus. Policisté proti účastníkům nasadili těžkooděnce s vodními děly a slzným plynem. Příznivci techna se jim postavili na odpor s klacky a lahvemi. Na obou stranách zůstalo po nejtvrdších bojích několik desítek zraněných. Proti policejnímu zásahu protestovalo již v neděli před ministerstvem vnitra a poté před úřadem vlády několik tisíc lidí. Z odpovědnosti viní premiéra a ministra vnitra.
Organizátoři žádají prošetření zásahu, neboť se domnívají, že byla porušena ústava i Listina základních práv a svobod.
ČTK, 1. srpna 2005