Přepisy diskuzí / Otázky Václava Moravce
[10.05.2005]
Policie
Otázky Václava Moravce
Policie České republiky
Moderátor (Václav Moravec):
Hezký dnes českou televizí. Začínají Otázky, diskusní pořad, ve kterém padají nejzásadnější výpovědi politiků. Nad profesionalitou policie a odchody policistů ze služby se střetnou v první části Otázek ministr vnitra František Bublan a stínový ministr vnitra za ODS, místopředseda Poslanecké sněmovny Ivan Langer. Ve druhé části pořadu vám nabídneme pohled tří poslankyň Evropského parlamentu na evropskou ústavní smlouvu. Pozvání přijala Jana Bobošíková, Jana Hybášková a Zuzana Rithová. Jaká témata dnes otevíráme?
Od policie odchází od začátku roku mladší a střední generace policistů, prý kvůli existenční nejistotě. Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Jan Vidím požádá Poslaneckou sněmovnu o zbavení mlčenlivosti vyšetřovatelů, kteří pracovali v policejním týmu Mlýn. 71 mil. Kč má letos stát kampaň k evropské ústavní smlouvě. O kampani má vláda rozhodovat ve středu.
Moderátor (Václav Moravec):
Jak bylo řečeno, prvními hosty Otázek dnes jsou ministr vnitra ČR František Bublan, vítejte v České televizi, hezké dobré poledne.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Dobré poledne.
Moderátor (Václav Moravec):
A stínový ministr vnitra za ODS, místopředseda Poslanecké sněmovny a také místopředseda ODS Ivan Langer. I vám hezké dobré poledne.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Dobrý den přeji.
Moderátor (Václav Moravec):
V pátek večer mělo opěr v Praze přistát letadlo, která má používat americká tajná služba CAI k přepravě vězňů do zemí třetího světa. Tam mají být zajatci podrobování nelidskému mučení. Na přelety a mezipřistání upozornil v týdny americký list New York Times. Někteří sociální demokraté a komunisté chtějí téma přeletů a možných mezipřistání letadla využívaného CIA otevřít na půdě Poslanecké sněmovny. Na kolik je pro Ivana Langera, místopředsedu Poslanecké sněmovny, ta informace natolik znepokojivá, že je zapotřebí interpelovat ministra vnitra či další politiky?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Přiznám se, že já osobně s tím problém nemám. Pokud jsem součástí nějakého spojeneckého svazku, tak to letadlo tím, za co je vydáváno, tak říkám, spojencům je třeba pomáhat. Současně ale také říkám, že české veřejnosti se nemá zatloukat a nemá se lhát, je to tak a tak a basta.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že by veřejnost měla vědět, zda opravdu jde o letadlo, které si najímá CIA, kde jsou přepravováni vězni?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já nevím, jakými závazky zachovávat mlčenlivost, jsme vázáni, nicméně, mě připadne nejhorší to mlžení a ty spekulace. V tu chvíli já osobně bych byl zastáncem té metody říci ano, je to spojenecký letoun, nedopouští se ničeho, co by nebylo v souladu s našimi zákony, vážená veřejnosti, buďte klidní.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, vy jste právník, je to v souladu s mezinárodním právem, že se takto mohou transportovat v civilních letadlech, která jsou skrytá, vězni?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já hlavně nevím, a to je ten základní problém a tady přistane letadlo, začne se spekulovat, že využíváno CIA a následně se spekuluje, že slouží k takovým a takovým účelům, a to si myslím, že je špatně. To vršení jedné spekulace na druhou, až vám vzniká jedna obrovská spekulace.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že by ministra vnitra měl zveřejnit všechno nebo...
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Pan ministr může říci, vše je v souladu s našimi mezinárodními závazky, vše je v souladu s českým právním řádem, je to spojenecké letadlo a mě osobně to stačí.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře, vy jste se chtěl nechat informovat, jak to tedy je? Přistálo v pátek na Ruzyni v rámci mezipřistání letadlo, které využívá CIA?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Zda je to letadlo CIA, to vám nikdo neřekne, a to také těžko zjistíme. Kdyby to mělo napsáno na svém trupu, tak by to bylo asi špatně. Já jsem se nechal informovat o tom, zda Česká republika je do toho nějakým způsobem zapojena, není. To byl pouze přelet, letadlo natankovalo, letadlo je výsostným územím Spojených států, i když je na cizím letišti, takže ...
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že se neporušuje žádná mezinárodní norma touto přepravou, kdyby česká BIS nebo české tajné služby si také najaly civilní letadlo a přistálo v New Yorku, tak by také Česká republika neporušila mezinárodní smlouvu?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Pokud by pasažéři neopustili letadlo nebo to území letiště, tak potom se nic neděje.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že tyto lety, vy jste o nich informován a nejsou v rozporu s mezinárodními normami?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Nejsem o nich informován, to je pouze přelet z mezipřistáním, takže to není třeba, aby někdo o tom byl informován.
Moderátor (Václav Moravec):
Toto řeknete i poslancům při případné interpelaci nebo jim sdělíte ještě nějaké další podrobnosti?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Více nemohu sdělit, více ani nevím.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že spojenci, rozumějme například americká tajná služba, více českým orgánům, ani bezpečnostním službám nesděluje?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Nesděluje, není to zvykem takové věci sdělovat, navíc skutečně jsou to spekulace, to nemusí jít vůbec o nějakou přepravu vězňů, to může být spolupráce. Já vím, že americká CIA spolupracuje s těmi kavkazskými republikami a může jít o přepravu nějakých specialistů nebo odborníků, nemusí to být vězni.
Moderátor (Václav Moravec):
Měla by veřejnost vědět víc?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já si opravdu myslím, že pokud se jedná o přelet letadla, pokud se jedná o mezipřistání na čerpání pohonných hmot, ty osoby, které vystoupí, neopustí letištní plochu a potom pokračují dále, tak není sebemenší důvod tomu věnovat tak extrémní pozornost, která tomu je věnována.
Moderátor (Václav Moravec):
Zastání se dočkali od ministra vnitra Františka Bublana policisté, kteří zasahovali při prvomájovém mítinku KSČM v Praze na Letné. Policie v neděli při komunistických oslavách Svátku práce zadržela dva muže, kteří podle ní narušovali veřejný pořádek. Jedním z nich byl i Jan Šinágl, který chtěl protestovat proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka.
František Bublan, 5.5.2005, ministr vnitra ČR:
Já jsem přesvědčen, že zásah oprávněný byl, protože došlo k porušení zákona, došlo k porušení práva na shromažďování.
Ministrova čtvrteční odpověď při interpelacích v Poslanecké sněmovně rozhodně neuspokojila kazatele, stínového ministra vnitra a Místopředsedu ODS Ivana Langera.
Ivan Langer, 5.5.2005, místopředseda ODS a PS PČR:
Všichni, kteří jsme viděli ty záznamy, viděli zásah razantní, hraničící až s brutalitou civilních osob vůči civilistům za asistence policie.
Ministr vnitra František Bublan zpochybňuje, jak vyznívají sestříhané záběry televizních kamer. Připomeňme si, co se na pražské Letné 1. května událo. KSČM pravidelně na Letné slaví 1. máj. Součástí demonstrace byl tradičně projev předsedy Miroslava Grebeníčka.
Miroslav Grebeníček, 1.5.2005, předseda KSČM:
Ať jsou ke všem čertům, to je parta darebáků a ne kultivovaných politiků.
Policisté v civilu přicházejí do davu na Letné, když se atmosféra začíná přiostřovat. Antikomunistický aktivista Jan Šinágl protestuje proti komunismu během projevu předsedy KSČM Grebeníčka. Vykřikuje několik nesouhlasných výroků.
Miroslav Grebeníček, 1.5.2005, předseda KSČM:
Je tady nějaký primitiv, odveďte ho.
Neuniformovaní policisté po několika minutách zasahují. Jedním ze svědků incidentu je i dokumentarista Martin Vadas.
Martin Vadas, 2.5.2005, dokumentarista:
Já myslím, že to je divné. Normální policie, v normálním státe tohle nedělá.
Policista v civilu zasahoval také proti studentovi filosofické fakulty, který měl podle prvotní verze policie propíchnout pneumatiku policejnímu autu. Z policejního protokolu později jasně vyplývá, že student auto nepoškodil.
Obviněný student, 3.5.2005:
Při vyšetřování mě paní vyšetřovatelka jasně sdělila, že má svědky i na to a potvrdil to ten, kdo mě zadržel, že jsem se na tom vůbec nepodílel.
S vysvětlením ministra vnitra Františka Bublana, že zásah policistů na Letné byl oprávněný, nadále nesouhlasí nejen část politiků, ale i samotní svědci policejního zásahu.
Moderátor (Václav Moravec):
Například i představitelé občanských iniciativ tvrdí, že policie neměří všem stejným metrem. Levicový extremismus prý policie přehlíží. Pane ministře, považujete to vaše vysvětlení, které jste dal ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně za konečné a definitivní? Nic se nemůže změnit, že by se ukázalo, že policie skutečně porušila zákon?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To považuji za definitivní, policie zákon neporušila, policie zákon bránila. Bylo to právo na shromažďování a policie musí skutečně měřit všem stejným metrem. To znamená, jestliže někdo si tu demonstraci, manifestaci ohlásí, musí mít zaručeno to, že to nebude nikdo narušovat, že ta manifestace proběhne pokojně tak, jak to ukládá zákon.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane stínový ministře, vy považujete opravdu to vysvětlení za definitivní, jak to teď řekl František Bublan?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Tak já doufám, že není definitivní, že sice v té věci byla aktivní inspekce ministra vnitra. Nicméně ta věc byla předána dále oddělení stížností a kontroly, které se tím případem dále zabývá. Myslím si, že když hovoříme o tomto případu, musíme odlišit dvě věci od sebe. Jedna je důvod a druhý je, proč zasahovat a způsob, jakým bylo zasaženo. Já jsem nebyl na té demonstraci, takže čerpám jen z veřejných zdrojů a mám vážné pochybnosti o tom způsobu zásahu policie, zda ...
Moderátor (Václav Moravec):
Vy máte, pane místopředsedo, nějaké argumenty, že ten způsob mohl být v rozporu se zákonem?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Teď nechci spekulovat o tom, jestli to bylo v rozporu se zákonem či nikoliv, na to máme inspekci ministra vnitra nebo odbor stížností a v tomto stále nemohu považovat odpověď pana ministra za definitivní. Já si opravdu kladu otázku, proč a teď ta hrozná symbolika, proč na komunistické demonstraci proti antikomunistům zasahují policisté v civilu. To až příliš evokuje tu dobu dávno nebo nedávno minulou a opravdu si kladu otázku, jestli ten zásah byl přiměřený, jestli opravdu došlo k takovému narušení zákona, jestli ten zásah byl takticky proveden správně.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane ministře, už...
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
A to je poslední otázka. Z jaké skutkové podstaty trestného činu nebo přestupku byli ti dotyční dva lidé obvinění, a proto byli tak zadrženi?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já vám to tedy vysvětlím. Já jsem na té demonstraci také nebyl, asi nechodíme na takové demonstrace.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
První dobrá zpráva, pane ministře.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Ale nechal jsem si celý ten záznam přehrát, ono to bylo docela zajímavé.
Moderátor (Václav Moravec):
To byl policejní záznam?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To byl policejní záznam a měl jsem i záznamy ze všech televizí, které tam byly, takže jsem si to mohl zkonfrontovat. V podstatě všude to bylo stejné. Ten výstup pana Šinágla trval velmi dlouho, to nebyla otázka minut.
Moderátor (Václav Moravec):
Promiňte, ale tady Jan Šinágl napsal do dnešních Otázek své prohlášení, dovolte, abych citoval. Pane Bublane, jak okomentujete chování příslušníka Policie ČR či jejich příslušníků v civilu, případně tajných služeb či BIS, kteří se mi odmítli představit, kteří přímo ohrožovali můj život použitím přísně zakázaných tlakových chmatů, jak dokazují četné fotografie a filmové záběry. To znamená, že on ještě dokonce píše, je zarážející, že se snad nikde neobjevila fotografie či filmový záběr, kdy v naprostém klidu a bez pohybu stojím před tribunou na Letné. V tomto postoji jsme vytrval až do zásahu bezpečnostních složek. V této pozici jsem byl mnohokráte fotografován a filmován. To znamená, že jeho vystoupení bylo klidné podle jeho interpretace?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To je částečně pravda. On tam skutečně stál dlouhou dobu v klidu, nicméně potom jakoby se znovu probudila snaha demonstraci narušovat a svými výkřiky, které jaksi nechtěl zastavit, tak demonstraci narušoval.
Moderátor (Václav Moravec):
To může jeden člověk tak narušit demonstraci, aby se dočkal takového zásahu, který viděli diváci?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
On ten zásah nebyl od policistů. Zpočátku to byla domluva od těch pořadatelů, to trvalo dost dlouhou dobu. Mezitím výrokem pana Grebeníčka, takovým nešťastným, a tím skutečným zásahem uběhlo asi 30 minut. Během těch 30 minut byl přesvědčovaný nejdříve pořadateli, potom těmi policisty, někteří byli v civilu, aby to místo opustil. Já si myslím, že slušný člověk, který dostane výzvu od policie, aby odešel, to by stačilo, aby odešel kousek dál a nenarušoval to tam, tak slušný člověk odejde a nenechá se násilně vyvádět. Takže ten problém trošku vidím ...
Moderátor (Václav Moravec):
Vy nevidíte, jak se Ivan Langer ptal na taktiku a způsob zasahování policie, že neuniformovaní muži klekali a povalovali, ať už Jana Šinágla, tak i onoho studenta filozofické fakulty?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Když jsem ty záznamy viděl, tak ta taktika nebyla nejlepší, protože to trvalo příliš dlouho. Moc se tam diskutovalo, oni ho pořád přesvědčovali, aby pokojně odešel. Někdy to vypadalo, že už jako snad ano, že odejde, potom zase se to vrátilo zpět, takže...
Moderátor (Václav Moravec):
Takže myslíte si, že policie pochybila?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Policie možná mohla postupovat trošku rychleji, trošku razantněji, mohla ho odvést velmi rychle nebo ho postavit někam.
Moderátor (Václav Moravec):
A ty chmaty a hmaty jako použití proti člověku, který chce vyjádřit svůj názor na demonstraci?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
On může vyjádřit svůj názor, on si ho vyjadřoval předtím na té Letenské pláni, kousek dál, kde měli vlastní demonstraci, on si může uspořádat průvod Strahovem.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že to násilí, pane ministře, nepovažujete za nepřiměřené?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To násilí bylo už v té poslední fázi, kdy on skutečně nechtěl odejít a kdy už ty výkřiky byly čím dál silnější a ten projev skutečně narušoval to shromáždění.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já myslím, že platí, že všichni musíme dodržovat zákon jak Pan Šinágl, tak také pan Grebeníček, to je první teze a já bych byl velmi rád, kdyby policie velmi pečlivě a stejně tak důsledně postupovala nejenom v případech pana Šinágla, ale kdyby si každý z těch policistů, který zasahuje, přečetl §260 trestního zákona podpora propagace hnutí směřující o potlačování práv a svobod člověka, aby se skutečně všem měřilo stejně. To je první teze...
Moderátor (Václav Moravec):
Jestliže vy jste, pane místopředsedo, nespokojen s tím, že se všem stejně neměří, můžete podat trestní oznámení jako osoba, jestliže máte pocit, že policie například umožňuje šíření a propagaci komunismu....
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Od toho máme parlamentní demokracii a možnost nějakého opozičního politika interpelovat ministra vnitra a své výhrady mu říkat tímto způsobem, aniž bych musel podávat trestní oznámení.
Moderátor (Václav Moravec):
Záleží, zda to nemůže být od vás vnímáno jako hra, protože samozřejmě podáváte ty interpelace před zraky kamer.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Hra to není a já jsem při interpelaci také panu ministrovi řekl, že nemohu chránit lidi, kteří porušují zákon. Chci jen, aby se všem měřilo stejně a chci, aby zásahy proti těm, kteří zákon porušují, byly přiměřené závažnosti toho porušení, jestli policie proti panu Šináglovi a tomu hochovi zasahovala způsobem, jakým zasahovala a současně se nedozvídáme, že byli obvinění ze spáchání trestného činu nebo zahájeno přestupové řízení, protože jsou podezřelí, že se dopustili nějakého přestupku, oni jsou zadrženi, následně jsou propuštěni a tváříme se, že se nic nestalo, tak to je pro mě problém, který ...
Moderátor (Václav Moravec):
Ministr vnitra tady ale připustil, že policie postupovala zřejmě netakticky.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Víte, já jsem korektně říkal, nebyl jsem tam a proto odlišme důvod a způsob. U toho důvodu nevím, nebyl jsem, u toho způsobu mám pochybnosti a jedna z těch pochybností se také týkala té taktiky, jakým způsobem bylo připraveno zajištění této akce. Museli doopravdy zasahovat policisté v civilu? Když ti policisté v civilu zasahovali, opravdu se legitimovali prokázali svojí příslušnost policii?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Policisté v civilu jsou tam proto, aby ta uniforma příliš nenarušovala to shromáždění, aby tam nechodili mezi lidmi, aby to nevzbuzovalo nějaký rozruch, oni se prokázali, oni mají u sebe odznaky, ty mají umístěné na těle.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy máte videozáznam, že se Janu Šináglovi prokazovali?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Mám na to svědky, že se prokazovali, takže v tomto bych problém neviděl, ale já se ještě vrátím k tomu, co jste říkal nejdříve všem stejným metrem. Představme si situaci, protože mluvíme o zákonu o shromažďování, kdyby nějaký takový narušitel přišel na jakoukoliv bohoslužbu a něco tam vykřikoval, to by se vám také nelíbilo. To je úplně stejný případ, protože ten zákon se vztahuje na všechna shromáždění, včetně bohoslužeb a jiných akcí, kdyby tam někdo přišel, komu se to nelíbí, kdo má opačný názor...
Moderátor (Václav Moravec):
Tak by byl podobně vyveden tím, že by na něj policie klekala a podobně?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Byl by vyveden a je to naprosto normální, je to běžné.
Moderátor (Václav Moravec):
Záleží, zda je možné srovnávat onu demonstraci KSČM a to, co tam padá s bohoslužbou?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Musíme měřit všem stejným metrem, o to jde.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Tady bych viděl zásadní rozdíl. Kdyby ta bohoslužba byla vedena člověkem, který by hlásal na té bohoslužbě náboženskou zášť a nenávist a tím naplňoval skutkovou podstatu trestného činu, tak bych si kladl tu otázku.
Moderátor (Václav Moravec):
Jak víte, že Miroslav Grebeníček se tam mohl dopouštět takových výroků?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já nevím, já kladu tu otázku, jestli policie postupuje vůči všem stejně a vzpomeňte si, že se říkalo a říká, největší zbraní člověka je slovo a i slovem můžete rozpoutat hrůzy, kterými jsme byli svědky v minulosti, ať to byla druhá světová válka, ať to byl komunismus, ať to byl nacismus v Německu.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy budete ještě dál interpelovat Františka Bublana? Tady jste slyšel jeho vystoupení.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já za tím případem nevidím tečku, tedy že policie to prošetřila důkladně, že nesvědčili jenom policisté, jenom pořadatelé z řad KSČM, ale také i jiní účastníci a teprve poté, až toto šetření bude dokončeno, pan ministr odpoví, tak řeknu, ano, spokojuji se s tou odpovědí nebo ne.
Moderátor (Václav Moravec):
Kdy bude tečka, pane ministře?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tečka bude, zase já to také rozlišuji na ty dvě roviny, jak říká pan poslanec, to znamená, jestli to bylo oprávněné nebo nebylo, tady jsem přesvědčen, že bylo a teď jde o ten způsob a nebo tu přiměřenost. To se ještě došetřuje, my si vyslechneme svědky, kteří se nám přihlásili, už jich několik máme, abychom měli objektivní pohled, aby nesvědčili pouze policisté a potom bude hodnoceno, zda...
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že zhruba do 14 dnů by mohla být tečka?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Postupovala přiměřeně, tak nějak.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy ale jste připustil možné pochybení policie v té taktice. Dovolte mi, abych vám položil ještě závěrečnou otázku k tomuto tématu a ta se týká toho studenta. On je nejprve i policejní mluvčí skandalizován, že to byl on, kdo propíchl pneumatiky, pak vyšetřování ukázalo, že nikoliv, že on policejní vůz nepoškodil nebo neprokázalo se mu to. Neměl byste se mu jako ministr vnitra omluvit?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
On už se teď přiznal, že kopal do policejního auta, proto byl zadržen. U té pneumatiky tam nebyla jistota, jestli to udělal on nebo někdo jiný, ale pravděpodobně on to neudělal, ale k tomu, že kopal do policejního auta, k tomu se přiznal, takže ...
Moderátor (Václav Moravec):
Neměla by následovat omluva, že nepoškodil policejní auto tak, že by propíchal gumy?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
On ho poškodil, protože se utrhla státní poznávací značka.
Moderátor (Václav Moravec):
Tím jeho kopem?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tak nějak, takže tam nějaké poškození malé bylo, ale jestli to bude řešeno jako přestupek nebo ne, to záleží na dalším šetření
Moderátor (Václav Moravec):
Co je a co není porušení zákona? Není policie v některých případech až příliš horlivá, v jiných zase pasivní? Podobné otázky se nabízejí při podrobnějším pohledu na práci policie, při setkání pravicových či levicových extremistů.
Zásah policie proti antikomunistickým aktivistům při prvomájové demonstraci KSČM na pražské Letné vyvolal pochybnosti, proč není policie stejně důsledná i v jiných případech?
Martin Rajman, 2.5.2005, občanský aktivista:
V Jablonné v Podještědí nedávno, kde byly srazy neofašistů, tak tam vůbec nezasáhli. Kde tedy jsme?
V České republice se podle občanských iniciativ každoročně koná kolem 40 neonacistických koncertů. Podle údajů občanského sdružení Tolerance policie proti takovým koncertům v uplynulých 12 letech zasáhla jen osmkrát. Naposledy vyvolalo počínání, respektive nepočínání policie pochybnosti začátkem dubna. Koncert neonacistů se konal v Hostěnicích na Brněnsku. Jedna ze čtyř účinkujících skupin České Impérium přitom hrála i písně s protižidovskými texty.
Členka občanského sdružení Tolerance, 10.4.2005:
Nám se asi v polovině koncertu při vystoupení kapely Impérium podařilo natočit větu, nedám Židům žádnou šanci, bolševický smrad. Z té naší kamery jsme to nechali přehrát policistům pořádkové jednotce, veliteli zásahu.
Policie nereagovala s tím, že se o zvukovém záznamu dozvěděla pozdě.
Antonín Krýsa, 10.4.2005, zástupce ředitele PČR Brno - venkov:
Já můžu potvrdit, že jsme byli kontaktováni aktivisty, a to těsně před ukončením koncertu.
Jiný příklad, sobota 10. července 2004. V olomoucké restauraci na pile pořádala skupina pravicových extrémistů, která si říká Olomoucká válečná skupina neonacistický koncert. Už před začátkem akce si účastníci koncertu mohli koupit trička a doplňky s nacistickou tématikou. Na koncertu vystoupila mimo jiné polská neonacistická kapela Konkwista 88.
Ukázka z vystoupení 10.7.2004, kapela Konkwista 88:
Ondřej Cakl, 14.7.2004, sdruž. Tolerance a Občanská společnost:
Jsou to kapely, které účinkují po celé Evropě.
Při jejich vystoupení se jim několikrát ozývalo tlumené hajlování. Policisté byli po celou dobu konání koncertu na místě. Podle nich ale nebyl důvod k zásahu.
Moderátor (Václav Moravec):
Dnes už bývalý premiér Stanislav Gross dával v březnu jasně najevo, že udělá maximum proto, aby Česká republika nebyla pomyslným rájem pro koncerty neonacistických skupin. Nabízí se jednoduchá otázka. Nepřispívá k tomu tolerance české policie, že Česká republika je stále rájem pro takové koncerty? Pane ministře, jednoduchá odpověď.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já si myslím, že se ta situace se hodně zlepšila. Když si vzpomenu na polovičku 90. let, kdy nám skinheadi pochodovali po ulicích a nosili otevřeně symboly nacistické nebo fašistické, tak ....
Moderátor (Václav Moravec):
Takže, teď jsou v sokolovnách zavření a tam mohou si hajlovat, to tím chcete říci?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Oni si tam asi nehajlují, to já přesně nevím, ale ono se totiž stalo to, že se začali bránit naprosto legálním způsobem. Než udělají nějakou akci, mají na to své právníky, kteří jim řeknou, toto můžete, toto nemůžete. Oni podle toho postupují. Já vím, že pro nás je to špatně, ale my se snažíme na každou tu akci samozřejmě mít tuhle policejní asistenci, ale mít tam státního zástupce, mít tam soudního znalce, který jasně řekne, tak tady ano a tady už ne.
Moderátor (Václav Moravec):
Co námitky těch občanských aktivistů, že vám oni předávají pásky, kde se hajluje, kde znějí texty?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Oni nám předávají pásky, které jsou třeba staršího data, které jsou z minulých let a nebo jsou to pásky, ze kterých se skutečně nedá nic poznat.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že vy odmítáte námitku, že by vůči neonacistům, jak jsou označováni či pravicovým extrémistům, postupovala policie benevolentně?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Musíme postupovat v ten daný okamžik. To znamená, jestliže teď ta policie zjistí a třeba ten státní zástupce řekne, tak toto už je důvod k zásahu, tady je symbol něčeho, co má něco společného s nacismem, tak potom policie zasáhne, ale pokud tam ten náznak není, ta situace taková nenastala, tak co může ta policie dělat?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já předem chci říci, že nepovažuji neonacista za pravicový extremismus, to je jiná forma levicového extremismu, to za prvé, za druhé myslím si, že v boji proti této formě nebo mutaci levicového extremismu byla policie poměrně úspěšná, protože se podařilo zatlačit ty projevy právě do těch soukromých místností, do těch restaurací a hospod a za třetí to ale neznamená, že by člověk mohl říci, je to v pořádku, všechno je v pořádku, není třeba nic dělat. Myslím si, že by police měla, teď bych odlišil ten styl práce, spíše se zaměřit na tu operativní část své práce, nikoliv na ty demonstrativní zásahy nebo doprovody prostřednictvím zásahových jednotek.
Moderátor (Václav Moravec):
Tam jste spokojeni s tím, jak policie pracuje?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já si myslím, že se jí podařilo tuto formu extremismu vytlačit hodně na okraj společnosti. To neznamená, že neexistuje, to neznamená, že není potřeba ji monitorovat, to neznamená, že není třeba proti němu zasahovat, ale rozhodně bych nebyl přespříliš kritický, když to člověk zhodnotí globálně k práci policie v této oblasti.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já myslím, že by se dalo ještě něco udělat. Já jsem se nechal inspirovat Slovenskem a na Slovensku mají v zákoně o shromažďování zvláštní pasáž, která se týká těchto uzamčených koncertů, protože tam je skutečně problém. Když to někdo ohlásí jako soukromou akci, oslavu narozenin, tak vlastně policie by tam neměla co dělat. Na tom Slovensku to mají ošetřeno tak, že může být přítomen zástupce třeba z městského úřadu nebo třeba i zástupce policie.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Ten kdo povoluje třeba?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Ten, kdo povoluje a ten v podstatě dohlíží na to, že sice je to soukromá akce, ale je tam více lidí. Zda nedochází k takovým nějakým problémům.
Moderátor (Václav Moravec):
To hodláte dát na vládě do nějakého zákona, zpřísnit tak?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Musíme vymyslet tu formulaci tak, aby to nezasahovalo třeba do nějakých svateb nebo do něčeho takového.
Moderátor (Václav Moravec):
Chcete v dohledné době zpřísnit zákony shromažďovací?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Ano, já bych to doporučil jako inspiraci, ale vzpomeňme si před 15 lety svoboda shromažďování, jedna z nejcennějších vymožeností polistopadového vývoje, takže je potřeba měřit a vážit na lékárnických vahách. Mám poslední poznámku, já bych si přála, aby policie a tato společnost byla stejně tak netolerantní, jak je vůči hákovému kříži i vůči rudé hvězdě, srpu a kladivu. To je to měření jedním metrem.
Moderátor (Václav Moravec):
Pane místopředsedo, ten návrh Františka Bublana, který může v dohledné době předložit, byste podpořil?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já vám mohu říci, že jako námět to beru, jsem připraven se o tom bavit, ale je potřeba opravdu na lékárnických vahách měřit, abychom náhodou se v dobré víře nedopustili něčeho špatného.
Moderátor (Václav Moravec):
Další téma, práce policie. Policejní sbor houfně opouštějí stovky lidí. Jednoduše se jim nelíbí poměry, jaké v policii vládnou. Odcházejícím policistům vadí například nízké platy a sociální nejistota, protože loni neprošel zákon o služebním poměru. Podle deníku Právo se policejní prezídium bojí, že do konce roku odejde ze služby až 30 000 policistů.
Pokud se tak nestane, pak podle policejního prezídia příští rok nebude policie schopna plnit úkoly v boji proti zločinu. Důvodem uvažovaného odchodu tolika policistů jsou zvěsti o tom, že vláda připravuje novou zákonnou úpravu, která zruší odchodné a výsluhové nároky. Policejní prezident Jiří Kolář takové zvěsti vyvrací.
Jiří Koláč, Z Interview BBC, 27.4.2005, policejní prezident:
To je bohužel fáma, která teď běží po Praze a já bych rád v tomto místě řekl, že prostě je to skutečně fáma, že by dokonce mohlo dojít ke zhoršení stavu, který je teď, to znamená úpravy, současné právní úpravy zákona o služebním poměru 186, to by byl problém, to by mohlo znamenat obrovské odchody.
Moderátor (Václav Moravec):
Přesto dodnes vláda neschválila upravený návrh služebního zákona, nového služebního zákona, který by začal platit od příštího roku a dal policistům jistotu, aby policejní sbor neopouštěli. Pane ministře, kdy vláda bude projednávat ten novelizovaný, nový služební zákon?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Já jsem návrh tohoto zákona zaslal koncem března do vlády a počítám, že v nejbližších dnech bude na jednání vlády, takže předpokládám, že bude schválen a postoupen do Poslanecké sněmovny
Moderátor (Václav Moravec):
Máte pro ně politickou podporu, aby ti policisté kvůli té nejistotě neodcházeli?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Tak doufám, že ano, protože asi všichni politici vnímají to, že situace v policii není nejlepší, že to neschválení zákona koncem loňského roku nebylo nejšťastnější cestou a vyvolalo to tu nejistotu.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že za tyto odchody svým způsobem jste, pane místopředsedo, také odpovědný vy a občanští demokraté?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já si to nemyslím, já myslím ale, že bychom si nejdříve měli položit otázku, proč jsme v té situaci, v jaké jsme.
Moderátor (Václav Moravec):
To už jsme tady několikrát kladli si tuto otázku.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Víte, já si nemyslím, že ty odchody a ta kritická situace, která je, vznikla ze dne na den, že za to může jeden zákon. Já si myslím, že to je akutní projev chronické nemoci, kvůli které já jsem kritizoval předcházejícího ministra vnitra Stanislava Grosse za jeho nepráci a ty důvody, proč policisté odcházejí, to je prostě balík důvodů. Za prvé, musíte přeci věřit té instituci, jíž jste součástí a jednou z příčin je dlouhodobá nekoncepčnost vedení a rozhodování. Za druhé, absence kariérního systému, za třetí, špatná organizace práce policie, za čtvrté...
Moderátor (Václav Moravec):
Kdybyste viděl, jak tady ministr vnitra kroutí hlavou, vy si tady počítáte prsty, ale ministr vnitra už to nemůže poslouchat.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
To je doopravdy balík, jestli se vrátíme zpátky k tomu služebnímu zákonu, já vám řeknu, co se mohlo stát. mohlo se stát to, že k 1.1.2004 ten zákon byl účinný, a to jsem navrhoval já, mohlo se stát, že by byl schválen pozměňovací návrh v Senátu, který by činil ten nový zákon ekonomicky přijatelnější a problém v tomto smyslu nemusel vzniknout.
Moderátor (Václav Moravec):
Pozdě bycha honiti.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Vy jste kladl otázku, jestli za to můžu já, já jsem navrhoval nabytí účinnosti toho zákona k 1.1.2004, aby se nemuselo přecházet na ten nesmyslný šestnácti třídní systém.
Moderátor (Václav Moravec):
a teď ten nový zákon...
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já jsem navrhoval snížení ekonomických dopadů tak, aby to pořád ještě bylo pro policisty motivující. Tehdejším ministrem vnitra to bylo odmítnuto.
Moderátor (Václav Moravec):
Teď ten nový zákon budete ochotni podpořit jako ODS?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Za prvé, pan ministr hovoří o politické podpoře. Já jsem zatím ten návrh zákona neviděl.
Moderátor (Václav Moravec):
To říkáte jako výtku ve vztahu k ministrovi vnitra?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Ano. Za druhé, já jsme trošku překvapen, že se hovoří o novém zákonu. Já jsem se domníval, že celá podstata bude spočívat v přepočtu těch ekonomických dopadů a úpravě výpočtu platů a výsluh, ale jestli pan ministr bude zasahovat do těch prvků kariérního systému, který ten zákon obsahoval nebo obsahuje, který není účinný, tak potom s politickou podporou prostě počítat nemůže.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To se jsem vyjádřil jako nový zákon. Já to pořád beru, jakože je to zákon nový, který nahrazuje ten starý zákon z roku 1991. Je to novela toho zákona, který měl být účinný od 1.1. a nestalo se tak. Já ale nemohu souhlasit s tím, co říkáte, jak jste vypočítával ty příčiny, já s těmi policisty mluvím a vím, že je to skutečně nejistota. Oni sice říkají, ano, na mojí adresu, vy máte snahu toho docílit, ale my už tomu nevěříme, protože už jsme se několikrát zklamali, politická situace je nejistá, teď byly nejistoty s vládou a podobně, takže to skutečně vyplývá tady z toho a ti, kteří už mají něco odslouženo, mají nějakou tu jistotu, tak toho chtějí využít a bojí se toho, že na podzim nedojde k tomu schválení a budou na tom vlastně ještě hůř.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy budete sahat do těch...
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Proč se bojí, proč nemají jistotu? Jakou mají současnou zkušenost?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Vy se divíte, proč se bojí, protože jednak skutečně politici...
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Já se nedivím, já mám svojí odpověď na otázku, proč se bojí.
Moderátor (Václav Moravec):
Vy byste odvolal policejního prezidenta?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Ale to není v prezidentovi.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Politici se skutečně vyjadřují velmi ambivalentně, abych to nazval. Někdo řekne ano, někdo řekne ne, takže ta nejistota tam je i v tuto chvíli a potom, podívejte se, stane se něco na té Letné, okamžitě kritika na policii, zase se stane něco jiného, další kritika.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, abychom to dokončili toto téma a velmi stručně se posunuli k tématu dalšímu. Tím, že je policie vnímána i samotnými policisty jako otloukánek, to je také jeden z hlavních důvodů.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
To je jeden z hlavních důvodů.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Vy jste mě nenechal dovypočíst ten šestý bod a ten šestý bod je špatný prodej dobré práce policie, a to je jeden z těch dalších důvodů, které vedou k tomu, že policisté nejsou hrdí na to, že mají uniformu a právě proto potom jsou tak snadno náchylní k odchodům, takže opravdu nalijme si čistého vína, je to balíček důvodů, kvůli kterým se ...
Moderátor (Václav Moravec):
To si budete už nalévat, pánové, v Poslanecké sněmovně.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Špatný prodej, o to by nešlo, já znám třeba některé noviny, které tomu věnují dvě stránky, policejním úspěchům, ale zase znám tedy jiná média, která pouze jenom vyjímají ty negativní stránky.
Moderátor (Václav Moravec):
Dovolte, pane ministře, abych teď takovou negativní stránku vyjmul. Příběh týmu Mlýn, který plnil přední stránky novin. Nekončí opozice, rozhodně nepovažuje za uzavřené prošetřování tohoto, řekněme týmu, který byl ustaven jako zvláštní vyšetřovací tým. Podle informací české televize chce opozice navrhnout, aby byli zproštěni mlčenlivosti policisté, kteří v týmu působili. Předseda sněmovního branně-bezpečnostního výboru Jan Vidím v rozhovoru pro dnešní Otázky říká.
Jan Vidím, ODS, 6.5.2005, předseda bezpečnostního výboru Poslanecká sněmovna PČR:
Jsem přesvědčený, že je naprosto nezbytné, aby všichni policisté, kteří byli začleněni do pracovního týmu Mlýn, byli zbaveni mlčenlivosti a to z jednoho prostého důvodu. Základní dokument, na základě kterého vůbec vznikl ten tým, byl skartován. Nikdo, ani policejní prezident ani ministr vnitra nebyl schopen výboru ani mně osobně vysvětlit, proč vůbec vznikl tým Mlýn a co měl zkoumat. A já si myslím, že v tu chvíli je prostě nezbytné, aby nám to řekli ti, kteří v tom týmu pracovali. Proto je nutné zbavit členy týmu mlčenlivosti a já o to požádám Poslaneckou sněmovnu na její příští schůzi.
Moderátor (Václav Moravec):
Opozice rozhodně nepovažuje kauzu vyšetřovacího týmu Mlýn za uzavřenou. Pane ministře, až bude sněmovna rozhodovat o zbavení vyšetřovatelů, kteří působili v Mlýnu mlčenlivosti, což bude na příští schůzi, co sněmovně řeknete?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Ale sněmovna o tom rozhodovat nemůže. To je jako...
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Pane ministře, může.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
No, v případě ovšem že to schválí státní zástupce. Já jsem byl otevřen tomu, aby někteří policisté byli zbaveni mlčenlivosti. Já jsem s tím takový problém neměl. Státní zástupce mi sdělil, že ty případy ještě nejsou ukončeny a že teda nesouhlasí s tím, aby došlo k té zbavení mlčenlivosti.
Moderátor (Václav Moravec):
Stanovisko se nezměnilo. Ptal jste se ho opět?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Ptal jsem se ho opět. Pokud tedy nastane nějaký jiný vývoj, tak mě to tak moc nevadí, ale potom tedy musím sdělit to, že nemůže být ... problém a bezpečnost, ale musela by být nějaká vyšetřovací komise, která by měla tyto...
Moderátor (Václav Moravec):
Uvažuje ODS o vytvoření vyšetřovací komise, když František Bublan tvrdí, že sněmovna nemůže zbavit vyšetřovatele mlčenlivosti?
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Ano, pokud se nedozvíme to, co je potřeba, aby se vědělo. A já na týmu Mlýn ilustruji další z důvodů, proč policisté odcházejí. To je vtahování policie do různých velmi podezřelých politických iniciativ a my jsme...
Moderátor (Václav Moravec):
Chcete tím říci, pane místopředsedo, že když neprojde návrh Jana Vidíme v Poslanecké sněmovně...
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
To je návrh výboru pro obranu a bezpečnost, kterým se usnesl a žádá Poslaneckou sněmovnu, aby rozhodla podle paragrafu 46 ods. 3 zákona o utajovaných skutečnostech o zproštění mlčenlivosti. A ty důvody, pro které se spekuluje, tady existují. Prostě nikdo neví pořádně, co kdy dělal, proč to dělal, koho hlídal apod.
Moderátor (Václav Moravec):
V případě že neuspěje tento výbor, tak vy navrhnete ustavení vyšetřovací komise.
Ivan Langer, místopředseda ODS a PS PČR:
Pokud to nebude možné řešit standardní cestou, tedy jednáním výboru pro obranu a bezpečnost, potom já jsem přesvědčen o tom, že sem musí sáhnout vyšetřovací komise. Prostě udělejme zase tečku za tímhle tím případě jasnou, nezpochybnitelnou. Vy nás přesvědčte, pane ministře, že všechno bylo v souladu se zákonem, nebo se ukáže, že nebylo, ale budeme mít jasný závěr.
Moderátor (Václav Moravec):
Jste ochoten čelit vyšetřovací komisi?
František Bublan, ministr vnitra ČR:
No, zcela určitě ano. Já už jsem několikrát vysvětloval, že zřízení toho týmu bylo v souladu se zákonem. To už snad bylo mnohokrát řečeno a teď jde ještě o ten obsah té jejich činnosti. Tady já s tím také nemám problém, protože vím, jaké to byly kauzy a vím, že tam žádná politika nebyla zapletena, že to skutečně bylo všechno v souladu s tím, co ta policie má dělat.
Moderátor (Václav Moravec):
To znamená, že byste neměl mít problém s tím, když je sněmovna zbaví mlčenlivosti.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
Jistě, ale problém je v tom, že ten případ je rozpracovaný a my teďka z toho nemůžeme udělat veřejnou věc, protože ten státní zástupce by...
Moderátor (Václav Moravec):
Tak asi dojde k vyšetřovací komisi.
František Bublan, ministr vnitra ČR:
... zabalit a radši skončí...
Moderátor (Václav Moravec):
František Bublan, Ivan Langer. Děkuji, že jste přišli.
Česká televize, Otázky Václava Moravce, 8. května 2005