Ivan Langer


Děkuji všem za dosavadní přízeň. Rád se s vámi potkám na mém Facebooku. Ivan Langer

Zaujalo mě...

Vrchní soud dal Ivanu Langerovi za pravdu ve sporu s vydavatelem MF DNES a idnes.cz (MAFRA, a.s.) o ochranu osobnosti a zrušil rozsudek soudu prvního...

více »

Ivan Langer
Curriculum vitea

Média o IL / Podezřelí ze zločinů mají dát povinně DNA. Obvinění zatím mohou test odmítnout a vyhnout se odhalení.

[08.06.2005]

Bezpečnost

Podezřelí ze zločinů mají dát povinně DNA. Obvinění zatím mohou test odmítnout a vyhnout se odhalení.

Zavedení povinného testu DNA.

Vyřešíme více těžkých zločinů, slibuje si policie od zavedení povinného testu DNA pro obviněné z trestných činů. Vládě ho dnes navrhne ministr František Bublan.

Největší poštovní loupež v dějinách, při které v roce 1997 zmizelo 28,5 milionu korun, nebyla nikdy objasněna. Policie tvrdí, že by jí při vyšetřování pomohly, vzorky DNA. Hlavní podezřelí však odmítli dát policistům k dispozici krev či sliny na test DNA. Za své ne pouze zaplatili pokutu padesát tisíc korun.

Pokud by se však změnily zákony tak, jak to dnes navrhne vládě ministr vnitra František Bublan, vzorky by podezřelí poskytnout museli. Bublan chce, aby obvinění z trestných činů museli vzorek automaticky odevzdat, pokud se policie rozhodne, že jí to pomůže. U „pouhých“ podezřelých bude potřeba souhlas státního zástupce. „Lidé doposud mohou odebrání vzorků odepřít,“ vysvětlil Petr Vorlíček z ministerstva vnitra. I když v zákoně nebude výslovně napsané, kterých obviněných se bude povinnost týkat, Vorlíček ujistil, že policie bude k této pravomoci sahat jen po spáchání závažných násilných trestných činů. To potvrzují i sami policisté. Tvrdí, že nechtějí vytvořit evidenci DNA deseti milionů obyvatel Česka, ale databázi recidivistů. „Máme už teď interními směrnicemi nastavené, že odebíráme vzorky pachatelům závažnějších násilných a mravnostních trestných činů,“ řekl šéf republikové kriminální policie Petr Želásko.

Stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) má k Bublanovu návrhu připomínky, i když ho neodmítá. „Registr by měl spravovat někdo jiný než policie. Jinak hrozí podezření z manipulace s důkazy. Ve světě zodpovídají za odběry nezávislé instituce - typově ústavy soudního lékařství univerzit,“ dodal Langer. Podle stínového ministra z ODS bude také muset Bublan dobře zdůvodnit, proč chce, aby stát shromažďoval o lidech další informace. S návrhem naopak podle svého mluvčího Petra Dimuna souhlasí ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) a zvedne pro něj ruku.

Policisté, kterým vzorky DNA pomohly v posledních letech při objasnění několika těžkých zločinů, mají dnes přes deset tisíc vzorků. „Dvě třetiny z toho tvoří profily lidí a třetinu stopy z různých vyřešených i nevyřešených případů,“ sdělil Emil Vančo, zástupce ředitele Kriminalistického ústavu. Odborníci nejčastěji DNA určuji ze vzorků slin, používají se i však vzorky získané z krve.

***

Vraždy vyřešené pomocí testu DNA

* Smrt dívky v Kmetiněvsi Školačku Barboru zavraždil loni na Nový rok její spolužák. Chlapec odevzdal DNA a ta jej prozradila.

* Trojnásobná vražda v Klučově Recidivista Jaroslav Gančarčík ubodal matku a dvě dcery v Klučově v roce 1990. Když byl později zatčen kvůli znásilnění, policie porovnala jeho profil se stopami nalezenými v Klučově a usvědčila ho.

* Smrt Ukrajince v Dlouhopolsku Muže ubodal jeho krajan v roce 2000 v nočním klubu. Policii přivedla po pěti letech na stopu DNA na nedopalku z cigarety.

Mladá Fronta Dnes, 8. června 2005